Ignatius – recenze

Ignatius je nezávislá, atmosférická puzzle-plošinovka se stylizací odkazující na první němé černobílé filmy. Nejdříve vyšla pro Android, ale od února 2016 je dostupná i na PC. Na obou platformách je nabízena zcela zdarma, takže i pokud „indie hry“ nejsou zrovna váš šálek čaje, máte nyní možnost si jednu kvalitní bezplatně vyzkoušet…

Ignatius uvod

ŽánrVyšloČeštinaVývojářGoogle playPlatforma
2D puzzle plošinovka25. 2. 2016neníSons of Welder500 000 – 1 000 000  PC | Android

 

Příběh

Hrajete za chlapce Ignacia, který se jedné noci nechal zlákat na filmové představení, kde byl ale doslova vtažen do promítaného filmu a nyní se pohybuje v surreálném černobílém světě, v němž musí řešit malé hádanky a překonávat nejrůznější překážky, aby našel cestu zpět a odhalil, proč a kdo ho  na tomto zvláštním místě uvěznil.

Příběh je vyprávěn pomocí stejných statických předělů, jaké objasňovali děj v němých groteskách. Jednotlivé stránky odhalující děj jsou schované v truhlách po celém herním světě a postupně se složí v sice jednoduché, dalo by se říct i naivní vyprávění, které ovšem přesně zapadá do atmosféry filmů z počátku kinematografie, které tato hra skládá hold i vtipnými filmovými easter eggy, především šatny herců na konci hodně pobavily.

Nečekejte žádné dějové zvraty nebo obsáhlé filosofické rozhovory mezi postavami, ostatně jsou zde jen 4, z toho jednu poznáte jen z vyprávění, druhou krátce v jedné úrovni a třetí až na konci. Přesto příběh pěkně dotváří atmosféru a zůstává po celou dobu hraní motivací dojít až na konec, abyste se dozvěděli, jak to celé dopadne.

Hratelnost

Ve hře budete klasicky překonávat nástrahy v podobě ujíždějících plošinek, otravných vran, much, rotujících krys a další lezoucí i létající havěti. Čekají vás i souboje s bossy, které jsou přeci jen o něco náročnější než zbytek hry a vyžadují použití správné taktiky. Hádanky nejsou složité, řešení sestává z jednoduchého přepínání pák a nastavování panelů, žádné záseky u nich nehrozí.

Ovládání je také bezproblémové, navíc je ukázané hned na začátku pomocí plakátů umístěných přímo ve hře, takže rozbíjet klávesnici asi nebudete. Hra má automatické ukládání pouze na konci každé úrovně, ale nabízí i 3 pozice pro manuální uložení, které přijdou u složitějších lokací vhod, pokud je ovšem nezapomenete použít, jinak jedete vše znovu od začátku levelu, ve kterém se právě nacházíte. V každé úrovni musíte z několika dílků  sestavit filmový kotouč, kterým aktivujete portál, podobný hvězdné bráně a ten vás přenese do dalšího levelu.

Následující ukázka je z úrovně na začátku hry, takže není moc složitá, obtížnost se bude postupně zvyšovat, ale základní obrázek o atmosféře a hratelnosti poskytne.

Atmosféra

Hlavní předností hry je bezpochyby její zvláštní atmosféra, která odkazuje především na staré němé filmy, ale obsahuje i  prvky z filmů noir, steam-punku a stylu art deco. Vizuálně působí jako některé originální, hodně stylizované, ručně kreslené animované filmy, které  myslím nejlíp vystihuje citát ze Švejka “ je to tak ošklivý, až je to vlastně hezký“.

Sami autoři uvádějí, že chtěli aby hra měla výraznou a nevšední uměleckou formu a nabízela něco víc než typická mobilní plošinovka, což se jim myslím povedlo na výbornou a za vizuální stránku si zaslouží uznání, stejně tak i za výběr hudby, která také významně přispívá k působivé a originální atmosféře celé hry.

Hodnocení

V případě bezplatných her je hodnocení složitější,  jak se říká, darovanému koni na zuby nehleď,  ale pro formu, ho přeci jen uvedu. Hra nabízí nenáročnou zábavu na jedno až dvě odpoledne, což je vzhledem k tématu a žánru asi tak akorát a především filmovým fanouškům bych ji neváhal doporučit. Neobsahuje ani žádné brutální  scény, takže je vhodná i pro menší děti,  problémem pro nejmenší hráče spíše budou některé složitější levely a čtení příběhu v angličtině. Osobně jsem hru s chutí dohrál a především v závěru jsem se i pobavil různými narážkami na známé filmové reálie, když k tomu přidám originální stylizaci, příjemnou hudbu a přihlédnu i k bezplatné distribuci, myslím že 4 hvězdy z 5 si zaslouží a 2 polské bratry ze studia Son of Welder, kteří tuto hru vyvinuli budu sledovat i v budoucnu, protože talent a schopnosti jim zjevně nechybí.

 

Příběh
Hratelnost
Grafika
Animace
Zvuk
Průměr

Hodnocení čtenářů

Příběh
0
Hratelnost
0
Grafika
0
Animace
0
Zvuk
0
Průměr
  yasr-loader

Hru si můžete bezplatně stáhnout nebo případně přispět autorům zde:

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

avatar
10000
wpDiscuz

Podobné články

Greedfall – recenze

26.09.2019 PC Hry, RPG ,

Zřejmě nejobsáhlejší recenze PC hry Greedfall (nejen) na českém internetu, která kromě podrobného zhodnocení různých aspektů hry obsahuje i množství tipů na to jak rozvíjet vaši postavu, stejně jako popisy herních mechanik, fungování a historie zdejšího světa a podrobné popisy jednotlivých národů a vašich společníků. Zkrátka vše co potřebujete o Greedfallu vědět, nejen před jeho (…)

Ylands zdarma – vyhrajte český Minecraft!

01.02.2018 PC Hry ,

Vyhrajte Steam klíč nové české hry Ylands od Bohemia Interactive, která vyšla 6. prosince 2017, zatím pouze v předběžném přístupu, přesto už teď Ylands nabízí spoustu možností, jak se zabavit ve velkém otevřeném světě. Zaujme hlavně širokou nabídkou možností stavění nejrůznějších obydlí, od jednoduchých chatrčí až po velké domy nebo dokonce hrady, můžete také vyrábět (…)

What Remains of Edith Finch – recenze

19.07.2017 Nezávislé, PC Hry , ,

Jedna z nejvýše hodnocených her roku 2017 je neobvyklá a originální adventura, jejíž samotný název What Remains of Edith Finch (Co zůstalo po Edith Finch) už naznačuje, že nepůjde zrovna o veselé vyprávění. I když nejeden fanoušek černého humoru se možná pobaví i u některých lehce morbidních historek, které mapují životy jednotlivých členů Finchovic rodiny (…)

Syberia 3 – recenze

24.04.2017 Nezávislé, Ostatní, PC Hry , , ,

Syberia 3 je fanoušky známé adventurní série Syberia dlouho očekávaný 3. díl, který po neustálých odkladech a nejasnostech nakonec přeci jen po dlouhých 13 letech vyšel 20. dubna 2017 v Evropě a 25. dubna má vyjít v USA. Vývojáři slibovali next gen adventurní zážitek a přenesení série Syberia do 3D, takže si po více než (…)