Nejlepší paměti DDR4 pro herní PC

Výběrem vhodných pamětí si můžete jednoduše zvýšit výkon procesoru ve hrách, bez toho, abyste museli samotný procesor přetaktovávat a zbytečně zvyšovat spotřebu elektřiny a řešit s tím související větší nároky na chlazení. Bohužel paměti DDR4 jsou v současnosti 2 – 3 x dražší než byly v roce 2016, takže tato možnost vás bude nyní stát podstatně víc peněz. O to důležitější je, si za vysokou cenu vybrat alespoň nejvýhodnější modely, které ale mohou být pro různé procesory odlišné, stejně jako pro různé základní desky. S výběrem nejlepších pamětí DDR4 pro procesory Intel 8.generace a nejnovější procesory Ryzen 2000 od AMD by vám měl pomoci tento článek…

Zdroj: techinsights.com

Kdo vyrábí DDR4 paměti?

V současnosti zbyli 4 velcí výrobci schopní masově vyrábět paměťové čipy používané v různých typech pamětí, ať už jde o operační paměť DDR4 v PC nebo mobilech, tabletech, GDDR5 v grafických kartách, případně Flash Nand používané v SSD. DDR4 se dostala na trh v roce 2014 na tehdy ještě 30nm výrobním procesu, v současnosti už se paměťové čipy vyrábí na výrobních procesech menších než 20nm a probíhá přechod dokonce na 10nm.

Všichni finální výrobci operačních pamětí DDR4, které znáte z obchodů jako Kingston, G. Skill, Patriot nebo Adata musejí nakupovat paměťové čipy u Samsungu, Micronu nebo SK Hynix, Nanya se u běžných DDR4 nevyskytuje a jak vidíte výše zaostává celkově i ve výrobních procesech. Takže pokud tito 3 největší výrobci ve stejný čas zdvojnásobí nebo i ztrojnásobí ceny paměťových čipů, nikdo s tím nehne, protože jiná konkurence neexistuje a zahájení výroby paměťových čipů je extrémně náročné na finance, vybudování jedné továrny vás přijde zhruba na 5 miliard $ a navíc musíte mít potřebné znalosti…

Přesně tato situace nastala od roku 2016, kdy došlo k několikanásobnému zdražení operační paměti DDR4 jak můžete vidět na grafu vývoje ceny běžného setu 2x8GB DDR4 CL16, v roce 2016 jste ho mohli pořídit za 1 800 Kč, na konci roku 2017 se vyšplhal na 5 000 Kč, momentálně stojí kolem 4 000 Kč…

Proč jsou DDR4 tak drahé?

Důvodů proč k této situaci došlo je více, objektivně skutečně stoupla poptávka se zvyšováním kapacity paměti a úložišť v mobilních telefonech, kde jsou vyšší marže, stejně tak masivně rostly požadavky data center na kapacitu paměti a svůj díl viny nese opět i těžební šílenství u kryptoměn, zkrátka poptávka nejspíš skutečně převyšovala nabídku a velká trojka výrobců tak přesměrovala výrobu na druh paměti s nejvyšší marží, čipy pro operační paměť DDR4 do běžných PC se tak ocitly na vedlejší koleji…

Na kolik této situace 3 výrobci pamětí zneužili a domluvili se na cenovém kartelu bude v současnosti předmětem vyšetřování v USA, kde na ně byla podána žaloba, stejně tak Čína intervenovala u Samsungu a navíc ji to zřejmě utvrdilo v plánu vybudovat domácí produkci nejen paměťových čipů, do které během posledních let masivně investovala přes 160 miliard dolarů a první výrobky se dostanou na trh možná už letos, i když nejdříve se asi objeví na čínském trhu, protože čínští výrobci nejspíš budou čelit patentovým žalobám, které jim mohou znemožnit přístup na světový trh.

Zkrátka vrchol cen DDR4 už doufejme máme za sebou, velká trojka výrobců se během posledních let neskutečně napakovala a všichni hlásí rekordní zisky, takže bych žádné skokové snížení ceny v nejbližší době neočekával, ceny budou nejspíš mírně klesat, ale dokud Čína nerozjede masovou výrobu a nepřinese zpět konkurenční prostředí, na úroveň roku 2016 se ceny DDR4 podle mě už jen těžko dostanou.

Za necelé 2 roky navíc nejspíš přijdou na trh DDR5 paměti, které vystřídají DDR4, takže pokud nutně potřebujete nový počítač, nezbude vám než současné ceny skousnout, pokud už máte 2x4GB DDR4 a uvažujete o upgradu na 16GB, možná by bylo lepší nějaký čas vydržet, výš už snad ceny DDR4 stoupat nebudou…

Pokud máte ještě starší PC s DDR3, možná by stálo zato ještě přes rok vydržet a upgradovat až v roce 2019| 2020, kdy budou dostupné 7nm procesory, 7nm grafické karty a DDR5, takže byste mohli DDR4 přeskočit…

2x4GB Dual channel vs 1x8GB Single channel

Pro herní počítač by měly být 2x4GB DDR4 v dnešní době absolutním minimem, zdůrazňuji 2x4GB, správně zapojené v režimu Dual Channel,  protože koupí 1x8GB možná ušetříte 100 – 200 Kč, ale ztratíte výkon v rozmezí mezi 10 – 40FPS, což je např. stejný rozdíl jako mezi GTX 1060 a GTX 1070, tj. 4 000 Kč…pokud nevěříte přesvědčte se na vlastní oči…

 

 

Obecně rychlejší paměť pomůže procesoru v situacích, kdy nestíhá grafické kartě, to znamená, vždy v kombinaci slabšího procesoru s výkonnější grafikou nebo i výkoného procesoru s výkonou grafikou od GTX 1080 výše, kdy se výkon omezující komponentou stávají paměti, které začínají brzdit komunikaci mezi těmito vysoce výkonnými komponenty.

Největší rozdíly ve hrách budou v nejnáročnějších scénách na výkon procesoru, což jsou obecně situace, kdy se na scéně vyskytuje velké množství postav naráz, typicky ve všech strategiích, ve velkých městech s mnoha NPC v open world hrách nebo i v multiplayerových hrách s mnoha hráči na velkých mapách, typický příklad je Battelfield 1.

Pokud ovšem máte slabší grafické karty jako GTX 1050 Ti nebo i střední GTX 1060 a alespoň slušný 4 jádrový procesor, velké navýšení výkonu ve hrách s výše taktovanými pamětmi nečekejte, protože v naprosté většině případů bude výkon omezovat grafická karta, i když i v této kombinaci je lepší dívat se do budoucna a s pořízením výkonnější grafiky za 2 -3 roky naopak rychlejší paměti využijete.

Extrémně důležitý je režim Dual Channel při hraní na pouze integrované grafice, což je možné s procesory Ryzen 2200G a 2400G, kde budou rozdíly ještě mnohem větší, protože integrovaná grafika nemá vlastní paměť a je odkázána pouze na DDR4, na rozdíl od dedikovaných samostatných grafických karet s vlastní pamětí GDDR5, která je mnohem rychlejší než operační paměť DDR4.

Abyste mohli později provést upgrade paměti na 16GB dokoupením dalších 2x4GB DDR4, vyplatí se vybírat pouze ze základních desek se 4 sloty pro DDR4 paměti.

Zkrátka pokud nekupujete rovnou 2x8GB DDR4, zapomeňte že existují desky s pouze 2 sloty pamětí a že se prodávají pouze 1x8GB DDR4 paměti, takto uspořených pár stokorun rozhodně nestojí za podstatné snížení výkonu ve hrách a nemožnost pozdějšího rozšíření pamětí na 16GB, což bude během pár let u her zřejmě nutností…

Co je Dual Channel a jak správně instalovat paměti?

Dual Channel v překladu znamená „dvou kanálový“ a označuje způsob zapojení alespoň 2 kusů pamětí, při kterém má paměťový řadič procesoru přístup k paměti pomocí dvou 64-bitových datových kanálů, což samozřejmě zvyšuje datovou propustnost, proti zapojení v režimu Single channel, kdy je komunikace procesoru s paměti omezena pouze na jeden 64-bit kanál.

V manuálu desky máte vždy popsáno správné zapojení pamětí, někdy jsou 2 kanály rozlišeny i barevně, ale často s opačným významem, takže na to nespoléhejte a řiďte se raději manuálem, i když i ten může být někdy matoucí.

Většinou vypadá nějak takto, deska má 2 kanály označené A a B, pokud chcete mít funkční Dual Channel, musíte nainstalovat 1 paměť do slotu A1 a druhou do B1, případně A2 a B2.

Po dokoupení dalších stejných 2x4GB zaplníte zbylé 2 sloty a i když budete mít 4 kusy pamětí, budou stále fungovat v režimu dual channel. Pro funkční dual channel by vám teoreticky při dokoupení dalších 2x4GB stačily paměti se stejnou kapacitou, frekvencí a časováním, jaké mají vaše paměti, ale rozhodně se doporučuje koupit přesně stejný set pamětí, jaký už používáte, ušetříte si tím spoustu zbytečných problémů…

Jsou i dražší platformy Intelu i AMD, které podporují zapojení pamětí v režimu Quad Channel, tedy 4 kanálově, ale ty jsou určeny vyloženě pro náročnou práci, pro herní PC nemá smysl si za ně podstatně připlácet.

Všechny současné základní desky s paticí 1151 u Intelu a AM4 u AMD podporují režim Dual Channel.

Jak zjistit přesný typ pamětí?

Přesný typ pamětí zjistíte podle produktového čísla, bývá uvedeno na stránce obchodu, je napsáno na dodacím listu nebo balení pamětí, případně ho najdete i na štítku nalepeném přímo na pamětech, u jednotlivých výrobců se bude lišit, Kingston například používá tento formát: HX421C14FB2K2/16, podle podobného čísla na vašich pamětech, najdete přesně stejný model, takže neriskujete, že při upgradu koupíte něco jiného, pod stejným obecným názvem, např Kingston 2400 MHz 16GB se totiž často prodávají rozdílné paměti..

 

Jak zjistit frekvenci paměti a ověřit zapojení v Dual channelu?

Udáj o zapojení v režimu dual channel najdete v biosu, pro jednoduché ověření z Windows můžete použít malý, ale šikovný program CPU-Z, který vám poskytne i další užitečné informace o procesoru, typu základní desky, verzi biosu, stejně tak si na něm můžete jednoduše otestovat výkon procesoru v zabudovaném benchmarku a porovnat s ostatními, jestli má váš procesor odpovídající výkon…

Pokud jste zapojili paměti správně, bude v programu CPU-Z na záložce Memory v kolonce Channel nápis Dual, pokud jste se netrefili 🙂 nebo máte pouze 1 kus paměti, bude zde nápis Single. Nenechte se zmást ani zdánlivě nízkou frekvencí, ta je sice správná, ale zkratka DDR znamená Double data rate = během jednoho taktu dochází k přenosu 2 signálů, takže paměti přenášejí data 2 násobnou rychlostí, než je jejich skutečná frekvence.

V tomto případě jsem zakoupil 2x4GB 3000 Mhz, v biosu jsem jim vybral nastavení 3 066 Mhz, takže zobrazený údaj 1 533 MHz odpovídá jejich skutečné frekvenci, pokud ho vynásobíte 2, dostanete efektivní rychlost přenosu dat 3 066 Mhz, pokud koupíte DDR4 2666 Mhz, měli byste zde vidět 1333 MHz, pokud máte 2400 MHz uvidíte v CPU-Z 1200MHz atd.

2x4GB nebo 2x8GB pro hry – aneb kolik RAM do herního PC?

2x8GB je dnes optimem pro herní počítač, 16GB kapacita vás nejspíš nebude ve hrách omezovat ani v nejbližších 5 letech, natož dnes, takže pokud chcete mít paměti dlouhodobě vyřešené, vyplatí se vzít rovnou 2x8GB. Bohužel díky vysokým cenám to znamená i podstatné zvýšení ceny počítače, proti 8GB zaplatíte minimálně o 2 200 Kč, u rychlých paměti i přes 3 000 Kč více.

Ze stejného důvodu je nyní pořízení 32GB a více pamětí do herního PC, pokud ho tedy zároveň nevyužíváte pro práci s programy na zpracování videa nebo 3D rendering, pouze mrháním peněz…

U lacinějších herních PC, řekněme do 20 000 – 25 000Kč představuje částka 4 000 – 6000 Kč pouze za paměti příliš velkou část celkové ceny počítače a pokud by si to zároveň vyžádalo koupi méně výkonné grafiky nebo procesoru, myslím, že výhodnější by bylo pořídit pouze v naprosté většině her stále dostatečných 2 x 4GB DDR4 a provést upgrade později, pokud požadavky her výrazně narostou.

Frekvence a časování pamětí DDR4 – vliv na hry

Novější generace procesorů Intel dokáží celkem dobře škálovat s rostoucí frekvencí ve hrách, jak potvrdilo mnoho testů a to i uzamčené procesory i3 8100 nebo i5 8400. Bohužel Intel stále i u nejnovější 8. generace procesorů Coffee Lake na lacinějších deskách, tedy všech kromě Z370, zbytečně omezuje frekvenci pamětí na 2400MHz pro Pentia a i3, pro i5 povolil alespoň 2666 MHz.

Pokud chcete tyto procesory provozovat s rychlejší pamětí, budete muset pořídit Z370 desku, ale dobrá zpráva je, že to není vyloženě nutné a rozdíly mezi 2400 MHz a 3200 MHz nejsou při hraní na běžných 60Hz monitorech nijak zásadní aby se kvůli tomu vyplatilo platit 500 – 1 000 Kč víc za Z370 desku a dalších 500- 1000 Kč za rychlejší paměti.

Obzvláště pokud plánujete hrát několik let například pouze s GTX 1060 nebo ještě méně výkonnějšími kartami. Více her otestovaných s i3-8100 s pamětí 2400MHz a 3200MHz najdete v testu na techspotu, ze kterého pochází graf Battelfieldu1, kde je rozdíl největší, ale opět je třeba připomenout, s méně výkonou grafikou budou rozdíly menší, na 60Hz monitoru nepoznáte jestli hra běží v 137FPS nebo 124 FPS a pokud hrajete na 144Hz nebo s grafikou o výkonu GTX 1080 měli byste v první řadě mít výkonnější procesor než i3 8100…

 

S i5 8400 už dává větší smysl připlatit si za rychlejší paměti, protože tento procesor má dostatek výkonu i pro nejvýkonnější grafické karty, ale opět platí, že nárůst výkonu při hraní na běžných 60Hz monitorech v praxi jen těžko poznáte, i když pokud často hrajete hry náročné na výkon procesoru a uvažujete v dohledné době o pořízení GTX 1080 nebo 1080Ti, případně ještě výkonnějších karet z další generace, stojí už kombinace i5 8400, Z370 desky a např. relativně laciných 3400 MHz DDR4 za úvahu, ještě víc to platí pro i5 8600 s vyšší frekvencí, ale celkově vás to vyjde zhruba o 2 000 Kč více než B360 deska s 2666 MHz pamětí.

Pro odemčené procesory i5-8600K a i7-8700K, které jsou nejvhodnější pro 144Hz monitory, platí čím vyšší frekvence RAM, tím lépe, u těchto procesorů byste neměli pořizovat pomalejší paměti než 3000 Mhz, ale vzhledem k malým rozdílům v cenách výhodných setů 2x8GB DDR4, kdy do 5 000 Kč můžete pořídit i 3400 MHz paměti, není moc důvod pořizovat např. 3000 MHz za 4 800 Kč…

U Intelu vždy raději upřednostněte paměti s vyšší frekvencí, protože vliv nižšího časování na výkon ve hrách je u těchto procesorů menší než výše frekvence, stejně tak máte na platformě Intelu díky lepší kompatibilitě větší pravděpodobnost, že všechny paměti budou fungovat na udávaných vysokých frekvencích.

AMD Ryzen

Procesory od AMD mají specifické nároky na paměť, díky vyšším latencím v komunikaci mezi jádry procesoru a jejich závislosti na frekvenci pamětí, těží mnohem více jak z frekvence, tak nižšího časování CL než procesory Intel. AMD také naštěstí neomezuje uměle frekvence pamětí na lacinějších deskách s B350 čipsety, takže pro Ryzeny je oficiálně podporovaným standardem 2933 MHz, ale nové desky X470 s procesory Ryzen 2000 už umožňují až 3466 MHz.

Pro Ryzeny 1.generace a Ryzeny s Vegou 2200G a 2400G je většinou maximem hranice 3200 MHz, všechny Ryzeny jsou také náročnější na kompatibilitu pamětí, i když ta se u Ryzenů 2000 podle dosavadních zpráv podstatně zlepšila, i tak je jistější vycházet ze seznamu oficiálně podporovaných pamětí, které najdete na stránkách výrobců u specifikací jednotlivých desek.

Obecně se dá říct, že pro Ryzeny by měly být minimem 3000MHz CL15 DDR4, ale s 3400 MHz nebo 3200MHz CL14 dosáhnete ještě podstatně lepších výsledků, kdy jsou Ryzeny s manuálně upraveným časováním kvalitních pamětí s čipy od Samsungu typu B-die schopny porazit i  i5 8400, více podrobností naleznete v článku:

i5-8400 vs Ryzen 2600 – megatest 36 her

 

Jelikož mi článek opět tradičně nabobtnal víc než jsem chtěl, konkrétní tipy na nejvýhodnější paměti pro procesory Intel na různých základních deskách, stejně jako nejlepší paměti pro platformu AMD s procesory Ryzen nejdete až v příštím článku, který snad vyjde brzy 🙂

 

Komentáře

15 komentáře k článku "Nejlepší paměti DDR4 pro herní PC"

avatar
10000
Seřadit podle:   Nejnovější | Nejstarší | S nejvíce hlasy
Tom
Host

Dobrý den, moc děkuji za pěkný článek :). Postupně upgraduji PC. Mám doma už 1080ti a teď šetřím na QHD 1440p monitor s 144Hz a g-sync. Jen pořád váhám zda vzít i7 8700 bez K a ušetřit na desce a chlazení a mít i menší frekvenci RAM (co jsem našel na B360 jde max 2666MHz na RAM) Nebo vzít procesor s K a takotovaci z370 dát tam nějakou 3466MHz RAM. Moc testů jsem nenašel a nějaký rozdíl s nižší frekvencí ram při QHD a 144hz monitoru oproti těm 2666MHz taky ne. Děkuji za rady a popř vlastní zkušenosti. 🙂

RADOVAN
Host

Ahoj, taky dekuji za clanek. potreboval bych poradit jake pameti pro muj PC – Procesor i7 5820k Graficka karta AMD Radeon RX5700XT nitro zakladni deska Sabertooth X99. Dekuji za odpoved.

Viktor Nikolajev
Host

Dobrý den, mám desku Z390 M-CF, procesor i5-9600KF, grafická karta MSI GTX 1080 Gaming X 8gb a DDR 4 Hyperx Predátor C15 3000MHz-2x8gb. Mohu nějak zlepšit výkon změnou pamětí?

Matouš
Host

Zdravím mám tuto desku:
MSI B250M BAZOOKA a Intel i5 7400 jaký DDR4 by bylo nejlepší chtěl bych 64GB cena do 10 000kč

wpDiscuz

HERNÍ PC

Vývoj cen grafických karet – listopad 2023

24.11.2023 Grafické karty, Herní PC

Listopad je tradičně ve znamení předvánočních slev, které se ale bohužel grafickým kartám spíše vyhýbají, takže nějaké super výhodné nabídky grafických karet v rámci Black Friday slev se jaksi nekonají. Ceny se tak více méně ustálily a některé modely už navíc mizí z trhu, takže už tak omezená nabídka výhodných karet se ještě snižuje. Dobrou (…)

Black Friday slevy – Amazon.de

20.11.2023 Best Deal!, Herní PC

Blakck Friday slevy začaly letos opět dříve a nejsou omezeny na pouze jeden listopadový pátek, takže na německém Amazonu.de máte možnost výhodně nakoupit zlevněné zboží už týden předem a celá akce potrvá do 27.11. 2023. Vzhledem k poklesu kurzu koruny vůči Euru a celosvětové ekonomické situaci nejsou zatím letošní slevy tak výrazné jako v minulých (…)

Nejlepší herní PC do 20 000 a 30 000 Kč – Alza Black Friday 2023

02.11.2023 Doporučené sestavy, Herní PC

Tradiční Black Friday slevy začaly v Alze poněkud brzy a nabídka výhodných počítačových komponentů je v rámci těchto slev vcelku omezená, ale i tak můžeme výběrem nejvýhodnějších nabídek něco ušetřit a získat tak nejvýhodnější současná herní PC přeci jen za o něco nižší ceny. Tyto herní počítače vám v Alze sestaví a otestují, takže odpadnou (…)

Vývoj cen grafických karet – září – říjen 2023

31.10.2023 Grafické karty, Herní PC

Trh grafických karet od léta 2023 prakticky stagnuje a neobjevuje se moc výhodných nabídek, pro české hráče navíc došlo kvůli oslabení kurzu koruny proti dolaru k navýšení cen, které je patrné hlavně u dražších modelů. Takže celková situace na trhu je hlavně kvůli mizernému mezigeneračnímu navýšení výkonu u nové generace grafik jak od AMD tak (…)

Vývoj cen grafických karet – červenec-srpen 2023

24.08.2023 Grafické karty, Herní PC

V létě 2023 se pokles cen grafických karet zastavil a až na malé výjimky se moc extra výhodných nabídek neobjevilo, u několika modelů grafických karet je také znát, že se skladové zásoby téměř vyprodaly a další výrazné slevy u nich proto nelze moc očekávat. Bohužel se zastavil i pokles cen u grafik nové generace RTX (…)

Nejlepší levné herní PC v Alze

18.07.2023 Doporučené sestavy, Herní PC

Pokud si netroufáte na sestavení herního počítače doma, stále máte možnost využít služby montáž komponent v Alze a získat tak herní PC s optimálně vybranými komponenty podle seznamů v tomto článku za mnohem lepší cenu, než jsou všechny nabízené hotové sestavy na našem trhu, které mají až příliš často špatně zvolené některé komponenty a jako (…)

Amazon.de prime day slevy 2023

11.07.2023 Best Deal!, Herní PC

Ve dnech 11. a 12. 7. 2023 probíhá na německém Amazonu velká slevová akce určená pro členy služby Amazon Prime, toto členství lze ale snadno získat na prvních 30 dnů zdarma, takže Vás nebude stát nic navíc, pokud ho během této doby ukončíte. Na rozdíl od mnoha českých výprodejů lze tak pořídit mimo jiného zboží (…)