CES 2017 – 50 let historie spotřební elektroniky

Už tradičně se na začátku roku v Las Vegas odehrává největší světová přehlídka spotřební elektroniky CES – Consumer Electronic Show, letos jde navíc o její jubilejní 50.ročník. Na této výstavě je možné vidět nejen aktuální trendy ve spotřební elektronice, ale i produkty, které budou dostupné za přijatelné ceny pro běžného spotřebitele až  za několik let.  Kulaté výročí je dobrou příležitostí připomenout si některé zásadní výrobky, které byly v minulosti na CESu představeny a výrazně ovlivnili způsob, jak posloucháme hudbu, sledujeme filmy, komunikujeme a získáváme potřebné informace.

CES 1967 - Hitachi

Foto: CES 1967

První CES se konal  24.6.1967 ještě v New Yorku, konkrétně v hotelech Hilton a Americana. Akce se zúčastnilo 200 vystavovatelů, kteří během 4 dnů přilákali 17 500 návštěvníků na dobové hity v podobě malých, snadno přenosných tranzistorových rádií  a nových televizí,  poprvé vyráběných pomocí integrovaných obvodů.

Hlavně přenosná rádia byla v 60. letech stejným hitem, jakým jsou dnes smartphony, protože byly laciné, mohli jste si vybrat z mnoha barev a různých designů, ale hlavně umožňovaly přístup k hudbě a informacím takřka kdekoli.

O rok později se CES rozšířil do dalšího hotelu v New Yorku a mimo jiného tam byl k vidění předchůdce mobilních telefonů, zázrak moderní technologie Portatronic Systems Portable Executive Telephone za 2 000 $,  dnes by to kvůli inflaci představovalo částku 12 000 $. Díky vysoké ceně, za 2 000$ bylo tehdy možné pořídit kvalitní automobil, ho využívali především šéfové korporací, pro jeho provoz bylo také nutné získat licenci od federálních úřadů a mít americké občanství.

Během let s tím jak se stávala spotřební elektronika lacinější a dostupnější získával i CES na popularitě a bylo zde představeno několik zásadních novinek. Už v roce 1970 byl na CESu představen první praktický videorekorder (VCR) od Phillipsu určený domácnostem.

Záznam videa na magnetický pásek byl používán už v  50. letech, ale šlo o přístroje určené profesionálům za extrémní ceny  přes 50 000 $. Touto optikou byl VCR od Phillipsu mnohem dostupnější, i když stál 900 $ (dnešních cca 5 000 $ ). Není tedy divu, že  k masovému rozšíření došlo až koncem 70.let, kdy se prosadil levnější konkurenční formát VHS od JVC.

Podobný osud potkal i Laserdisc, prezentovaný na CESu v roce 1974, který byl prvním komerčním formátem optických disků a i když poskytoval vyšší kvalitu záznamu než konkurenční VHS, k jeho masovému rozšíření nikdy nedošlo, hlavně kvůli vysoké ceně přehrávačů a nemožnosti na něj nahrávat televizní pořady.

V roce 1975 byla představena Atari Pong home console, která zahájila nástup videoher do domácností. V roce 1978 byly už na CESu prezentovány jedny z prvních domácích počítačů. V roce 1976 byly představeny digitální hodinky, které se díky nízké ceně staly velkým hitem a s odstupem času se dostaly i k nám, i já si ještě pamatuji časy, kdy byly digitálky in, i když se dá zároveň říct, že jejich popularita také poměrně rychle upadala.

Velký rozvoj spotřební elektroniky nastal v 80.letech, kdy byly v roce 1981 zároveň vystavovány přenosné video kamery od Sony a první CD přehrávače. Obě technologie nás provázely po desetiletí a jejich ústup ze slávy začal až s masivním rozšířením internetu a nástupu digitální distribuce,  práci kamery dnes v domácnostech převážně zastávají digitální fotoaparáty nebo mobilní telefony.

Dále došlo v 80.letech k velkému rozšíření herních zařízení a počítačů, v roce 1982 byl na CESu k vidění Commodore 64, v roce 1984 Amiga, v roce 1985 Nintendo – NES a v roce 1988 i jedna z nejrozšířenějších videoher vůbec Tetris.

V 90. letech se na CESu poprvé objevily další technologie, které se příliš neprosadily, šlo o interaktivní CD od Phillipsu v roce 1991 a Mini Disc od Sony v roce 1993.

K úspěšným technologiím naopak patří Digitální satelitní vysílání – DSS a především DVD, které byly na CESu k vidění poprvé v roce 1996.  Tato technologie nás opět provází až do dnešní doby a DVD zůstane zřejmě posledním masivně rozšířeným fyzickým nosičem médií, protože jeho nástupce Blu-ray takové popularity díky nástupu internetové distribuce filmů nedosáhl a zřejmě už ani nedosáhne.

Dalším milníkem byla na CESu prezentace 50″  HDTV televize s přední projekcí v roce 1998 za ceny kolem 10 000 $, následované v roce 2001 plasmovými televizemi. V roce 2003 přišel již zmiňovaný Blu-ray a v roce 2008 byly také ukázány první OLED televize, které mají velmi pomalý nástup a ani v roce 2017 si pod 35 000 Kč OLED TV nepořídíte. V roce 2010 byly na CESu k vidění první tablety od ostatních výrobců než Apple, ta se CESu neúčastní a „velkým“ hitem byly 3D televize, jak to s nimi dopadlo asi víte, jde v podstatě o mrtvou technologii.

Co se týká historie samotného CESu, v roce 1972 se přesunul do Chicaga a konal se dokonce dvakrát do roka. Od roku 1978 se zimní CES odehrával během ledna v Las Vegas  a letní CES zůstal v Chicagu nebo putoval i po dalších městech v USA až do roku 1994, kdy došlo k jeho zrušení. Od tohoto data tedy probíhá jen jednou do roka v Las Vegas, vždy na začátku nového roku. O jeho budoucnost se zatím nemusíme obávat, výstava je stále populární a organizátoři mají zajištěné prostory až do roku 2022…

Tím už se dostáváme k současnosti, kdy v posledních 5 letech dochází k nástupu 4K televizí, prohnutých TV, virtuální reality a samořiditelných aut. Letošní ročník je především ve znamení co nejtenčích OLED TV, chytré, propojené domácnosti pomocí systému jako Amazon Alexa nebo GoogleHome, hlasového ovládání a začínají se objevovat i domácí roboti, kteří toho pravda zatím moc neumí. Pojďme se tedy podívat na některé zajímavé produkty z CESu 2017:

LG SIGNATURE W7 OLED TV

Nová nejlepší řada OLED TV od LG pro rok 2017 se stala asi nejzajímavější TV letošního CESu, především díky své tloušťce pouhých 2,7 mm opravdu připomíná spíš plakát na zdi. LG toho dosáhla oddělením reproduktorů, konektorů a nezbytné elektroniky do samostatného soundbaru, který je propojen s displayem pouze jedním plochým kabelem. Výsledek je opravdu působivý, stejně jako cena, menší 65″ bude dostupná v březnu za 8 000 $ (204 800 Kč), cena většího 77″ modelu ještě známa není.

Tato TV má samozřejmě rozlišení 4K, podporuje všechny tři standardy HDR, díky OLED technologii má špičkové barvy, hlavně černá je opravdu černá, 65″ model váží pouhých 7,7 Kg a není divu, že získala ocenění za nejinovativnější produkt výstavy CES 2017. Běžní smrtelníci si ovšem na podobné televize za dostupné ceny budou muset ještě pár let počkat…

 

Sony XBR – A1E OLED TV

Letos překvapila i SONY svou první OLED televizí, která sice využívá display od LG, ale těží i ze svých technologií na zpracování obrazu, takže jde o unikátní TV, s opět působivým designem. Viditelný je pouze tenký display, za kterým je schovaný zajímavý stojan obsahující vše potřebné, unikátní je ovšem využití samotného displaye jako reproduktoru.

Tato televize bude dostupná ve velikostech 55″, 65″ a 77″ přesné datum uvedení na trh ještě oznámeno nebylo, ceny také ne, ale srovnatelné modely od LG stojí kolem 2 000 – 3000 $, SONY bude spíš ještě o něco dražší.

 

 

Samsung QLED Q9F

Samsung zvolil odlišnou cestu a místo přechodu na OLED se zaměřil na další vylepšování LCD, tentokrát pomocí upravené Quantum Dot technologie, pro kterou zvolil marketingově chytrý, ale pro běžné spotřebitele spíš matoucí název QLED.  Zdá se, že tak dosáhl výrazného zlepšení v reprodukci barev, nyní by měl pokrývat 100% barevného prostoru DCI-P3. Došlo i k výraznému navýšení jasu, kontrastu a pozorovacích úhlů, takže co se týká obrazové kvality podle prvních reakcí se může směle srovnávat s OLED televizemi od LG.

Nové QLED televize od Samsungu by měly být  dostupné  koncem března v uhlopříčkách 55, 65, 75 a 88 palců, ploché i zakřivené. Osobně jsem zvědavý jestli se Samsungu skutečně podařilo tak přiblížit OLED v kvalitě obrazu, že bychom nakonec místo nekonečného čekání na dostupné OLED TV nebo monitory nakonec opět zůstali u LCD?

Samsung CES 2017 QLED TV

Robot Kuri

Na výstavě bylo k vidění i několik domácích robotů, jedním z nich je Kuri od firmy Mayfield Robotics, startupu podporovaném firmou Bosch. Jde o domácího asistenta, který se umí vyhýbat překážkám, číst dětem pohádky, přehrávat podcasty, pomocí integrované HD kamery hlídá i dům. Dokáže hýbat hlavou a pomocí jednoduchých zvuků a pohybů očí reaguje na hlasové povely. To vše  za pouhých 700 $…

 

Jak vidíte během půl století došlo k opravdu velkému rozvoji všech možných elektronických zařízení, i když se někdy může zdát, že to trvá déle než by mohlo, ve skutečnosti už částečně žijeme ve sci-fi a  v současnosti dochází k velkému rozvoji AI, robotiky, virtuální a  augumentované reality, hlasovému ovládání… zkrátka vše nasvědčuje tomu, že i v dalších ročnících CESu bude k vidění spousta zajímavého…

Subscribe
Žádné upozornění
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

HERNÍ PC

Vývoj cen grafických karet – červenec 2024

22.07.2024 Grafické karty, Herní PC

Trh s grafickými kartami pokračuje v stagnaci a mnoho převratných novinek nebo razantních slev zřejmě nemůžeme do konce roku 2024 očekávat. Během července nás potěšily spíše jen krátkodobé slevy na některé modely, které tak šly pořídit vcelku výhodně, ale došlo i k zdražení ostatních grafických karet proti předchozímu měsíci, takže celkovou situaci nelze označit jinak, (…)

Amazon Prime Day 2024 slevy

16.07.2024 Best Deal!, Herní PC

Oblíbená slevová akce Amazonu Prime Day je dostupná i pro české zákazníky prostřednictvím německého amazonu, který zasílá do ČR zdarma, pokud objednáte zboží alespoň za 49 Euro = 1280 Kč v aktuálním kurzu 26 Kč za 1 Euro. Tyto slevy budou probíhat pouze 16. a 17. 7. 2024 a některé nejvýhodnější nabídky jsou často brzy (…)

Vývoj cen grafických karet – červen 2024

28.06.2024 Grafické karty, Herní PC

V červnu 2024 došlo u některých modelů grafických karet k snížení cen v řádu stovek korun, takže trend je vcelku pozitivní, i když žádné velké dramatické změny se nestaly a trh s grafickými kartami už delší dobu spíše stagnuje. Současná nabídka grafických karet se nejspíš do zimy 2024 nezmění a je vcelku pravděpodobné, že nové (…)

Vývoj cen grafických karet – květen 2024

27.05.2024 Grafické karty, Herní PC

V květnu 2024 došlo k celkem výraznému snížení cen u některých, už tak nejvýhodnějších modelů grafických karet, ale na druhou stranu i k vyprodání některých velmi výhodných grafických karet minulé generace, takže trh s grafikami zůstává ve výsledku plus minus stejný. I když se nabídka karet o něco zúžila, vyprodání starších karet může naopak prodejcům (…)

Nejlepší herní PC do 25 000 Kč – květen 2024

16.05.2024 Doporučené sestavy, Herní PC

Nejvýhodnější herní PC můžete v květnu 2024 postavit s využitím aktuálních krátkodobých slev u procesoru Ryzen 7600 a současných dvou nejvýhodnějších grafických karet už od 25 000 Kč a stále mít dostatečnou rezervu výkonu a otevřené možnosti upgradu do budoucna. Dnešní sestava tak potvrdí vcelku pozitivní trend, kdy cena herních PC přeci jen postupně klesá (…)

Alza Dny – výhodné slevy na PC

07.05.2024 Best Deal!, Herní PC

Alza pravidelně pořádá slevové akce Alza dny, kdy je vybrané zboží zlevněno pomocí kódu, který zadáte v košíku, kód se mění podle výše slevy v rozmezí 5 – 30 % a najdete ho vždy u zlevněného zboží. V aktuální nabídce Alza dny, která se koná od 6.5. do 31.5 2024 se dají najít i zajímavé (…)

Výprodej procesorů 2024

04.05.2024 Herní PC, Procesory

V posledním období sledujeme velké snížení cen u většiny zajímavých herních procesorů na předtím jen těžko představitelné nízké hodnoty, dnes tak můžete pořídit nejvýkonnější herní procesor Ryzen 7800X3D už za 8 383 Kč, 8 jádrové modely od AMD a Intelu předchozí generace už za 4 400 Kč a výhodné slevy jsou také u 6 a (…)

Nejlepší herní PC do 50 000 Kč – duben 2024

17.04.2024 Doporučené sestavy, Herní PC

Nejvýkonnější herní PC do 40 000 nebo 50 000 Kč můžete v roce 2024 postavit nejvýhodněji na platformě AM5 se současným nejvýkonnějším herním procesorem Ryzen 7800X3D. Jaké ostatní vhodné komponenty je dobré k tomuto procesoru zvolit, kolik FPS můžete očekávat při hraní v rozlišení 2560×1440 a 4K a rozdíly mezi grafikami od Nvidie a AMD (…)

0
Would love your thoughts, please comment.x