Herní PC do 15 000 Kč – Ryzen 2200G

Příchod nových procesorů Ryzen s integrovanou grafikou Vega umožňuje složit laciné herní PC bez dedikované grafické karty a přečkat tak současnou, pro PC hraní z dlouhodobého hlediska likvidační situaci, s totální nedostupností výkonnějších grafických karet za rozumné ceny. Toto PC vám za minimální možnou cenu umožní hrát hry alespoň na nejnižší nastavení a zároveň vám ponechá dobré možnosti budoucích upgradů na výkonnější procesory, díky dlouhodobé životnosti platformy AM4 a samozřejmě můžete kdykoli později, až se situace na trhu zlepší, dokoupit i grafickou kartu, která vám zvedne herní výkon až několikanásobně…

Nejlevnější herní PC do 10 000 Kč – Bandit mATX 2200G – 2018

Pokud snížíte své požadavky na naprosté minimum, dá se pořídit herní PC s Ryzenem 2200G i do 10 000 Kč, ale pouze za cenu vyřazení SSD, které by mělo být v PC roku 2018 myslím už standardem. Rozhodně bych doporučil raději ještě přidat 1 200 Kč za alespoň 120 GB SSD, při běžném používání počítače to opravdu poznáte.

Jednak na rychlosti spouštění PC a programů, ale i na tichu, protože Windows a programy poběží na bezhlučném SSD a druhý klasický pevný disk se tak může uspat a nebude obtěžovat hlukem roztočených ploten, PC bude prakticky neslyšné, samozřejmě jen pokud nebudete pracovat s daty uloženými na pevném disku.

Základní deska ASRock má přes nízkou cenu lepší výbavu, dokonce 2 x M.2 sloty a účinnější pasívy chlazení VRM než většina konkurence, na rozdíl od ještě levnějších desek má alespoň audio ALC 892 a také USB-C.

U Ryzenů s integrovanou grafikou věnujte při výběru desky také zvýšenou pozornost obrazovým výstupům, některé laciné AM4 nemají dokonce žádný nebo jen některé, pokud byste např. uvažovali o 4K monitoru, vyberte desku s Display portem, jinak tam 4K@60Hz nedostanete, HDMi 1.4 na AM4 deskách podporuje pouze 4K@30Hz.

 

Aktualizace: AM4 desky sice uvádějí jen podporu HDMI 1.4, ale podle zkušeností uživatelů je možné s Ryzenem 2200G a 2400G dostat do monitoru nebo TV s HDMI 2.0 vstupem 4K@60Hz, takže Display port není jedinou možností. Seznam vyzkoušených desek najdete zde.

 

Pod 10 000 Kč se také dostaneme jen za cenu ušetření na skříni, vybraný Zalman je opravdu naprostým minimem s pouze jedním 8cm ventilátorem na odvod teplého vzduchu, není tak moc vhodný pro výkonnější komponenty a za cca 300 – 400 Kč navíc dostanete skříně s lépe vyřešeným chlazením. Na druhou stranu je hodně kompaktní, patří mezi nejmenší mATX skříně, neurazí ani vzhledem a má moderní vnitřní uspořádání se zdrojem dole.

500W zdroj EVGA je tichý a umožní vám později osadit i výkonou grafickou kartu, ale opět platí, že za cca 300 Kč navíc byste dostali o poznání kvalitnější Seasonic 520W…

Za 10 000 Kč zkrátka dostanete naprosté minimum, ale pokud máte hodně napjatý rozpočet nebo jen ve stylu strýčka Skrblíka nechcete sebe nebo případně ratolesti rozmazlovat 🙂 je to stále použitelné PC a čistě z hlediska herního výkonu srovnatelné s následujícími dražšími sestavami.

 

Herní PC do 14 000 Kč – ATX MAX OC 2200G – 2018

Klasické velká skříň formátu ATX se pro herní počítač s pouze integrovanou grafikou Vega může zdát zbytečně velká, ale na druhou stranu vás nebude v budoucnu omezovat ani při výběru nejdelších grafických karet a také pokud chcete z Ryzenu 2200G nebo spíše jeho integrované grafiky Vega vymáčknout maximum přetaktováním, jsou velké ATX desky zatím nejlepší dostupnou možností, alespoň do dubna 2018, kdy mají přijít na trh nové modely s čipsety 400.

Hlavním důvodem proč zvolit velkou ATX skříň pro Ryzen 2200G je možnost použít nejlepší AM4 desky s audiem ALC 1220 a kvalitnějšími VRM, které najdete pouze ve formátu ATX, u menších AM4 mATX desek takovou možnost zkrátka nemáte.

Proto jsem zvolil v podstatě nejlepší desku s čipsetem B350 od Asusu, která jako jediná obsahuje dohromady kvalitnější audio ALC 1220, nejlepší VRM mezi B350 a Display port, navíc vypadá působivě i po vizuální stránce. Další alternativou s ALC 1220, ale už bez DP, je o něco levnější MSI Carbon nebo s horšími VRM a bez DP, ale zato nejlevnější deska s ALC 1220 je Gigabyte Gaming 3, viz seznam níže:

AM4 základní desky B350 s nejlepším audiem ALC 1220

Seznam obsahuje ceny v době psaní článku, aktuální ceny na Alze zjistíte kliknutím na obrázek.

 

Na tomto seznamu jsou i 2 malé ITX desky s ALC 1220, které za stejnou cenu naopak umožní postavit mini PC, které by se pro Ryzen 2200G asi hodilo nejvíce, tuto mini-ITX sestavu najdete níže.

 

Maximálnímu přetaktování napomůže i vybraná ATX skříň od Fractalu s 2 ventilátory v ceně a dobře navrženým chlazením a také lepší chladič procesoru, který umožní maximální přetaktování za mnohem lepších teplot a hluku, než přiložený box chladič u Ryzenu, ten sice stačí na běžný provoz, ale maximální OC už zvládá jen za cenu vysokých teplot přes 80°C.

Celkově za cenu lehce přes 14 000 Kč získáte kvalitní základ pro budoucí upgrade, klidně i na 8-jádrové Ryzeny z dalších, minimálně dvou plánovaných generací, rychlé 3200MHz DDR4, které ocení hlavně integrovaná grafika Vega, alespoň 128 GB SSD, slušnou moderní skříň s účinným chlazením a kvalitní 520W zdroj od Seasonicu.

Pokud se někdy dožijeme doby, kdy budou opět dostupné grafické karty o výkonu GTX 1060 za 7 000 Kč, budete mít za 21 000 Kč slušné herní PC, do té doby můžete přežívat na integrované Veze, případně za 5 000 Kč zdvojnásobit herní výkon alespoň pořízením GTX 1050 Ti…

Herní PC do 14 000 Kč – Optimal mATX 2200G – 2018

Pokud před maximálním OC potenciálem upřednostníte raději menší rozměry počítače a více místa pro data, můžete za 14 000 Kč pořídit herní PC s 2 násobnou kapacitou SSD a HDD, 250GB SSD a 2TB HDD jsou dnes dá se říct standardem s dobrým poměrem cena/výkon/kapacita.

Předností této sestavy je i nová mATX skříň od Coolermasteru s výborným průtokem vzduchu, originálním a moderním designem, možností měnit umístění předního panelu s USB a audiem až na 6 různých poloh, velkou průhlednou bočnicí, to vše za rozumnou cenu 1 100 Kč.

Jediným omezením této skříně je pouze 1 pozice pro 3,5″ pevný disk a jen 2 pro 2,5″ SSD, i z tohoto důvodu jsem raději volil úložiště s vyšší kapacitou, další pevný disk do skříně už nedáte, zato do ní můžete v budoucnu přidat až 36 cm dlouhou grafiku a použít až 15,7 cm vysoký chladič procesoru.

U mATX s B350 čipsetem je hodně omezený výběr, takže jsem nakonec zvolil MSI Mortar hlavně protože má jako jediná i Display port, zbytek parametrů je srovnatelný s ostatními deskami. Jediný problém u této desky je absence pasivu na horních VRM, které zajišťují napájení mimo pamětí i pro integrovanou grafiku Vega, což není pro její přetaktování právě ideální, v tomto ohledu se jeví lepší volbou mATX deska Asrock z první nejlacinější sestavy s velkými pasívy na obou VRM.

Záleží na vás co upřednostníte, ale každopádně za 14 000 Kč dostanete moderní malý počítač s originálním designem, kvalitním 250GB SSD, který stejně jako všechny sestavy v tomto článku můžete v budoucnu osadit grafickou kartou GTX 1060 a za cca 21 000 Kč mít kvalitní herní PC pro hraní v 1080p, do té doby budete mít stále možnost hrát alespoň na minimální detaily na integrované grafice Vega.

 

Herní PC do 15 000 Kč – Mini ITX 2200G – 2018

Pro herní PC s pouze integrovanou grafikou se přímo nabízí možnost využít nejmenších skříní pro základní desky formátu ITX a získat tak malé PC o velikosti krabice od bot. Tato sestava má téměř stejné komponenty jako předchozí, ale stojí o něco výše i přes použití lacinějšího zdroje, hlavní rozdíl v ceně způsobuje vyšší cena základní desky formátu ITX, které jsou tradičně dražší než mATX.

Na druhou stranu má použitá deska od ASRocku kvalitnější audio ALC 1220 a 2 x HDMI, ale bohužel stejně jako většina mATX a ITX AM4 desek opět nemá chladič na horním VRM, zajišťující mimo jiné napajení integrované grafiky. Také má pouze 2 sloty pro paměť DDR4, případný upgrade na 16 GB bude možný jen výměnou 2x4GB za 2x8GB, takže pokud vám to finance umožní bylo by vhodné vzít rovnou 2x8GB…

I přes malé rozměry můžete i do této sestavy později umístit až 31,5 cm dlouhou grafiku, 15 cm vysoký chladič procesoru, takže máte podobné možnosti upgradu jako u předchozích větších skříní, větší pozornost věnujte rozměrům zdroje, Sharkoon výslovně uvádí nemožnost použít zdroje s odpojitelnou modulární kabeláží.

Celkově jsme se opět dostali na cca 14 000 Kč, což se zdá jako rozumná částka, za kterou lze postavit herní počítač s Ryzenem 2200G pokud nebudete za každou cenu šetřit, dostanete za tuto cenu moderní PC, ať už v balení největších ATX skříní, menších mATX nebo miniaturních ITX.

 

Kompatibilita Ryzenu 2200G s AM4 základními deskami

Nové Ryzeny 2200G, 2400G stejně jako nadcházející 2.generace Ryzenů bez integrované grafiky jsou kompatibilní se všemi dosavadními AM4 základními deskami, ale pouze po updatu biosu základní desky a na ten potřebujete procesor Ryzen 1.generace.

Z toho vyplývá, že pokud nyní objednáte jakoukoli AM4 desku a procesor Ryzen 2200G nebo 2400G, z velkou pravděpodobností nebudete schopni provést potřebný update biosu základní desky, pokud tedy doma nemáte jakýkoli starší procesor Ryzen. Proto je v současnosti lepší nechat si PC s Ryzenem 2200G sestavit a zprovoznit přímo v obchodě, případně kontaktovat obchodníka jestli vám může garantovat kompatibilitu základní desky s nejnovějšími Ryzeny.

Alza například nabízí službu update biosu za 99Kč, v případě pořízení AM4 desky u nich, takže teoreticky byste zde mohli zakoupit pouze základní desku s aktualizací biosu a zbytek dokoupit jinde, ale pokud si necháte sestavit PC přímo v Alze, tento poplatek nebudete muset platit a nebo můžete zkusit ještě využít aktuální slevový kod 200 Kč, který se mi objevil při intenzivním procházení webu Alzy při přípravě tohoto článku a cenu ještě o něco srazit.

Podmínky sestavení PC v Alze

Alza nabízí i 3 letou záruku a opravu jimi sestaveného PC do 5 dnů s odvozem zdarma (po dobu záruky), PC také nepečetí, takže si ho můžete sami doma upravovat. Nemusíte ani kupovat Windows, PC vám otestují na neaktivované kopii Windows 10, která mimochodem není časově omezena, ale můžete si ji sami jednoduše aktivovat zakoupením OEM klíče s Win 10 Pro na Aukru  za zlomek ceny (150-350 Kč). Více podrobností o podmínkách sestavení PC na Alza.cz naleznete zde.

Při zakoupení součástek v jiných obchodech byste nejspíš mohli ještě pár stovek ušetřit, ale snažil jsem se vybírat komponenty, na kterých nemá Alza velkou přirážku, takže rozdíly nebudou tak velké, nejvíc byste mohli ušetřit na základní desce Asus, která je jinde k dostání i za 2 700 Kč, ale bohužel zrovna u této součástky potřebujete aktuální bios, takže…

Aktuální ceny AM4 základních desek a procesorů Ryzen 2200G a 2400G v českých eshopech

 

Aktuální ceny skříní a chlazení v českých eshopech

Aktuální ceny nejvýhodnějších SSD s kapacitou 120GB, 250GB a 500GB a 1TB najdete v článcích: Test a výběr SSD 120 GB – 128 GB – 2018| Test a výběr SSD 250GB – 2018| Test a výběr SSD 500GB a 1TB – 2018

 

Herní výkon integrované grafiky Vega v Ryzenu 2200G

AMD Ryzen 2400G a 2200G – recenze a testy

Více podrobností naleznete v odkazu výše, zde ještě doplním chybějící informace o přetaktování, pokud přetaktujete integrovanou grafiku Vega v Ryzenu 2200G z 1100MHz na 1600 MHz, zvednete výkon ve hrách prakticky na úroveň Ryzenu 2400G, který ale stojí o 1 500 Kč více a jestli nevyužijete jeho vyšší multivláknový výkon, díky 4 jádrům|8 vláknům v programech, nevyplatí se si za něj, pro čistě herní využití připlácet.

Dobře to ukazuje např. graf níže, kde přetaktovaný Ryzen 2200G dosahuje stejné úrovně jako Ryzen 2400G a navíc je i výkonnější než slaboučká GT 1030, o deklasování „herního výkonu“ integrovaných grafik Intelu nemluvě. Výsledky se samozřejmě liší v různých hrách, více informací naleznete ve videu Hardware Unboxed, ze kterého pochází obrázek níže, případně můžete zjistit jak si vede Ryzen 2200G v 50 různých hrách, které otestoval jeden nadšenec na Redditu.

Přetaktování Vegy je poměrně jednoduché, nemusíte ani do biosu, stačí vám nainstalovat program Ryzen Master a řídit se tímto návodem. V podstatě vám stačí zvednout frekvenci Vegy na 1300 MHz, pokud chcete jít výše budete už muset zvednout napětí u APU GFX voltage na max. 1.3V a SOC voltage na 1.2v, ale zde buďte opatrní, zvláště u desek bez chladiče na VRM se snažte docílit co nejnižší napětí a raději nežeňte frekvenci na maximum.

Jaké paměti vybrat pro Ryzen 2200G?

Herní výkon integrované grafiky Vega v Ryzenu 2200G hodně ovlivňují i paměti, naprostou nutností je provozování 2 modulů v Dual chanelu, s jedním modulem paměti se připravíte o podstatnou část výkonu. Stejně tak se vyplatí připlatit si i za výše taktované paměti, 2666 MHz by mělo být minimem, ale 3000 MHz nebo 3200 MHz přinese opět podstatný nárůst výkonu, na grafu níže vidíte obrovský rozdíl mezi SC (single chanel – 1 modul RAM) a DC (2 moduly RAM v Dual chanelu), stejně jako nárůst FPS s vyšší frekvencí, data opět pochází z videa Hardware Unboxed, kde najdete více podrobností.

 

Komentáře

30 komentáře k článku "Herní PC do 15 000 Kč – Ryzen 2200G"

avatar
10000
Seřadit podle:   Nejnovější | Nejstarší | S nejvíce hlasy
Romik
Host

Zdravím díval jsem se, že se Ryzen 2400G dá sehnat aktuálně jen o cca 1000Kč dráže než 2200G.
Což už při vyšším multivláknovém výkonu a o něco výkonější grafice v základu není vůbec špatná volba za málo peněz. Podmínkou jsou opravdu jen rychlejší paměti v dualu u těchto Ryzenů jak uvádíte. Osobně by se mi taková kombinace líbila na nějaké ITX desce s wifi a SSD v M2 slotu + nějaká šikovná malá skříň.

Romik
Host

Zdravím nevíte jak zjistit kde se prodávají už updatované desky s podporou těchto Gečkových Ryzenů? Prodejci v česku to na webech moc neuvádí. Zjistit to až doma při skládání pak není moc příjemná situace:))Koncem roku už to asi člověk řešit nebude ale zpočátku prodeje těchto Ryzenů je potřeba být opatrný.

Romik
Host

Zdravím ještě dotaz dle odkazů na videich z hraní na „gečkových“ ryzenech – četl jsem si o nějakých problémech s grafickými ovladači na počátku prodeje. Dle videi to vypadá v pohodě.
Máte nějaké info o možných problémech u některých her? Kde nejlépe bych takové informace vygooglil. Máte dobrý přehled tak se zkouším ptát.

Romik
Host

Zdravím ještě dotaz jak je to s Ryzeny a Win 7? – někde jsem četl že to není problém provozovat pod Win 7. Tvrdilo se při vydání že Ryzeny podporuje jen Win 10.

Leo
Host

Dobrý den, moc díky za vynikající a hlavně fundované články!

Dává vám prosím k dnešním datu smysl následující varianta s perspektivou doplnění šestigigové GTX 1060, až se někde znovu objeví za rozumnou cenu (Phoenixe už vidím zase nejlevněji za 10k)?

https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=7664696E6B6D61786

Cílem není sestavit soutěžní mašinu, ale moct si na solidní úrovni rekreačně zahrát současné hry ve full HD a mít do budoucna otevřené možnosti upgradů, horní hranice rozpočtu vč. grafiky řekněme něco málo přes 20k.

Romik
Host

Zdravím,
Našel jsem zajímavé video – srovnání nastavení rezervované min. grafické paměti 256MB vs max grafické paměti 2GB u Ryzenu G2200. Překvapivé je že tam není žádný rozdíl!!! Je otázka jak přesně Vega s pamětí RAM pracuje bez ohledu na nastavení v Biosu.

https://www.youtube.com/watch?v=YDmYHpykcDo

Romik
Host

Jinak rozhodně fantastický je ten nárůst výkonu grafiky při použití Dual chanelu jak mají testováno na Toms Hardware:
http://www.tomshardware.com/reviews/raven-ridge-memory-scaling-benchmarks,5489.html

Romik
Host

Jako pamětníka počátků 3D her na PC mě zaujalo jak dobře dnes vypadají hry na minimální nastavení kvality obrazu. Spousta parametrů grafického nastavení je těžko pozorovatelná z hlediska změny obrazu dynamicky (porovnat ve statickém obrázku to jít může) – navíc nevnímáme všichni stejně. Ten standard je opravdu vysoký.
Samozřejmě také mám nejraději nastavit vše na „plné kule“ abych se o něco neochudil:)
Je užitečné ale vědět jaký výkon a na co z grafického zobrazení je potřeba.

BOBBYD1GITAL
Host

Na kolik MHz max se dá přetaktovat Ryzen 3 2200G (CPU+GPU) s komponenty Herní PC do 14 000 Kč – ATX MAX OC 2200G – 2018, aby dobré bylo? Díky

wpDiscuz

HERNÍ PC

Vývoj cen grafických karet – listopad 2023

24.11.2023 Grafické karty, Herní PC

Listopad je tradičně ve znamení předvánočních slev, které se ale bohužel grafickým kartám spíše vyhýbají, takže nějaké super výhodné nabídky grafických karet v rámci Black Friday slev se jaksi nekonají. Ceny se tak více méně ustálily a některé modely už navíc mizí z trhu, takže už tak omezená nabídka výhodných karet se ještě snižuje. Dobrou (…)

Black Friday slevy – Amazon.de

20.11.2023 Best Deal!, Herní PC

Blakck Friday slevy začaly letos opět dříve a nejsou omezeny na pouze jeden listopadový pátek, takže na německém Amazonu.de máte možnost výhodně nakoupit zlevněné zboží už týden předem a celá akce potrvá do 27.11. 2023. Vzhledem k poklesu kurzu koruny vůči Euru a celosvětové ekonomické situaci nejsou zatím letošní slevy tak výrazné jako v minulých (…)

Nejlepší herní PC do 20 000 a 30 000 Kč – Alza Black Friday 2023

02.11.2023 Doporučené sestavy, Herní PC

Tradiční Black Friday slevy začaly v Alze poněkud brzy a nabídka výhodných počítačových komponentů je v rámci těchto slev vcelku omezená, ale i tak můžeme výběrem nejvýhodnějších nabídek něco ušetřit a získat tak nejvýhodnější současná herní PC přeci jen za o něco nižší ceny. Tyto herní počítače vám v Alze sestaví a otestují, takže odpadnou (…)

Vývoj cen grafických karet – září – říjen 2023

31.10.2023 Grafické karty, Herní PC

Trh grafických karet od léta 2023 prakticky stagnuje a neobjevuje se moc výhodných nabídek, pro české hráče navíc došlo kvůli oslabení kurzu koruny proti dolaru k navýšení cen, které je patrné hlavně u dražších modelů. Takže celková situace na trhu je hlavně kvůli mizernému mezigeneračnímu navýšení výkonu u nové generace grafik jak od AMD tak (…)

Vývoj cen grafických karet – červenec-srpen 2023

24.08.2023 Grafické karty, Herní PC

V létě 2023 se pokles cen grafických karet zastavil a až na malé výjimky se moc extra výhodných nabídek neobjevilo, u několika modelů grafických karet je také znát, že se skladové zásoby téměř vyprodaly a další výrazné slevy u nich proto nelze moc očekávat. Bohužel se zastavil i pokles cen u grafik nové generace RTX (…)

Nejlepší levné herní PC v Alze

18.07.2023 Doporučené sestavy, Herní PC

Pokud si netroufáte na sestavení herního počítače doma, stále máte možnost využít služby montáž komponent v Alze a získat tak herní PC s optimálně vybranými komponenty podle seznamů v tomto článku za mnohem lepší cenu, než jsou všechny nabízené hotové sestavy na našem trhu, které mají až příliš často špatně zvolené některé komponenty a jako (…)

Amazon.de prime day slevy 2023

11.07.2023 Best Deal!, Herní PC

Ve dnech 11. a 12. 7. 2023 probíhá na německém Amazonu velká slevová akce určená pro členy služby Amazon Prime, toto členství lze ale snadno získat na prvních 30 dnů zdarma, takže Vás nebude stát nic navíc, pokud ho během této doby ukončíte. Na rozdíl od mnoha českých výprodejů lze tak pořídit mimo jiného zboží (…)