Základní desky B250 pro Intel Kaby Lake do 3 000 Kč
S novými procesory Kaby Lake se na trh nevyhnutelně dostaly i nové modely základních desek s dvou stovkovými chipsety, které oproti svým předchůdcům přinášejí drobná vylepšení. Při podobných cenách jako měly starší základní desky pro Skylake se tak v naprosté většině případů vyplatí pořídit novější model. Protože mají stejnou patici 1151, můžete v těchto nových deskách použít i Skylake procesory a opačně, u starších desek to ale přináší i možné komplikace. V návrzích herních sestav pro rok 2017 budu používat nové desky pro Kaby Lake, takže je čas prozkoumat současnou nabídku a vybrat nejvýhodnější levnější modely s cenou od 1800 Kč výše.
Nejdříve se podíváme, co nového nabízí základní desky s chipsety B250, H270 a Z270 oproti svým předchůdcům s B150, H170 a Z170. Z obrázku výše nebo přímo z webu Intelu vyčtete, že se žádná revoluce nekoná a jedinou výraznější změnou je navýšení počtu PCIe linek o 4 u všech třech chipsetů, tím se zvýší datová propustnost, ze které budou těžit hlavně NVMe SSD disky, nově mohou být na Z270 deskách zapojeny až 3 a na nižších chipsetech 2.
Intel Optane
Abychom Intelu nekřivdili, ve specifikacích není uvedena podpora pro Optane, nový typ paměti 3D-Xpoint, který chce Intel prosadit nejdříve jako super rychlou cache. V principu něco podobného jako hybridní disky HDD + SSD, s tím, že Optane by mělo být až 1000x rychlejší než SSD, v realitě podle prvních informací zatím pouze 6 – 8x a cena za 1GB by měla být mezi SSD a běžnou DDR pamětí.
Podle cenové politiky Intelu bych si tipl, že to bude blíže DDR pamětem, pro srovnání 16GB DDR4 stojí kolem 2 600 Kč, za tu samou částku pořídíte 250 GB SSD. Také proto přijdou na trh v letošním roce nejprve malé kapacity 16 – 32GB určené jako cache pro systém v rámci současné Intel Rapid Storage technologie, samostatné větší disky s těmito super rychlými pamětmi za přijatelné ceny jsou ale nejspíš v nedohlednu.
To by bylo z hlediska nových funkcí chipsetů asi vše, zbytek novinek se už týká procesorů Kaby Lake, které nyní nově podporují DDR4 paměti s frekvencí 2400MHz (Skylake 2133MHz), zůstala zachována i podpora pro DDR3L, tj. s napětím do 1,35V, 1,5V DDR3 paměti nejsou kompatibilní a mohlo by dojít k poškození procesoru.
Přínos procesorů Kaby Lake
Zbytek se týká multimediálního využití, kdy přibyla hardwarová podpora dekódování a enkódování 4K videa, které nově zpracovává integrovaná grafika. Při přehrávání a zpracování 4K obsahu se tak zvýší plynulost a sníží spotřeba, konkrétně je takto podporován formát HEVC s 10-bitovou barevnou hloubkou a VP9. Nově také Kaby Lake podporují HDCP ochranu multimédii 2.2, dostaly i nativní podporu pro Thunderbolt a USB3 Gen2, která má 2x vyšší rychlost 10Gbps, proti USB3 Gen1 – 5Gbps.
Nic z toho se sice vyloženě herního využití moc netýká, ale všechny Kaby Lake procesory mají proti svým Skylake protějškům vždy zvýšenou frekvenci, takže jsou v průměru o 5% – 7% výkonnější, pokud se jejich ceny časem dostanou na úroveň procesorů 6. generace, které nahrazují, budou vždy lepší volbou.
To samé se dá říct i o základních deskách, za podobnou cenu nyní není důvod pořizovat starší modely, snad jen s výjimkou výprodejových cen. Oproti minulému roku ale do hry pravděpodobně na konci února vstoupí AMD s plně konkurenční platformou AM4 a všeobecně se předpokládá, že nabídne lepší poměr cena/výkon, takže následující výběr berte jako dočasný a na celkové zhodnocení výhodnosti jednotlivých modelů základních desek dojde až po příchodu AM4 desek a procesorů Ryzen.
Nejlevnější základní desky pro Kaby Lake – H110
Jedině tyto nejlevnější základní desky s chipsetem H110 nedostaly svého nástupce, takže žádnou lacinou H210 desku pod 1 500 Kč nekoupíte. V minulém roce jsem zařazoval do nejlevnějších sestav desku Asrock H110M DGS, ta dostala podporu nových Kaby Lake procesorů, ale mají ji pouze desky s nejnovější verzí Biosu P7.10 z 27.10. 2016. A zde už se dostáváme k výše zmiňovaným komplikacím, pokud máte tuto desku zakoupenou a běží na ní jakýkoli Skylake procesor, můžete bez problému aktualizovat Bios a vaše deska bude poporovat i nové Kaby Lake.
Problém by nastal, pokud byste chtěli ušetřit a koupili tuto desku až nyní, společně s jakýmkoli Kaby Lake procesorem. Pokud by měla starší verzi Biosu, což je pravděpodobné, nemohli byste provést aktualizaci biosu na novou verzi, protože pro tu potřebujete mít v desce podporovaný funkční procesor tj některý Skylake.
Zkrátka při pořízení nového PC je jistější podobné kombinace nezkoušet a raději si připlatit pár stovek za kvalitnější desku s chipsetem B250. Pokud byste naopak získali za výhodnou cenu Skylake procesor, můžete ho bez problému instalovat do jakékoli nové Kaby Lake desky, protože jsou zpětně kompatibilní a podobné komplikace tak nehrozí. Jen je třeba vzít do úvahy, že při takové kombinaci nebudete moct využít většinu vylepšení, co novější Kaby Lake nabízí.
Základní desky pro Kaby Lake – B250
Momentálně nejlevnější Kaby Lake desky jsou s chipsetem B250, proti H110 mají větší počet USB, Sata portů a PCIe linek, takže už jde o solidní základ vhodný spíše pro uzamčené procesory bez „K“, protože na platformě Intelu můžete taktovat pouze na chipsetech Z170 a Z270. Momentálně nejlevnější modely začínají na 1800 Kč, což je proti H110 příplatek přijatelných 400Kč. Tyto desky tak nahradí předchozí Asrock H110 v nejlevnějších sestavách, do výběrů budu také nově zařazovat pouze desky s M.2 konektorem.
Jak vybrat základní desku pro Kaby Lake?
Při výběru základní desky kolem 2 000 Kč brzy sami zjistíte, že je sice spousta modelů, které se ale liší minimálně, někdy např. pouze různými obrazovými výstupy, počtem a typem USB, což sice nemusí ocenit nebo využít každý, ale každopádně upřednostním desku, která za stejnou nebo jen mírně vyšší cenu poskytne co nejširší možnosti a kvalitnější provedení.
LAN Intel nebo Realtek
Co se týká kvality, zde se objektivně liší především v typu osazené síťové karty, platí jednoduché pravidlo: Intel > Realtek. Při běžném používání zřejmě rozdíly nepocítíte, ale síťovka od Realteku více zatěžuje procesor, takže Intel síťovku beru jako malé plus.
Audio Realtek ALC892 nebo ALC887?
Jednoduchá odpověď na tuto otázku je, že je to v podstatě jedno, oba mají stejné technické parametry, ALC892 má jen větší softwarovou podporu multimediálních ochran a standardů, což snad může ocenit někdo při čistě multimediálním využití, pro hry to asi nemá význam řešit. Horší je, že kvalitnější audio chip Realtek ALC1150 s lepšími parametry, nenabízí, na rozdíl od stejně drahých desek s chipsetem B150, zatím žádný výrobce.
Podrobnosti zde: Přehled vlastností zvukových kodeků | Specifikace ALC887.pdf | Specifikace ALC892.pdf | Specifikace ALC1150.pdf (u všech začíná popis na str.9)
Co je USB3 Gen 1, Gen 2, Type C ?
U desek budu uvádět i různé typy konektorů USB, u jejichž značení panuje v současnosti celkem zmatek, takže pro vyjasnění.
USB Type A, B, C
Starý klasický USB konektor, který všichni znáte z PC a který se musel zapojovat správnou stranou je typ A, u tiskáren se často užíval menší, téměř čtvercový typ B, pro úzké mobilní zařízení byly ale oba příliš velké, takže se z každého z nich odvodili ještě mini USB a micro-USB, zkrátka těch různých typů bylo zbytečně mnoho.
Naštěstí se několik chytrých hlav dalo dohromady a vymyslelo výrazně menší, oboustranný, takže je jedno jak ho při zapojování otočíte, univerzální pro všechny mobily, notebooky, stolní PC – a to je USB type – C. Pro úplnost dodávám, že jde pouze o tvar konektoru a ne rychlost, takže USB-type C může být USB2, 3 , 3.1 Gen 1, 3.1 Gen 2.
Na obrázku níže menší USB -C, větší klasické USB – A
Tím se dostáváme k rychlostem, starší USB2 je pomalu vytlačováno rychlejším USB3, které bylo asi pro větší zmatek naprosto stupidně zpětně přejmenováno na USB 3.1 Gen 1 a má také zachovanou max. rychlost 5Gbit/s, došlo k tomu při zavedení nového, 2 násobně rychlejšího USB 3.1 Gen 2 s rychlostí 10 Gbit/s (1280 MB/s)
Zkrátka USB3 aka USB 3.1 Gen 1 by měly mít v současnosti všechny moderní desky, pokud bude mít některá USB3 Gen 2 nebo USB type C jde o výhodu do budoucna, kdy se předpokládá, že většina mobilních zařízení bude mít USB-type C.
Přehled nejlevnějších základních desek s chipsetem B250 – 1 800 – 2 200 Kč
MSI B250M PRO-VD
Chvályhodnou pozici nejlevnější základní desky pro Kaby Lake procesory momentálně zaujímá tento model od MSI, což je ale asi tak vše, co se o něm dá pozitivního říct. Jako náhrada totálně lowendových desek s H110 přesto poslouží víc než dobře. Absurdita minimálních rozdílů mezi některými „odlišnými“ modely vynikne při srovnání s MSI PRO-VH, která se liší jen konektorem HDMI namísto DVI a je momentálně o 40 Kč dražší, nad smysluplností rozdělení těchto modelů opravdu zůstává rozum stát.
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
Gigabyte GA-B250M-DS3H
Jen o málo dražší je tato deska, ale na rozdíl od MSI má i konektor HDMI a 4 sloty pro DDR4, takže je za stejnou nebo i za současnou o 120 Kč větší cenu o něco lepší volbou.
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
MSI B250M PRO-VDH
O další 200 Kč dražší než předchozí Giagabyte, téměř na chlup stejná, ale navíc má i o jeden konektor pro zapojení ventilátoru více a hlavně USB – Type C , takže pokud ho chcete, bude pro vás tato deska momentálně nejlevnější možností.
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
Gigabyte GA-B250M-D3H
Konečně se dostáváme k něčemu zajímavějšímu, první desce, která má síťovku Intel, audio chip Realtek ALC892, 4 obrazové výstupy včetně Display Portu a další… Zkrátka za o málo vyšší nebo stejnou cenu jako předchozí modely toho nabízí momentálně nejvíc a zatím se mi v této cenové hladině kolem 2 000 Kč jeví jako nejvýhodnější volba pro procesory Kaby Lake, navíc má i vcelku pěkný, decentní design:
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
Závěr
Téměř všechny nejlacinější desky s B250 jsou v podstatě srovnatelné a bude tak záležet vyloženě na vašich preferencích, ale hlavně aktuální ceně. Tyto desky budu vybírat pouze do nejlacinějších sestav Bandit za 12 000 – 15 000 Kč, kde i 400 Kč navíc, např. za lepší Gigabite D3H, už hraje velkou roli. Pro sestavy více zaměřené na poměr mezi kvalitou a cenou se Gigabyte D3H v ceně kolem 2 000 Kč zatím jeví nejlíp a obstál by i v konkurenci některých dražších desek.
Aktuální ceny, podrobnější specifikace a obrázky naleznete jako vždy na Heuréce
Nevýhodné modely
Gigabyte GA-B250M-D2V – vydat v roce 2017 desku bez M.2 konektoru s horší výbavou, přitom za stejnou cenu jako všechny ostatní desky s M.2 … nechápu smysl
Asus Prime B250K – Lan Realtek, AlC887, žádné USB -C, minimální výbava, přeplácaný vzhled, v podstatě ekvivalent nejlevnější MSI, ale Asus si za něj říká o 400 Kč víc..hmmm
Přehled mATX základních desek s chipsetem B250 – 2 300 – 2 600 Kč
Následující dražší desky mají většinou stejně „různé“ kombinace počtu USB, DDR4 a obrazových výstupů jako předchozí levnější, ale odlišují se hlavně designově, obzvláště „gaming“ edice, některé mají i Led podsvícení, což možná oceníte, pokud plánujete pořídit skříň s průhlednou bočnicí, ale připlatíte si tak vyloženě za vzhled, z hlediska kvality a šíře výbavy jsou na tom stejně nebo i hůře jako některé předchozí nejlacinější modely.
V této kategorii mě nejvíc zaujal ASRock Pro4, který toho nabízí nejvíc, momentálně za dobrou cenu 2 300Kč, díky USB-C a dvěma M.2 slotům se i přes o něco vyšší cenu než předchozí Gigabyte, zdá ještě výhodnější volbou. Správnou kombinací atraktivního designu, Display Portu, síťovky Intel a USB-C může oslovit spoustu hráčů i MSI Mortar, cena je sice ještě o něco vyšší , ale dá se říct, že plně odpovídá.
Model | Lan | Audio | DDR4 slot | PCIe 3.0 x16 | PCIe | M.2 | FAN 4-pin | HDMI | DP | DVI-D | D-SUB | USB-C | USB 3.1 G1 | G2 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
MSI B250M BAZOOKA | Realtek | ALC887 | 4 | 1 | 2 x1 | 1 | 3 | 1|– | 1|– | 1 | 3| – |
MSI B250M GAMING PRO | Intel | ALC887 | 2 | 1 | 2 x1 | 1 | 3 | 1|– | 1|1 | 1 | 3|- |
ASRock B250M Pro4 | Intel | ALC892 | 4 | 2 | 3-x1 1 PCI | 2(x4 + x2) | 4 | 1|– | 1|1 | 1 | 3|- |
MSI B250M MORTAR | Intel | ALC892 | 4 | 2 | 2 x1 | 1 | 4 | 1| 1 | 1|– | 1 | 3|- |
ASUS PRIME B250M-A | Realtek | ALC887 | 4 | 1 | 2 x1 | 2 (x4 + x4) | 3 | 1|- | 1|1 | 1 | 2|- |
ASUS PRIME B250M-PLUS | Intel | ALC887 | 4 | 2 | 1 x1 | 2 (x2 + x4) | 3 | 1|- | 1|1 | 1 | 3|- |
Přehled mATX základních desek s chipsetem B250 – 2 600 – 3 000Kč
Ještě dražší mATX desky do 3 000 Kč nabídnou za příplatek přeci jen něco navíc. V případě ASRocku je potěšující, že se alespoň jeden výrobce u základní desky s chipsetem B250 do 3 000 Kč odhodlal vylepšit audio pomocí technologie Sound Blaster Cinema 3, chip zůstal ovšem stejný ALC892, takže jde spíše o softwarové vylepšení.
MSI ARCTIC zase vypadá díky povedenému designu atraktivně a originálně, jako jedna z mála má i Display Port, jinak se ovšem po stránce výbavy neliší od lacinějších modelů a cena odráží hlavně vzhled.
Model | Lan | Audio | DDR4 slot | PCIe 3.0 x16 | PCIe | M.2 | FAN 4-pin | HDMI | DP | DVI-D | D-SUB | USB-C | USB 3.1 G1 | G2 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
MSI B250M MORTAR ARCTIC | Intel | ALC892 | 4 | 2 | 2 x1 | 1 | 4 | 1| 1 | 1|- | 1 | 3|- |
ASRock B250M Performance | Intel | ALC892 SBC3 | 4 | 2 | 2 x1 | 2* | 4 | 1|- | 1|1 | 1 | 3|- |
*Jestli bude obsazen některý ze dvou PCIe x1 slotů (jde o dva krátké, mezi sloty na graf. karty) bude mít PCIe-type M.2 SSD v M2_1 sockeu pouze poloviční rychlost x2 (16 Gb/s), plná je x4 32 Gb/s.
SBC3 = Sound Blaster Cinema 3
Na další straně se podíváme na nabídku základních desek největšího formátu ATX a také naopak na nejmenší modely ITX.
Zdravím, před rokem a něco jsem zakoupil i na doporučení tohoto webu MB Gigabyte GA-B250M-D3H. S tou deskou jsem spokojený, jen mi tam nejspíš odchází jeden řadič na SATA disky (prostě v základní čtveřici konektorů vše funguje OK, ve dvojici přídavných jsou (h)různé chyby). Bude reklamace – to je v pohodě, ale reklamace znamená nemít cca měsíc PC. To ne – čili uvažuji, že si předem zakoupím jinou desku a tuto pošlu na reklamaci až posléze. Že pak budu mít 2 MB mě netrápí – je vždy dobré mít i náhradní, zvlášť když si v budoucnu „až už na to… Zobrazit celý text»
Osobně bych si zkusil ještě s tou deskou pohrát, aktualizovat bios, ovladače, nemáte v M.2 slotu zapojené SSD? pak u některých desek např. 2 Sata porty nefungují. Záleží také jaký máte procesor, pokud jenom Pentium, tak bych desku vyreklamoval, ideálně s vrácením peněz nebo ji po reklamaci s procesorem prodal a rovnou přešel na B360 – Asus Strix za 2 500 Kč + i3-8100 za 2 700 Kč nebo rovnou i5-8400 za 4 300 Kč. Pokud se chcete držet svého plánu a později dokoupit i7-7700K, tak bych doporučil využít slev na kvalitní Z270 desky do 3 000 Kč, nej je… Zobrazit celý text»