Nejlepší PC hry – Q1 2017

Začátek roku 2017 přinesl na PC spoustu zajímavých a vydařených her, i když se objevilo i zklamání v podobě jedné z nejočekávanějších her tohoto roku: Mass Efect Andromeda. Mimo známých velkých AAA titulů vyšlo v prvních třech měsících roku 2017 i několik zajímavých a vysoce hodnocených menších nezávislých her, pojďme se tedy nejdříve podívat na výběr těchto nejlepších her podle hodnocení na Metacriticu…

Výběr nejlepších PC her začátku roku 2017

Hollow Knight

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
2D Akce Adventura24. 2. 2017 NeTeam Cherry70 00087|8,3

 

V současnosti nejlépe hodnocenou hrou roku 2017 je tato 2D akční plošinovka, která vznikla díky úspěšné kampani na Kickstarteru, kde se podařilo pouze 3 člennému australskému studiu vybrat přes 46 000 $.  Vývojáři se snažili Hollow Knightem složit hold klasickým hrám jako Metroid, Zelda 2 a Faxanadu a podle nadšených ohlasů od hráčů i recenzentů se jim to evidentně podařilo.

Postavičky jsou rozhýbány tradiční 2D animací v stylizovaném rozlehlém světě, který tvoří propojené rozmanité úrovně. V nich budete prozkoumávat ztracené starověké království ukryté pod zemí, kde vás čeká mnoho záhad a také obtížných nepřátel, kteří představují pořádnou výzvu, takže není divu, že mnoho hráčů přirovnává tuto hru k Dark Souls.

Hru můžete pořídit přímo na Steamu za 15€ (415 Kč), v českých eshopech momentálně není dostupná.

 

Night in the Woods

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
 Adventura21. 2. 2017 NeInfinite Fall63 90087|8,2

 

Za vznikem této adventury stojí podobně jako u předchozí hry úspěšná kampaň na Kickstarteru, kde se 3 člennému týmu vývojářů podařilo během 26 hodin vybrat stanovenou částku, do konce kampaně ji dokonce překročit o 400% a získat tak celkem 209 000 $.

Hra nabízí zajímavý mix reálných problémů jako je dospívání, první neúspěchy a návrat do rodného městečka, které se mezitím výrazně mění kvůli uzavření místních dolů, s tajemnem a nadpřirozenými jevy, které dají vzpomenout na televizní seriály jako Twin Peaks nebo novější Strange Things.

Vše navíc podtrhuje výrazně stylizovaná grafika a ztvárnění hlavních postav v podobě nejrůznějších zvířat. Jde zkrátka o jednu z nejoriginálnějších adventur poslední doby a i když její vznik provázely obvyklé potíže a odklady a místo původně plánovaného roku 2015 vyšla až letos na jaře, dá se říct, že čekání se rozhodně vyplatilo a kdybych si měl vybrat jen jednu hru z tohoto seznamu, byla by to Night in the Woods.

Pro lepší představu o jednom z autorů, jeho přístupu k tvorbě nezávislých her, zajímavé postřehy, inspiraci a okolnosti, které vedly ke vzniku Night in the Woods, doporučuji zhlédnout toto zajímavé a vtipné video.

Hru můžete pořídit na Steamu za 20€ (554 Kč) nebo na GOGu, češtinu bohužel neobsahuje a není zatím ani dostupná v českých eshopech.

 

Resident Evil 7: Biohazard

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
 Horor FPS23. 1. 2017 NeCapcom362 50085|7,7

 

První větší hrou, která zatím dosáhla nejvyšších hodnocení od recenzentů, je trochu překvapivě 7. pokračování hororové série Resident Evil. Tvůrci zkombinovali některé novinky jako pohled z první osoby s návratem ke kořenům série, tedy působivé děsivé atmosféře se survival prvky. Výsledkem je tak po nepovedených předchozích dílech znovu nastartování a oživení značky Resident Evil, díky kterému se fanoušci hororových her mohou opět těšit na další pokračování této série.

Tradičně levněji než na Steamu můžete pořídit nejnovější Resident Evil v českých eshopech včetně speciální krabicové edice:

 

Detention

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
 Adventura horor12. 1. 2017 NeRedCandleGames112 30083|7,6

 

Další nezávislá a originální adventura vás zavede na Taiwan roku 1960, kde je dlouhodobě vyhlášeno stanné právo, které nakonec v této zemi platilo 38 let. Hra nám tak nejen přiblíží pro nás vesměs neznámé prostředí, ale do už tak tíživé atmosféry ještě zakomponuje nadpřirozené prvky, tajemno z čínské mytologie a náboženství.

Příběh začíná na odlehlé horské škole na Taiwanu, kde se začaly dít podivné nadpřirozené události, uprostřed kterých se ocitnou dva studenti. Vaším úkolem jim bude pomoci dostat se pryč a odhalit přitom tajemnou minulost této školy.

Samotná hratelnost je v duchu klasických klikacích adventur, ale celkově jde o unikátní herní zážitek, který hráči ocenili kromě vysokých hodnocení i svými penězi, takže Detention má podle SteamSpy na tento typ hry více než slušné prodeje.

Hru můžete pořídit na Steamu, za 12€ (332 Kč) češtinu nepřekvapivě opět neobsahuje a není zatím ani dostupná v českých eshopech.

 

NieR: Automata

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
 Akce RPG17. 3. 2017 NePlatiniumGames220 00082|8,7

 

Hodně pozitivní reakce a vysoká hodnocení sklízí tato japonská akční hra s prvky RPG v otevřeném světě a mnoha možnými konci, především za hratelnost, unikátní svět, příběh a hudbu. Bohužel se ji nevyhnuly tradiční problémy japonských her s PC portem, takže hráči si často stěžovali na kameru, ovládání na myši a klávesnici, problémy s nastavením rozlišení a režimu celé obrazovky…

Přesto všechno hra nabízí zajímavý příběh zasazený do daleké budoucnosti, ve které bylo lidstvo téměř vyhlazeno mimozemskými stroji a jako poslední záchranu vyslalo do boje vojenské androidy, za které budete hrát a svádět nelítostné boje v různém stylu, hratelnost se totiž v průběhu hry často změní.

Nier: Automata můžete pořídit přímo na Steamu za plnou cenu 60€ (1662 Kč) nebo mnohem výhodněji v českých eshopech:

Torment: Tides of Numenera

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
 RPG27. 2. 2017 NeInXile109 00081|7

 

Pokračování nebo spíš duchovní nástupce legendárního RPG Planescape: Torment většinu svých skalních fanoušků nezklamal a přinesl jim podobný zážitek, i když zatím se zdá, že stejného kultovního statusu tato hra nedosáhne. Za jejím vznikem, jako u mnoha her v tomto výběru opět stojí úspěšná kampaň na Kickstarteru, kde se studiu InXile v čele s Brianem Fargem podařilo hru zafinancovat během několika prvních hodin a celkově se na nový Torment vybralo 4 188 000$ od 74 405 přispěvatelů.

Bohužel se zdá, že na tento úspěch nenavázali prodeje po dokončení hry, kdy se podle SteamSpy doposud prodalo pouze 110 000 kopií, v kterých jsou už zahrnuti i původní backeři s Kickstarteru, kteří si zvolili Steam verzi hry.

Nový Torment můžete zakoupit na Steamu za 45€ (1246 Kč) nebo jako obvykle za nižší cenu v českých eshopech:

Celkový žebříček zatím 19 her prvního čtvrtletí roku 2017, které dosáhly metascore alespoň 80 v hodnocení recenzentů na Metacriticu, vypadá momentálně takto:

Je vidět, že vyloženě velké AAA hry roku 2017 zatím neokupují přední místa v žebříčku hodnocení kritiků ani uživatelů a nejvyšší hodnocení sklízejí menší, přesto zajímavé hry. Ale když se podíváme na celkové odhady prodejů na SteamSpy, málokteré hře se z těchto 19 zatím podařilo na Steamu prodat víc než 100 000 kopií i přes mnohem nižší cenu a u některých i dostatečné mediální pokrytí.

Pořadí komerčně nejúspěšnějších her by asi vypadalo dost odlišně a potvrdilo by, že vysoká hodnocení zdaleka ještě neznamenají automaticky slušné prodeje. Na druhou stranu pro 2 – 3 členné týmy představuje i necelých 100 000 ks prodaných her po 15 $ bezpochyby komerční úspěch a zasloužený zisk za 2 – 3 roky nejistoty a náročné práce, takže v těchto případech se nedá o žádném neúspěchu hovořit.

 

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

avatar
10000
wpDiscuz

Podobné články

Game Awards 2022 – výsledky a nové trailery

09.12.2022 PC Hry

Každoroční vyhlašování nejlepších her Game Awards opět proběhlo 9.12. 2022, mimo vyhlašování nejlepších her za uplynulý rok jsou na této akci také k vidění nové ukázky a trailery z chystaných her, které vyjdou v roce 2023, takže se můžeme podívat jaké herní zážitky nás čekají příští rok…   Nejlepší hry roku 2022 Tento rok byl (…)

Zimní výprodej PC her 2021

18.12.2021 PC Hry , ,

Jako každý rok touto dobou můžete výrazně ušetřit i při nákupu PC her s využitím momentálně probíhajících zimních slev a výprodejů. Takto výhodně můžete nakoupit nejen starší PC hry, ale i letošní největší AAA hry nebo nejpopulárnější nezávislé indie tituly roku 2021. Mnohé se do kamenných obchodů ani nedostanou, takže se rozhodně vyplatí vytvořit si (…)

Nové herní trailery z Game Awards 2021

10.12.2021 PC Hry , ,

Game Awards se snaží být herní obdobou filmových Oscarů, ale sledování těchto předávání cen často hraničí s masochismem, obzvlášť v letošním roce, kdy pro mě osobně nevyšlo téměř nic, co by mě nějak více zaujalo. Nejzajímavější na těchto akcích je tak představení nových her a nebo vydání nových trailerů už oznámených her, ty nejzajímavější najdete (…)

Severed Steel – sleva

27.10.2021 Akční, Nezávislé, PC Hry , ,

Zajímavá, menší nezávislá hra Severed Steel je dílem pouze jednoho vývojáře, který hned svým prvním projektem přináší osvěžení do FPS žánru a pokud místo příběhu a sledování cutscén dáváte raději přednost nekončící old school akci a hratelnosti ve stylu Doomu, kombinovaném se zpomaleným časem z Max Payna, mohla by vás tato nepříliš známá hra zaujmout, (…)