Vikings: Wolves of Midgard – první dojmy

Vždy potěší, když se v našich končinách podaří dotáhnout do úspěšného konce vývoj hry a jednou za čas tak můžeme pro změnu hrát něco od našich tvůrců nebo v tomto případě alespoň od slovenských vývojářů, košického studia Games Farm. Ti si pro svou hru, jak napovídá název: Vikings: Wolves of Midgard zvolili atraktivní téma Vikingů a populární žánr akčních izometrických RPG, takže byli schopni i v menším počtu lidí, cca 25, hru v rozumném čase dokončit. Jak se jim to nakonec podařilo a jestli mají šanci rozšířit ne moc početnou sbírku úspěšných slovenských nebo českých her si můžeme udělat obrázek už nyní, protože hra právě vychází…

 

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
Akční RPG24.3.2017neGames Farm14 000?|8,8

Příběh a zasazení

Hra čerpá ze severské mytologie a její příběh začíná zničením vaší domovské vesnice obřími mrazivými obry Jotuny, kteří se vydali zničit svět a pomstít se bohům Asgardu. Vaším úkolem bude tomu v roli člena vikingského klanu Ulfung – Vlků z Mildargu samozřejmě zabránit, evidentně s pomocí severských bohů. V této hře tedy nečekejte žádné realistické vylíčení doby vikingů ani epický příběh, ten je spíš na vedlejší koleji a hlavní činností bude, jak je v tomto žánru obvyklé, samozřejmě boj.

Při tvorbě postavy si můžete vybrat mezi mužem a ženou a v pěkně a přehledně zpracovaném editoru dále upravit i jejich vzhled, i když nemáte na výběr mnoho možností, výsledek díky poměrně propracovaným a detailním modelům postav nevypadá špatně a podle mě je lepší než v mnoha ostatních izometrických hrách.

Zvolit si také můžete základní specializaci svého válečníka nebo bojovnice, na výběr máte z meče a štítu, obouruční zbraně, dvou zbraní, hole a nebo luku, žádnou magii si u Vikingů naštěstí vybrat nemůžete. Po krátkém seznámení s dějem pomocí předělových obrazovek jste už hozeni do zničené vesnice, kde se hned zapojíte do prvních bojů.

 

Hratelnost

Bojový systém je poměrně jednoduchý, ovládá se prakticky dvěma tlačítky myši, jedno slouží pro útok a pohyb vpřed, což někdy působí potíže a druhé pro vyhnutí se útoku, odkotoulování, ale s bezhlavým klikáním a během vpřed byste se daleko nedostali, přeci jen musíte trochu taktizovat a hlavně počítat s vlivem prostředí, protože mráz vás může, pokud zavčas nedojdete k dalšímu ohništi, spolehlivě zahubit.

Z nepřátel sbíráte krev, kterou pak obětujete bohům a získáte tak možnost vylepšení postavy, stejně tak můžete sbírat i suroviny pro vylepšení zbraní ze zničitelných objektů a najde se i nějaké to zlato, hra by měla nabízet i postupné budování vaší vesnice.

Shrnutí

Zatím jsem ve hře strávil jen hodinu, takže se do žádných velkých hodnocení pouštět nemůžu, ale první dojmy jsou pozitivní a ačkoli nejsem příznivcem diablovek nebo možná právě proto, hra mě docela zaujala a rozhodně se pustím dál.

Z technického hlediska jsem nenarazil na žádné problémy, hra běží na sestavě s i7- 4771 a GTX 1060 6GB v 50 – 60 FPS na Ultra v rozlišení 1440p, v 1080p byste měli s GTX 1060 nebo RX 480 bez problému hrát v 60+ FPS na Ultra, na procesor náročná není a i7 vytíží jen na 25 – 35%.

Samotné ovládání by sneslo ještě trochu vyladění, občas zlobí kamera, NPC se někdy zaseknou o různé předměty, ale zatím jsem na nic zásadního nenarazil. Trochu zamrzí i absence slovenštiny nebo češtiny, přeci jen by si alespoň domácí tvůrci mohli tu práci dát, vzhledem k nemnoha dialogům ve hře by alespoň titulky neměly představovat zásadní finanční zátěž.

Ale jak jsem psal v článku o komerčně úspěšných polských hrách, naše studia proti polským zaostávají hlavně při výběru témat, kde není velká konkurence, ale zároveň jsou atraktivní pro široký okruh hráčů. Osobně jsem si celkem jistý, že nikdy nebudu hrát simulátor kamiónu nebo fabriky, i když jde o ve svém žánru bezpochyby nejkvalitnější hry, ale s chutí si zahraji hry s westernovou, sniperskou nebo vikingskou tématikou, i když nepůjde zrovna o nejlepší hry všech dob. Zdá se, že v Polsku to už pochopili před 10 lety a na podobných hrách jim za tu dobu vyrostlo několik úspěšných herních studií, které nyní mají zkušenosti a schopnosti produkovat velké AAA hry.

Líbí se mi, že se podobnou cestou vydalo i košické studio Games Farm a doufám, že budou mít stejný úspěch aby mohli své nabyté zkušenosti zúročit v budoucnu, na ještě větších projektech, ambice jim rozhodně nechybí.

Možná by mohla někoho odradit tradičně vyšší cena na Steamu kolem 45€ (1 246 Kč), hře by myslím slušela o trochu nižší, ale naštěstí si ji můžete zdarma vyzkoušet v podobě demoverze, kterou stáhnete přímo ze Steamu. Mnohem levněji ji ale seženete jak v krabicové, tak digitální verzi v českých eshopech, aktuální ceny můžete porovnat na Heuréce:

Komentáře

5 komentáře k článku "Vikings: Wolves of Midgard – první dojmy"

avatar
10000
Seřadit podle:   Nejnovější | Nejstarší | S nejvíce hlasy
Romik
Host

Vypadá to dobře – pěkná grafika a klasický klikfest. Za aktuálně nejlepší diablovku – hardcore lze považovat Path of Exile. Ještě bych vzpomenul jeden novější zapomenutý klenot Avencast rise of mage s vynikajícími souboji a hádankami a atmosferou. Taktéž mezi zapomenuté klenoty patří ponurý a syrový Soulbringer kde byly dokonce hromadné výpravy s NPC!!! a bylo možné získat v průběhu hry vlastní pevnost!! Dále nesmíme zapomenout na český 10 let vyvíjený klenot – RPG/diablovku Inquisitor od českých Wooden Dragon.

Romik
Host

Ještě jsem zapomněl na skvělého Revenanta.

Romik
Host

Parádní video z Avencast – combat – hru původně vytvářel jeden člověk!
https://www.youtube.com/watch?v=TrahU-Sy1yE

wpDiscuz

Podobné články

Valkyria Chronicles 4 vychází na PC 25.9. 2018

25.09.2018 Akční, PC Hry, RPG , ,

Valkyria Chronicles 4 je čtvrtým pokračováním originální japonské série Valkyria Chronicle, odehrávající se v alternativním světě, kde je Evropa rozdělena na dvě impéria mezi kterými v roce 1935 vypukne Druhá evropská válka. Hra nabízí zajímavý mix originální výtvarné stylizace vycházející z anime, s propracovaným bojovým systémem zahrnujícím prvky strategií, RPG i akčních her a velkým (…)

Bethesda zase zkouší prodávat mody

31.08.2017 Novinky , ,

Na letošní E3 byl slavně odhalen Creation Club, který některým škarohlídům včetně mě připadal jako další pokus o zpoplatnění modů, i když tentokrát na to šla Bethesda trošku od lesa a dušovala se, že bude takto poskytovat pouze obsah, který nebyl ještě nikde jinde zveřejněn zdarma. Tvůrcům, kteří projdou výběrem bude platit přímo samotná Bethesda (…)

Elex – nové RPG od tvůrců Gothicu

29.03.2017 Novinky ,

Elex (čti Ílix) je RPG v otevřeném světě z pohledu třetí osoby jako nové Fallouty nebo Zaklínač 3, od nich se ale liší hlavně zasazením do světa, kde se mísí Sci-fi, Fantasy a Post-apo prvky. V Piranha Bytes studiu se zkrátka po 20 letech vyvíjení her z fantasy žánru rozhodli zkusit tentokrát něco jiného, ale (…)

Sacred Fire – psychologické RPG

28.03.2017 Novinky , ,

Sacred Fire je zajímavý projekt od slovenského studia Poetic, které se právě snaží získat finance na dokončení hry prostřednictvím kampaně na Kickstarteru s cílovou částkou 50 000 $. O přízeň hráčů se uchází hlavně originálním, inovativním způsobem vyprávění a velkým důrazem na psychologii postav, která výrazně ovlivňuje jejich chování a také výsledky bojových střetnutí. Příběh (…)