Herní PC s AMD RYZEN do 25 000 Kč
Po dlouhé nadvládě Intelu nabídlo AMD v letošním roce konečně konkurenční řešení v podobě nových procesorů Ryzen, takže konečně přišel čas na doporučené herní PC, které bude obsahovat procesor od AMD. Nepůjde o nejlevnější možnou variantu, ale spíše o optimální PC na hraní her v rozlišení 1080p, které můžete v roce 2017 pořídit. Použitý 6 jádrový Ryzen spolu s dalšími kvalitními komponenty představuje v dnešní době dobrý základ i z hlediska dlouhodobého využití nejen pro hry, ale díky 12 vláknům bude excelovat i v programech na zpracování videa nebo 3D rendering, stejně tak vás nebude omezovat při hraní her a jejich současném streamování.
Základní deska
S nástupem procesorů Ryzen přichází i zcela nová platforma AM4 s několika různými chipsety. Pro herní počítač je optimální volbou chipset B350, který umožní přetaktování všech procesorů Ryzen. Pro běžného hráče tak nemá moc smysl připlácet si za dražší X370 desky nebo naopak škudlit a připravit se o možnost přetaktování pořízením nejlevnějších desek s A320, více podrobností najdete v tomto článku: Základní desky B350 pro AMD Ryzen procesory
Většina B350 desek má dost podobné parametry a těžko vybrat nějakou univerzálně nejlepší, která by se vymykala, nejblíže k tomu má nejdražší MSI Carbon, ale pro tuto sestavu jsem zvolil o 1 000 Kč lacinější MSI Mate, která představuje solidní základ s audiem ALC892, USB-C a velkým množstvím konektorů pro ventilátory za pěkných 2 400 Kč. Samozřejmě můžete použít jakoukoli jinou desku, která bude vyhovovat vaším požadavkům lépe, z hlediska výkonu o nic nepřijdete, podrobné parametry naleznete ve výše zmiňovaném článku.
Procesor
AMD sice nepřineslo čistě z hlediska herního výkonu žádnou revoluci a ve hrách dosahuje podobných výkonů jako konkurenční procesory od Intelu, na druhou stranu nabízí za stejnou cenu větší počet jader, nebo alespoň vláken a možnost přetaktování. Nejvýhodnějším procesorem z celé nabídky AMD je 6 jádrový| 12 vláknový Ryzen 1600, ten momentálně pořídíte dokonce pod 6 000 Kč, včetně slušného chladiče, který umožňuje základní OC na 3,7 – 3,8 GHz. To ostatně dokládá i porovnání z HardwareUnboxed, kde výrazně dražší Ryzen 1700 má ve hrách téměř shodné FPS a naopak o 1 000 Kč levnější pouze 4 jádrový| 8 vláknový Ryzen 1400 už výrazně zaostává…
Více podrobností o hením výkonu procesorů Ryzen 5 a jejich srovnání s konkurenčími procesory Core i5 a i7 od Intelu najdete v článku: AMD Ryzen 5 1600X,1500X, 1400 – recenze a testy
Paměť
Situace s pamětí u Ryzenů je stále komplikovaná a vyplatí se před koupí vycházet ze specifikace podporovaných modelů, který najdete na stránkách jednotlivých výrobců desek. Pro vybranou desku MSI Mate najdete seznam kompatibilních pamětí zde: MSI PC-MATE support-mem-2
Zde najdete velké množství modelů, ale ještě předtím byste si měli zodpovědět základní otázku, jestli jste ochotni si připlácet za rychlejší DDR4 paměti, protože díky současným vyšroubovaným cenám bohužel zaručeně kompatibilní moduly DDR4 s 3000Mhz + neseženete pod 4 000 Kč. Stejnou otázku si položili i na v současnosti nejlepším Youtube kanále HardwareUnboxed a výsledek vás možná překvapí…
Pokud neplánujete v nejbližších 4 letech pořídit výkonnější grafickou kartu než GTX 1070, čistě pro herní účely vám budou stačit i nejlevnější paměti DDR4 2133 MHz, které budou kompatibilní s vaší deskou. Hodně bude záležet i na aktuálních cenách, pokud budou rozdíly mezi výše taktovanými modely malé, bude rozumnější, vzhledem k dlouhé životnosti pamětí a budoucím upgradům vzít o něco rychlejší moduly.
Aktuální ceny kompatibilních 2×8 GB DDR4 pamětí pro MSI MATE vypadají takto:
Osobně bych šel nejspíš zlatou střední cestou a vzal buď 2400 nebo 2666 MHz modely, které nejsou o moc dražší než nejlevnější 2133 Mhz…Bohužel u operační paměti DDR4 došlo během roku k zdvojnásobení ceny, v létě 2016 jste mohli pořídit 16 GB DDR4 za 1600 Kč, dnes je pod 3000 Kč neseženete. U pamětí jde vcelku o pravidelné výkyvy, současná vysoká poptávka s nestíhající výrobou zkrátka umožňuje výrobcům i takové cenové skoky. Podle nejnovějších zpráv minimálně v prvním pololetí 2017 mohou ceny pamětí ještě růst, ustálení cen se čeká až v 2 polovině roku. Nároky her na paměť zřejmě nadále porostou a v dnešní době se zdá 8 GB paměti spíše jako minimální základ než optimum, tím je nyní už spíše 16 GB.
Grafická karta
Pro tento navržený počítač byste v podstatě mohli vybírat mezi RX 570, GTX 1060, RX 580, GTX 1070 nebo i GTX 1080. Pro běžné monitory s 60 Hz bude vybraný procesor Ryzen 1600 naprosto dostatečným řešením, který vás nebude při hraní výrazně omezovat. Snad jen pokud byste chtěli hrát s GTX 1080 na 144 Hz monitoru v 1080p rozlišení by pro vás byl lepší volbou Core i7 od Intelu.
Ale jelikož je tato sestava navržena na optimální hraní v 1080p a je to také první PC na tomto webu s AMD procesorem, vybral jsem laciný model RX 580 od Sapphire, který má proti RX 480 od stejného výrobce přeci jen kvalitnější a tišší chlazení a díky nižším taktům nenarostla spotřeba tak hrůzostrašně jako u nejvíce přetaktovaných RX 580.
Aktualizace: Momentální situace na trhu grafických karet je silně ovlivněna šílenstvím kolem těžby kryptoměn, i když jako každá bublina i tato podle mě brzy skončí a výsledkem bude zaplavení trhu levnými použitými kartami, ale pokud nyní chcete pořídit novou grafiku od AMD, budete se muset potýkat nejen se špatnou dostupností, ale i rostoucími cenami. To se nově týká i karet od Nvidie, u kterých je také znatelná horší dostupnost a po dlouhé době narůstající cena u většiny modelů: od GTX 1060 po 1080…
Za této situace se těžko doporučují jednotlivé modely, protože jejich cena a dostupnost se rychle mění, pro tento počítač by byla místo RX 580 8GB vhodnou alternativou GTX 1060 6GB, ale i ta se právě potýká se stejnými problémy jako RX 580 a ceny kvalitnějších modelů už běžně přesahují 8 000 Kč. Kolem 7 500 Kč jsou nabízeny pouze nejlacinější modely, které se ještě nedávno prodávali i za 6 700 Kč a i na ně si budete muset navíc ještě minimálně 2 týdny počkat…
Pevný disk
Hry nám neustále bobtnají a standardem se u velkých AAA her stává cca 50GB, takže nejmenší kapacita, kterou bych v současnosti doporučil pro herní počítač je 1 TB, ale osobně bych dal přednost alespoň 2 TB nebo 3 TB modelům, které mají výhodnější poměr cena/kapacita. Můžete se rozhodovat mezi 7200 otáčkovými modely od Western-Digital, Seagate a Toshiby. Ani s jedním chybu neuděláte, tentokrát jsem upřednostnil model od Seagate.
SSD
Optimálním SSD stále zůstává Samsung 850 EVO 250 GB, u něj naštěstí nedošlo k tak výraznému navýšení ceny jako u malých 120 GB SSD a i díky 5 leté záruce a výbornému výkonu má stále nejlepší poměr cena/kvalita/kapacita. Více podrobností o výběru SSD v článku: Test a výběr SSD 240 GB – 256 GB
Skříň
U skříní je v cenovém rozpětí mezi 1000 – 2000 Kč obrovský výběr všemožných modelů s moderním vnitřním uspořádáním a dobře vyřešeným chlazením. Osobně se mi hodně líbí tento model od Sharkoonu pro ATX desky s průhlednou bočnicí, odděleným prostorem pro zdroj a HDD, 3 podsvícenými ventilátory v ceně a v neposlední řadě pěkným vzhledem. Za cenu kolem 1 400 Kč můžete volit mezi černou a o něco dražší bílou variantou. Podrobnější představení naleznete v tomto videu:
Zdroj
Na zdroji se opravdu nevyplatí šetřit a je rozumné nechat si nějakou rezervu, pro případ koupě výkonnější karty v budoucnu. Do středně výkonného herního počítače bych méně než 500W nedával, i s přihlédnutím k malému cenovému rozdílu mezi 400W a 500W. Mezi zdroji má dlouhodobě dobrou pověst Seasonic, takže nebudeme nic vymýšlet a vezmeme osvědčený 520W model, který poskytne tiché a kvalitnější řešení, než většina stejně drahé konkurence, o lacinějších nemluvě.
Konkrétní typy a aktuální ceny vybraných komponentů pro herní sestavu s AMD
Procesor, základní deska, grafická karta, paměti – cca 18 921 Kč
HDD, SSD, zdroj, skříň – cca 7 399 Kč
Celkem: cca 26 320 Kč + 350Kč za OEM Windows 10 Pro z Aukra
Závěr
Proti nejlevnějším sestavám „Bandit“ na tomto webu jako např. Herní sestava do 20 000 Kč – 1 / 2017 je cena u této sestavy znatelně vyšší, ale to není způsobeno výběrem platformy od AMD, ale spíše použitím kvalitnějších komponent, na podobnou částku bychom se dostali i s procesorem od Intelu…
Jde zkrátka o optimální PC roku 2017 pro hraní her ve FullHD rozlišení, s 6 jádrovým procesorem, slušnou skříní, grafikou s 8 GB pamětí, 2TB HDD, 250 GB SSD, 16 GB pamětí a za to vše myslím není částka přesahující 26 000 Kč nijak přehnaná. V cenových hladinách kolem 5000 – 6000 Kč už nás v tomto roce nejspíš žádné překvapení u procesorů nečeká. AMD se chystá uvést 16 a více jádrové procesory, které budou podstatně dražší, to samé nejspíš bude platit i pro novou řadu procesorů od Intelu pro v létě nastupující platformu x299. U grafických karet je situace podobná, v cenové hladině kolem 7 000 – 8000 Kč v dohledné době nic nového nepřijde, jedinou novinkou má být někdy v červnu představení AMD Vega, která ale bude spíše konkurencí pro GTX 1080 a tomu budou odpovídat i ceny.
V současnosti už zkrátka není moc na co čekat a můžete bez obav vybírat mezi již uvedenými produkty, léto je také obecně dobrým obdobím pro pořízení PC, díky některým příznivějším cenám.
rx 570 a 580 asi hodně dlouho nebudou kvůli dolování kryptoměny. viz https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6d4nlw/mining_madness_rx_570_rx_580_out_of_stock/
a to znamená, že ani nvidia 1060/6gb nezlevní, tak mám žížalkách s novým PC 🙁
Zajímavé, že zrovna rx 570 a rx 580 při jejich zhoršené spotřebě jsou vyprodané na těžbu kryptoměn. Když u těžby kryptoměn je spotřeba vs výkon při hash za sekundu důležitý parametr, protože cenu za elektřinu je potřeba odečíst od zisku při těžení.
Oni to mají vychytaný a používají speciální biosy optimalizované na těžbu, takže spotřebu bez problému sníží, navíc jde hlavně o poměr vytěžení/spotřeba, kterou mají karty od AMD díky vyššímu výpočetnímu výkonu mnohem lepší než sice úspornější, ale ořezanější GTX 1060.
Zdravím jj ty Biosy me nenapadli ty by to mohli řešit.
Zajímavé
Ke stažení odkaz na Analýza těžby alternativních kryptoměn z VŠKP – viz. níže hlavní práce v pdf:
https://vskp.vse.cz/44124_analyza_tezby_alternativnich_kryptomen
Přes grafiky se na tom těžení už moc zbohatnout nedá ale AMD to rozhodně pomáhá v byznysu.
Po bitcoinu vzniklo hodně měn u kterých se všichni snaží chytnout ten nejvýtěžnější začátek po vydání měny. Často asi nepůjde ani o lepší měnu než je Bitcoin ale spíše o využití koloběhu peněz dokud je dost lidí ochotných takové koloběhy podporovat. Je to asi jako u spousty jiných pokusů o výdělek – skutečně vydělá jen někdo a zbytek mu to zaplatí více/méně.
AMD to sice může pomoct, ale samotní výrobci grafik z toho nejspíš nejsou moc nadšeni, protože herní grafiky nejsou určeny na nepřetržitý dlouhodobý provoz v zátěži a reklamace nejspíš vyletí nahoru a až tato bublina splaskne, trh zaplaví obrovské množství levných bazarových karet, které podtrhnou prodeje nových a vzhledem k tomu, co budou mít za sebou, mohou novým majitelům brzy odejít a poškodit tak značku AMD nebo jednotlivých výrobců. Podobná situace byla už i u R9 290, kdy po splasknutí těžby Bitcoinu bylo možné pořídit množství těchto karet i za 5 – 6 tisíc, ale údajně u nich dosahovaly reklamace… Zobrazit celý text»
Zdravím – chce se Vám vůbec v tom vedru psát:) Jo to nepotěší – ale asi se tomu nedá zabránit stejně jako u čehokoliv jiného.
Add zdroje u GTX 1060 (pokud nebudu divočit s přetaktováním) bych si troufl použít i kvalitní 300W zdroj co má rezervu ve špičce.
Kdyby to člověk neměl na hraní, tak když to začne měřit (stačí obyčejný digi wattmetr za 300Kč) ,tak zjistí že i počítače 10 let zpět ve win žraly kolem 100W pokud tam byly průměrné komponenty.
U zdroje je důležité jakou má skutečnou výtěžnost z toho co odebere ze sítě a jak moc se při tom zahřeje aby to vydržely součástky. To se bez testů v zátěži nedá poznat jen z marketingového označení.
Je dobré, že po letech má zase smysl řešit rychlost pamětí. U DDR3 to nemělo žádný smysl – tam se paměti degradovali jen na nějaký „přenašeč spojitosti“.
Protože nepředpokládám, že by to uchladila samotná skříň, mohli byste mne odkázat na doporučené chladiče pro jednotlivé komponenty (tj. pokud tedy nejsou integrovanou součástí produktu jako např. ventilátory u grafické desky). Jsem naprostý laik, takže pokud možno co nejvíc polopaticky. 🙂 Díky
Polopaticky a stručně: žádné další chladiče nepotřebujete, procesor Ryzen 1600 se prodává s poměrně kvalitním přiloženým chladičem v balení a skříň má také 3 ventilátory v ceně, což by mělo pro tuto sestavu bohatě stačit.
Jen bych v současnosti pořídil do této sestavy, místo nedostupných a předražených RX 580, GTX 1060 6GB, která se dá sehnat aktuálně i za 6 700 Kč, viz odkaz na MSI Aero na úvodní straně.
Ok, moc děkuji.