Bitva o Gamestop – retardi z Redditu vs paraziti z Wall Street

V současné době vrcholí střet mezi dvěma skupinami, které mají zdánlivě stejný cíl, vydělat na spekulaci s cenou akcií největšího prodejce her Gamestop, který vlastní síť 5 509 kamenných obchodů v Severní Americe, Evropě a Austrálii. Vzhledem k neustále se zvyšujícím prodejům digitálních kopií her, Gamestop setrvale rok za rokem ztrácí na hodnotě a na to vsadily hedge fondy, které se tak dlouhodobě snaží srazit cenu jeho akcií na minimum. Už v polovině roku 2019 si všimli někteří členové subredditu Wallstreetbets, že cena akcií Gamestopu je uměle podhodnocena a neodpovídá reálné hodnotě společnosti, takže naopak vsadili na růst cen. Střet těchto protichůdných zájmů právě vrcholí v těchto dnech a jeho následky mohou mít mnohem větší dopad, než jen ztráty miliard dolarů…

 

Vysvětlivky burzovního newspeaku

Burza

Místo které původně sloužilo k získání kapitálu pro podniky na jedné straně a zhodnocení peněz investorů na druhé straně se v posledních desetiletích změnilo na kasíno, kde stále existuje nepoměr mezi možnostmi drobných investorů a úzkou skupinu finanční „elity“, která vydělává miliardy dolarů na nesmyslných spekulacích, ničí fungující firmy a pravidelně tak způsobuje finanční krize, které připravují milióny lidí o práci, důchodové zabezpečení, domy a veškeré úspory.

Short selling

Gambler si vypůjčí akcie, ihned je prodá s tím, že později je opět zakoupí a vrátí zpět tomu, od koho si je vypůjčil. Pokud takto vypůjčenou akcii prodá za 20$ a vsadí na to, že cena bude klesat, koupí ji později třeba za 5$ a následně vrátí tomu, od koho si ji půjčil + úroky, které platí po dobu, než akcie vrátí, vydělá na 1 akcii 15$.

To že tato akce může způsobit bankrot do té doby fungujícího podniku a tisíce lidí ztratí práci podobné sociopaty pochopitelně netrápí…Pokud to ale paraziti z hedge fondů přeženou a shortují dokonce více než 100% akcií firmy, tak se vlastní nenažraností dostanou do problému astronomických rozměrů, a to je případ Gamestopu, kde shortovali údajně dokonce 140% procent jeho akcií, jak je tohle vůbec legální a možné mi hlava nebere.

Short Squeeze

Tato situace nastane, když akcie, které byly ve velkém množství „shortovány“ najednou začnou růst na ceně z nejrůznějších důvodů, takže gambleři co vsadili na pokles ceny jsou najednou ve ztrátě, protože jsou nuceni akcii, kterou prodali např. za 20 dolarů znovu koupit např. za 100 $ a ztrácí tak 80$ na akcii.

Protože tyto obchody probíhají ve velkých objemech, snaha gamblerů koupit “ vypůjčené“ akcie zpět opět přispěje k výraznému zvýšení jejich ceny a ta může raketově vylétnout nahoru, ztráty pro ně pak exponenciálně rostou a mohou dosáhnout milard $…na druhé straně gambleři, co vsadili na růst ceny takto masívně shortovaných akcií mohou dosáhnout pohádkových zisků…

GME – zkratka pod kterou jsou označeny akcie Gamestopu na burze

r/wallstreetbets

Skupina na diskuzním foru Reddit, o jejíž existenci donedávna nemělo mnoho lidí potuchy a staří členové si tak mohli relativně v klidu vyměňovat tipy na obskurní, ale i skutečně zajímavé obchodní příležitosti a navzájem se ukájet na tzv „Loss Porn“ kdy někteří členové byly schopni přijít o životní úspory během několika minut např. v důsledku nepochopení složitějších operací na burze nebo při realizaci absolutně šílených nápadů.

Sami sebe v nadsázce nazývají retardy, autisty a navzájem se chlubí čí manželka si našla lepšího „boyfrenda“, zkrátka při pročítání hlavně starších příspěvků se rozhodně nudit nebudete, osobně už jsem se dlouho tak nenasmál, občas se některým členům zadařilo a jeden například přes noc vydělal  110 000$ a ani netušil jak.

Další pak přišel z geniálním plánem zakoupit 45 000 barrelů ropy za negativní cenu, s tím že ještě vydělá na prodeji prázdných ocelových barelů, co by se mohlo pokazit…

 

Tento neprůstřelný plán měl mimo potřeby uskladnit nebo se zbavit 45 000 barelů ropy ještě jednu malou chybičku:

 

 

Zkrátka pokud budete číst v našich nebo US médiích o nějaké organizované skupině geniálních investorů, konspiraci nebo dokonce báchorkách o ruském vlivu, případně o revolucionářích, co chtějí svrhnout kapitalismus, alespoň u původních členů tohoto subredditu to myslím můžeme tak nějak vyloučit.

Samozřejmě mezi členy této skupiny se najdou i tací, co opravdu přijdu s dobrým tipem a jsou schopni analyzovat příležitosti lépe než tzv „odborníci“ a právě jeden takový uživatel s nickem DeepFuckingValue od poloviny roku 2019 pravidelně postuje stav své investice do Gamestopu a na jeho profilu tak můžete zpětně najít příspěvky, které dokládají jak původní investici v řádech tisíců $ do akcií Gamestopu vytáhl aktuálně na desítky miliónů dolarů, ale konečná částka se kterou nakonec odejde, bude záviset na ceně v okamžiku, kdy se je rozhodne prodat.

Během zveřejňování své investice se samozřejmě setkal se skepsí a vypadalo to jen na další šílený plán jednoho exota, ale postupem času se do nákupu akcií Gamestopu pustili další členové Wallstreetbets a také velké ryby tzv „seriózní investoři“.

Další majitelé akcií GME

V srpnu 2019 nakoupil velké množství akcií GME Michael Burry, který předpověděl bublinu na trhu z realitami, která způsobila celosvětovou finanční krizi v roce 2008 a také na ní ve vedení jednoho z hedge fondů vydělal.

Akcie Gamestopu ve velkém pořídil i Ryan Cohen, který spoluzaložil online eshop Chewy, který byl nakonec prodán za 3,35 miliardy $. Svůj podíl v Gamestopu nakonec navýšil na 12,9 % v prosinci 2020 kdy zakoupil 9 mil. akcií za 75 mil $ a získal tak místo ve vedení pro sebe a další dva společníky.

Vzhledem k tomu, že cílem jeho investice nebylo na rozdíl od parazitů z Hedge fondů, zničení Gamestopu, ale jeho další rozvoj a větší orientace na online prodej, není divu, že akcie GME krátce po té stouply až na 40$.

Současný stav vypadá následovně, drobní investoři drží cca 16% akcií, takže opět až někdo bude tvrdit, že“spiknutí na Redditu“ ničí finanční systém, jde o obvyklý mediální blábol a rozhodující vliv na to jak to s Gamestopem dopadne budou mít jako obvykle velké ryby…

Média

Během ledna 2021 tento příběh prosákl i do mainstreamu a vzhledem k atraktivnosti tématu o malých investorech, kteří konečně jednou vítězí nad prohnilým Wallstreetem,  se není co divit, že tato zpráva vyvolala zájem po celém světě…

Jedno z mála objektivních shrnutí událostí najdete ve videu Rising, které doporučuji sledovat, pokud chcete mít reálný přehled o tom, co se ve skutečnosti děje v USA:

 

 

Revoluce

Počet členů Walstreetbets během krátké doby narostl z necelého miliónu na momentálních 7,9 milionů a staré dobré časy této komunity jsou zdá se pryč. Jak vyplývá z příspěvků nových členů nahrnula se tam pestrá směsice lidí z celého světa, někteří to vidí jako příležitost porazit Wallstreet na jeho vlastním hřišti a jako idealisté se snaží přispět svým malým dílem ke konečnému vítězství lidu nad prohnilými kapitalisty a jsou odhodláni držet akcie Gamestopu až do své smrti.

Jiní zde vidí příležitost k odplatě za finanční krizi z roku 2008, která připravila jejich rodiče a prarodiče o veškeré finanční úspory, často přišli o domy, které připadly bankám a těm dnes platí v „lepším“ případě vyšší nájemné, než byly původní splátky hypotéky.

V horším případě skončily u některého z příbuzných a byli rádi, když sehnali alespoň jídlo, mezitím finanční „elita“ z toho vyšla beztrestně a navíc ještě byla zachráněna penězi z veřejných rozpočtů…

Zkrátka nasranost těchto lidí na finanční systém je zcela oprávněna a jejich motivace dostat alespoň některý z těchto hedge fondů do bankrotu je plně pochopitelná…

Samozřejmě spousta naivních lidí to bere jako bezpracnou příležitost jak se dostat k velkým penězům a tak si bezhlavě bere půjčky a případně riskuje velké naspořené částky s přesvědčením, že je to tutovka, přitom fakt, že výsledek je poněkud nepředvídatelný, si i pod vlivem vzájemného ujišťování o tom, jak budou „diamantové ruce“ držet akcie GME, dokud cena nevystoupí na 1000, 5 000, 10 000 nebo 60 000 $…jaksi nepřipouští…

Nechybí ani spousta motivačních klipů inspirujících k vzájemné jednotě a je fascinující sledovat jak se z nápadu jednoho „autisty“ stává celosvětové hnutí, které když nic jiného má potenciál ukázat jak nesmyslně současný finanční systém funguje…

MARKETS OPENING SOON – EARN THESE STONKS, AUTISTS! from wallstreetbets

 

Protistrana

Pozadu nezůstává ani protistrana a velké hedge fondy, které shortují akcie Gamestopu používají své oblíbené taktiky jako šíření dezinformací v „seriózních“ médiích o tom jak už opustily své „short“ pozice a že „Short Squeeze“ už proběhlo a k žádnému dalšímu nárůstu ceny akcií GME už nedojde.

Zajímavé je, že jeden z těchto fondů Melvin Capital byl nucen si vypůjčit 2,7 miliardy $ od firmy Citadel aby pokryl své ztráty ze shortovaných akcií a přes stejnou Citadel probíhá necelých 50% transakcí z aplikace RobinHood, přes kterou investují právě drobní investoři.

RobinHood

Zajímavá náhoda bylo i pozastavení prodejů GME akcií a některých dalších v aplikaci RobinHood, právě minulý pátek, kdy proběhl první velký boj o cenu akcií GME a i díky tomu se podařilo srazit jejich cenu  krátkodobě na 110$… ale jako obvykle to podle vedení Robinhood s ničím nesouvisí a že firma RobinHood má obchodní model založen na prodávání dat svých zákazníků firmě Citadel, která tak má možnost provést nákup populárních akcií 1 milisekundu před drobnými investory a zaplatila za tuto spolupráci Robinhoodu 60 mil $ za čtvrtletí už je jen taková třešnička na dortu…

Více v tomto zajímavém podcastu.

Před několika dny se na Walstretbets vyrojilo spoustu příspěvků o tom jak stříbro je nové GME a jak by všichni měli investovat do SLV.

Tento názor byl komunitou naprosto zavrhnut a nejpopulárnější jsou příspěvky, které před tím varují, ale zdá se, že šlo o pokus „někoho“ přesměrovat prostředky z GME do SLV a media samozřejmě šíří svoji verzi jak „Reddit army“ jde zničit trh ze stříbrem…

Že šíření fake informací a ovlivňování trhu je pro hedge fondy denním chlebem dokládá i jedno starší video s J. Crammerem, který zde jaksi nedopatřením poskytl informace ze zákulisí praktik hedge fondů, tento „odborník“ je dnes nejznámějším komentátorem dění na burze na CNBC a tak nepřekvapí, že doporučuje všem prodat akcie GME, že už je po všem…

Další praktiky hedge fondů jak postupují v podobných situacích jsou dobře shrnuty v tomto příspěvku na Redditu:

Important! GME Short attack tactics predicted in 2014! All the tactics used in the recent week by hedge funds revealed and explained

TL;DR: Ladder attacks to drive the price down, Media assults, Brokers pulling margin, Paid bashers, Diversion attempts – all tactics seen in recent weeks were predicted by this article from 2014

 

Shrnutí

Jak vidíte zorientovat se v této taškařici v záplavě různých informací není snadné, ale podstata tohoto střetu je celkem jasná, paraziti z hedge fondů projednou dostali ochutnat vlastní medicínu a díky souběhu různých událostí tak v současnosti čelí reálné hrozbě ztráty desítek miliard dolarů či bankrotu, mnoho lidí, kteří nakoupili akci GME za nízké ceny snad stihne prodat včas a stanou se z nich milionáři nebo alespoň podstatně vylepší svou finanční situaci, ale bezpochyby zbude i spousta obětí, kteří přijdou o všechno a dostanou se do velkých problémů, protože akcie Gamestopu opravdu nemají hodnotu 300+ USD a jednou se nevyhnutelně vrátí na svoji reálnou cenu, která může být v rozmezí 3 – 40 USD…

Každopádně tento týden bude nesmírně zajímavé sledovat rozuzlení tohoto příběhu a jakým způsobem na tuto událost budou reagovat média a hlavně politici ukáže, jestli „retardi“ z WSB skutečně vyprovokují změnu, která přispěje k omezení manipulace trhu s akciemi velkými hráči a dojde k zrovnoprávnění podmínek pro drobné investory. Osobně bych na to moc nevsázel, ale snad to alespoň otevře oči mnoha lidem, kteří doteď neměli moc představu jak „skvěle“ finanční systém ve skutečnosti funguje.

Jaký reálný dopad mají hrátky těchto fondů na život obyčejných lidí a jak likvidace mnoha dobře fungujících firem vede k faktické destrukci celých měst v USA najdete v jedné z ojedinělých reportáží, která se nějakým zázrakem dostala do vysílání…

 

Aktualizace 3.2. 2021

Vypadá to, že hra je u konce a spousta lidí přijde o spoustu peněz, akcie Gamestopu neustále ztrácí na hodnotě a zřejmě se vrátí na své reálné hodnoty, takže k žádné Short Squeeze aka vystřelení ceny akcií Gamestopu na měsíc už nedojde…Starší harcovníci a původní členové Walstreetbets v tom mají celkem jasno, bohužel v masovém šílenství, které propuklo a přívalu nových členů, neměly jejich varování šanci uspět…

Poučná diskuze starých členů o současné situaci

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

avatar
10000
wpDiscuz

NOVINKY A NÁVODY

Tip na Stable Diffusion 2 – jak generovat kvalitní obrázky

27.11.2022 Návody, Software ,

První dojem z testu nové verze Stable Diffusion 2 nebyl moc přesvědčivý a všechny starší prompty co dobře fungovaly u verze 1,5 generovaly ve verzi 2 hodně špatné výsledky. Po dalším zkoumání jsem vygeneroval jeden obrázek s vodoznakem webu fotobanky Dreamstime.com a bylo celkem jasné, že obrázky tohoto webu byly použity při trénování nového modelu (…)

Návod na instalaci Stable Diffusion 2.0 pro Automatic1111 WebUI

26.11.2022 Návody, Software ,

Firma Stability AI, která se podílí na vývoji Open source projektu Stable Diffusion oznámila 24.11. 2022 vydání nové verze 2.0 tohoto projektu na generování obrázků pomocí AI z textového popisu. Oznámení vyvolalo nejprve velké nadšení u komunity, které ale posléze vystřídaly spíše obavy z některých zásadních změn a omezení u nového modelu, který byl trénován (…)

Stable Diffusion – AI generování obrázků

17.11.2022 Návody, Software ,

Generování obrázků pomocí textu prostřednictvím AI zažívá v tomto roce velký boom, poté co byly široké veřejnosti uvolněny první modely Stable Diffusion, které můžete bezplatně vyzkoušet na různých webech zdarma, ale jestli se začnete tomuto generování věnovat naplno, nejvíce možností dostanete instalací Stable Diffusion na svůj počítač lokálně. Tato instalace je o něco náročnější než (…)

Bohemia Interactive představuje nový engine Enfusion

16.12.2021 Novinky ,

Bohemia Interactive je jediným z velkých českých herních studií, které přežilo od doby vydání prvních větších českých her kolem roku 2000 až do dnešních časů. Na rozdíl od majitelů herních studií stojících za hrami Mafia, Vietcong, Beat Saber a Kingdome Come, její vlastníci naštěstí při první příležitosti neprodali Bohemku do zahraničí. Studio tak nebylo rozpuštěno (…)