Nákup na Ebay – DPH, Doprava, Přeposílání

Při stavbě počítače můžete výrazně ušetřit koupí starších součástek, které vám poskytnou požadovaný výkon za mnohem méně peněz. Samozřejmě to sebou nese známá rizika, jako všechny nákupy z druhé ruky, ale ta jsou různě velká a měla by být vyvážena nižší cenou.

Pro ty, co se neodvažují za hranice naší kotliny bude stačit účet na Aukru nebo na různých bazarech, kde se ale musí smířit s menší nabídkou a s tím, že pravé poklady se většinou nacházejí na  zahraničních  portálech, jako je známý Ebay nebo Amazon. Nákup z ciziny přináší kromě velkého výběru a výhodných cen také nějaké komplikace a nejasnosti,  např. co se vyplatí koupit, na co si dát pozor a jak se vypořádat s DPH, dopravou a právě to bude tématem tohoto článku.

Prodejce a popis zboží

Před koupí se vždy vyplatí prověřit hodnocení prodejce a pečlivě přečíst popis prodávaného kusu, pokud prodávající neurčitě uvede „netestováno, ale mělo by být v pořádku“  a ještě to doplní „bez možnosti návratu zboží“ raději si nechte zajít chuť, i když  se na zboží vztahuje ochrana eBay Money Back Guarantee, problém se jako vždy ukrývá v detailu:

„The eBay Money Back Guarantee protects you in case you do not receive your item, or if the item is not as described in the listing.“

Ve zkratce: jste chráněni jen před podvodníky, kteří by vám neposlali zboží vůbec nebo v jiném stavu než uvedli v popisu. Proto vždy kupujte jen součástky s garantovaným plně funkčním stavem a nejlépe i s nějakou lhůtou na otestování, kdy lze případně  nefunkční zboží vrátit. V opačném případě máte smůlu a nepomůže vám ani eBay garance nebo sebelepší právník…

Better-Call-Saul-sikovny prodejce

Poruchovost PC komponentů aneb vyplatí se koupit starší ?

Konkrétní modely  starších komponentů, které se vyplatí pořídit budou podrobně popsány v samostatných článcích s tagem Recyklátor, zde uvedu jen obecné údaje o spolehlivosti různých součástí počítače a výhodnosti jejich koupě v podobě použitých kusů. Nezapomínejte, že na Ebay je také možné nakoupit nové zboží, ale většinou s kratší zárukou a dražší dopravou při případné reklamaci. Díky tomu se vám údaje o různém riziku selhání mohou hodit i při nákupu nového zboží

Paměti

Jsou nejméně rizikové z hlediska životnosti, ne nadarmo na ně někteří výrobci dávají doživotní nebo desetileté záruky, ale vzhledem k současné nízké ceně nových (8 GB RAM pořídíte už za 800 Kč), bude asi problém najít výrazně levnější nabídku aby o ní mělo vůbec smysl uvažovat.

Procesory

Další v pořadí spolehlivosti jsou procesory, které jsou vyráběny a testovány tak pokročilou technologií, že by se žádný „zmetek“ neměl dostat na trh a měly by bez problému sloužit mnoho let. Samozřejmě pokud s nimi nebudete dělat psí kusy jako „testovat“ je bez nasazeného chladiče nebo je dlouhodobě provozovat přetaktované na doraz. To může být vyšším rizikem při nákupu odemčených „K “ edicí, které mohly běžet přetaktované několik let, což dlouhé životnosti zrovna nesvědčí.

Co se týká výhodnosti jsou asi nejzajímavější součástkou, vzhledem k malému mezigeneračnímu nárůstu výkonu, ostatně můžete se přesvědčit na vlastní oči jak se dá jednoduše ušetřit…

Nový procesor Core i7-4770  v ČR pořídíte od 8 600Kč, za ten samý, sice použitý, ale plně funkční, dáte na Ebay 5 124 Kč, stejný výkon, malé riziko selhání, jediný problém bude rozhodnout se, co dělat s ušetřenými 3 500 Kč….doufám, že už chápete proč píši tento článek 🙂

Kde koupit Intel Core i7-4770?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

i7 4770 ebay

Grafické karty

Tady už začíná tak trochu loterie… obecně mají GK vcelku dlouhou životnost a menší poruchovost než např. základní desky, ale mohou být velké rozdíly mezi jednotlivými typy. Riziko poruchy je u GK vyšší než u RAM a CPU, ale při dodržení výše uvedených rad  stále ještě akceptovatelné a cenové rozdíly lákavé.

Základní desky

I laikovi při pohledu na základní desku dojde, že je tam příliš mnoho věcí, které se mohou pokazit, typicky kondenzátory, integrované síťové karty, spousta konektorů, které nemusí vydržet nešetrné zacházení, zkraty statickou elektřinou atd. Prostě pokud vyloženě nemusíte, jako v případě starších socketů, kdy už novou desku neseženete, je lepší vždy pořídit novou, ideálně s delší zárukou, těch pár ušetřených stovek za velkou pravděpodobnost pozdějšího selhání nestojí.

Pevné disky a SSD

Klasické pevné disky obsahují pohyblivé mechanické části, takže je jen otázkou času, kdy začnou vydávat podivné zvuky, případně jednoho dne nenajedou vůbec. Jako hlavní systémový disk bych použité HDD nepořizoval, ale v případě hodně výhodné nabídky, by  mohly jako 2. disk na uchování souborů, které máte zálohované i jinde nebo jdou snadno znovu stáhnout, nějaký rok ještě sloužit dobře.

U SSD se dokonce udává max. počet přepisů, po kterém paměťové buňky selžou, a i když vás budou ujišťovat, že toho při běžném používání nedosáhnete, koupí použitého by se vám to podařit mohlo, ale abych vás uklidnil, dříve vám u nich nejspíš selže řídící elektronika. Na druhou stranu existují statistiky pro ssd od Samsungu a Intelu, kde dosahují stejné spolehlivosti jako procesory a 5 letá záruka také o něčem svědčí…

Zdroje

Podobně jako u  ZD, je rozumnější nekupovat starší, protože nikdy nevíte kolik toho mají za sebou, ale vyhnout se i „noname“ laciným novým zdrojům. Mějte na paměti, že případné selhání zdroje může vzít do křemíkového nebe i většinu součástek počítače a tady by opravdu platilo „nechci slevu zadarmo“.

Skříně

Zde bych se nebál, pokud vyloženě nejste estét a neomdlíváte z každého škrábance, máte šanci výrazně ušetřit, zvláště u dražších modelů, protože nejlevnější nové bedny koupíte za 500 Kč, u nich už moc prostor na slevu jaksi není. V případě kontaktu u Technických služeb byste dokonce mohli sehnat něco i zdarma. Ale při nákupu v zahraničí vám radost většinou zkazí vysoké poštovné, díky velké hmotnosti a objemu, snad mimo Německo, případně další země EU. Na našem trhu je široký výběr počítačových skříní za podobné ceny jako v EU, takže se vyplatí spíše modely, které se u nás neprodávají…

kolink-clearavp venomGame max nero

 

Nákup ze členských zemí EU

Pokud se chcete vyhnout placení DPH a cla, musíte se omezit na Ebay.de nebo Ebay.co.uk, obecně u prodejců ze členských zemí EU jsou ceny s poštovným, které vidíte konečné a nemusíte se obávat dalších poplatků. Většinou jsou oproti cenám v zámoří např. na Ebay.com zdánlivě vyšší, ale nezapomínejte, že při nákupu z Ameriky, Austrálie nebo Asie musíte ceny zboží, dražší než 22 euro (tj asi 25 dolarů), vynásobit 1,21, což je sazba našeho DPH. Může se stát, že obzvlášť nějaký menší balíček unikne pozornosti, jinak bdělých ochránců našeho trhu, ale rozhodně se na to při rozhodování zda koupit nespoléhejte a vždy počítejte s DPH.

Ale zpátky do EU, je také dobré ohlídat si způsoby platby, které daný prodejce vyžaduje, bohužel na Ebay.de jsem často narazil na možnost zaplatit pouze převodem na německý účet, což se vám z účtu vedeného u českých bank pěkně prodraží, obzvláště u malých částek by 100 – 200 Kč poplatek za odchozí zahraniční platbu hodně bolel.

Ale existuje elegantní řešení, jak se zbavit poplatků za platby v rámci eurozóny a ještě mít lepší kurz než většina bank, využijte služeb webu www.europlatba.cz. Případně budete muset hledat jiného prodejce, který přijímá nejjednodušší platby Paypalem, což se týká i možného vracení peněz při reklamaci. Dost prodejců také zasílá jenom po Německu, ale to se dá obejít českou přeposílací firmou Mailboxde.cz, která poskytne německou adresu a balíček vám poté pošle do ČR. Při platbě Paypalem také může hrát roli směnný kurz, který má každá banka jiný a u vyšších částek nebo častých nákupů to může pár stovek ušetřit.

Ebay.de

Zde může být největší překážkou němčina, protože doby kdy ČT ještě vysílala kvalitní vzdělávací pořady, jako vynikající kurzy němčiny, které pomáhaly připravit našince na kontakt s německým živlem a napomoci tak vzájemnému porozumění, bohužel dávno minuly.  Nezbývá než se slzou v oku zavzpomínat na nezapomenutelné lektory Karla a Egona a slovíčka si už budete muset bohužel prosfištěét  samostatně  🙁

alles gute


Německo-český Ebay slovník

Kreditkarteplatba kreditní kartou
Lastschriftplatba Příkaz k inkasu? (z ČR asi nepoužitelné)
Überweisungplatba bankovním převodem na účet
Sofort-KaufenKup teď
AuktionAukce
GebrauchtPoužitý
Als Ersatzteil / defektJako náhradní díl / vadný
Keine AngabeNespecifikovaný
Lieferung in 2-3 WerktagenDodání do 2-3 pracovních dnů
Artikelstandort:Místo odkud bude zboží odesíláno
Versand nach:Zasílání do:
Rücknahmen:
Verbraucher können den Artikel zu den unten angegebenen Bedingungen zurückgeben
Vrácení zboží:
Spotřebitelé mohou vrátit zásilku za níže uvedených podmínek
Keine RücknahmeBez možnosti vrácení zboží
Sicherheit:Bezpečnost, garance
Artikelzustand:Stav zboží:
Gebraucht: Artikel wurde bereits benutzt. Ein Artikel mit Abnutzungsspuren, aber in gutem Zustand und vollkommen funktionsfähig.Použité: zboží již bylo používáno. Má drobné škrábance, ale je v dobrém stavu a plně funkční.

 

Shrnutí výhod nakupování v EU
  • Širší nabídka oproti ČR
  • Menší poštovné a rychlejší dodání oproti zámoří
  • Levnější poštovné ( i zpětné při reklamaci) oproti zámoří
  • Žádné dodatečné clo a DPH
  • Němčina na Ebay.de, v případě potíží horší domluva, nákup s pomocí translátoru zvládnete.
  • Zpravidla vyšší ceny a menší nabídka proti USA
  • Prodejci někdy nezasílají do zahraničí nebo nepřijímají platby Paypalem
  • Co potřebujete:
  • platební kartu s povolenými platbami na internetu
  • účet u Paypalu, který propojíte s kreditkou
  • účet na Ebay, stačí 1 platí pro všechny lokální Ebaye

 

Nákup ze zemí mimo EU

Výpočet ceny

1 – zboží s cenou menší než 22€ – nemusíte nic řešit, cena + poštovné x kurz = vaše konečná cena v Kč ( přehled výhodných kurzů debetních karet)

2 – zboží s cenou vyšší než 22€

Pokud celníci vaši zásilku zachytí, Česká pošta vás o tom bude informovat a můžete ji udělit plnou moc pro celní řízení (poštou nebo oskenovanou elektronicky), vyměřené DPH, případně clo + poplatek za zastupování v celním řízení – 192 Kč – vše zaplatíte najednou až při převzetí balíku.

Můžete se také osobně dostavit na adresu: vyměňovací pošta Praha 120, Plzeňská 139/290, Praha 5 Košíře a vyřídit si proclení sami. Více podrobností na webu ČP. Je pravděpodobné, že budete muset doložit skutečnou cenu zboží, naposledy mě stačil screenshot z účtu na Paypalu.

Pokud prodejce zasílá do ČR bude výpočet následující: cena + poštovné x kurz =  cena v Kč  x 1,21 = cena s DPH + 192 Kč (poplatek ČP za proclení) = konečně vaše finální cena

Sami brzy zjistíte, že alespoň v případě PC komponentů, se těmito dodatečnými náklady většinou smaže cenový rozdíl u jinak výhodných cen a když vezmete do úvahy možné komplikace při reklamaci zboží, pravděpodobně si necháte zajít chuť. Nicméně, dají se najít i tak výhodné ceny a skutečné slevy oproti „fiktivním“ slevám v českých obchodech, že se i přes všechny komplikace dovoz ze zámoří vyplatí. Bohužel i takový super deal může snadno ztroskotat na faktu, že prodávající zasílá pouze po USA, ale jako všechna zbytečná omezení, i toto se dá jednoduše obejít.

Jak nakupovat v USA, když eshopy nezasílají do ČR – PŘESTĚHUJTE SE DO KALIFORNIE (virtuálně)

Je dost případů kdy prodejce nezasílá do ČR, nebo nasadí absurdně vysoké poštovné, že se vyplatí využít služeb přeposílacích firem, v případě USA je asi nejlepší volbou známé Shipito, založené českým podnikatelem J. Vanharou, takže má českou verzi webu a poskytuje dokonce i podporu v češtině. Jak to funguje?

Po bezplatné registraci získáte americkou adresu, můžete si  dokonce vybírat mezi Kalifornií, Nevadou nebo Oregonem.  Tuto adresu zadáte při nákupu v amerických eshopech nebo u soukromých Ebay prodejců, kteří nezasílají do ČR, jako vaši doručovací, místo skutečné české adresy.

Zásilka doputuje do vašeho nového, vysněného kalifornského sídla (v realitě skladu Shipita), kde vám ji za malý poplatek 2$ přepošlou do ČR a protože takto posílají velké množství zásilek, nabízejí i levnější poštovné, např. doprava  0,5 kg balíčku přes půl zeměkoule vás bude stát jen 9,3$ tj nějakých 227 Kč, což vzhledem k běžnému poštovnému 120 – 150 Kč z českých eshopů,  rozhodně levné je. Pro další info ohledně možnosti slučování zásilek do jedné a dalších slev  navštivte web Shipito.com

3.  zboží s cenou vyšší než 22€ s využitím Ebay Global Shipping Program

Pokud je prodejce zapojen do tohoto programu, objeví se u jeho nabídky mimo poštovného do ČR i nová položka Import charges, kde rovnou vidíte, kolik zaplatíte za clo a DPH spojené s dovozem tohoto zboží do ČR, toto vše platíte společně s cenou zboží už při checkoutu objednávky Paypalem, jiná možnost platby  u tohoto způsobu není.

Je to jednodušší, protože rovnou vidíte kolik ve skutečnosti zaplatíte, odpadne vám starost s proclením a máte jistotu, že nic navíc už platit nebudete. Stejně tak ovšem přijdete o teoretickou šanci, že by váš balíček prošel bez zdanění, jakož i o možnost kreativně upravovat hodnotu zboží, což je samozřejmě nelegální a rozhodně to nedoporučuji, za případné popotahování s úřady to nestojí…Cenu si tedy vypočtete takto: cena zboží + poštovné + Import charges  x kurz =  konečná cena v Kč

 

Výhody nakupování mimo EU
  • Ještě větší nabídka oproti ČR a EU
  • Z Asie je často poštovné zdarma – super výhodné pro věci do 22€
  • Můžete pořídit i kousky, které se na evropský trh nedostaly
  • Nejnižší ceny
  • nutnost platit DPH od 22€, od 150€ i clo, podrobnosti zde
  • Pro těžší objemnější věci drahé poštovné obvykle smaže cenový rozdíl
  • Prodejci někdy nezasílají do zahraničí
  • Co potřebujete:
  • platební kartu s povolenými platbami na internetu
  • účet u Paypalu, který propojíte s kreditkou
  • účet na Ebay, stačí 1, platí pro všechny lokální Ebaye
  • ideálně i na Amazon.com hledat „used“ a refurbished
  • účet u Shipita pro možnost nakupovat na US adresu

 

Závěr

Pokud jste se dostali až sem, gratuluji, jste připraveni vrhnout se do světa největšího mezinárodního „blešího trhu“ a klidně můžete začít svádět nelítostné souboje v aukcích o co nejlepší cenu, ale zároveň byste vždy měli mít  jasno, zda se vám to vyplatí nebo ne, protože…

424e4355d13d9af7c710fd963e497f22

Osobně mám většinu zde popisovaných věcí vyzkoušenou a díky nákupu na Ebay a jinde v zahraničí jsem ušetřil řádově tisíce korun, navíc jsem měl zatím štěstí a vše dorazilo v pořádku a slouží dobře doteď. Rozhodně netvrdím, že je lepší všechno nakupovat v cizině, sami zjistíte, že co se týče nových PC komponentů, máme u nás ve většině případů stejné nebo i nižší ceny jako ve zbytku EU, v porovnání s USA jsme sice dražší  o 21% DPH + něco málo navíc, ale to byste při individuálním dovozu museli zaplatit tak jako tak.

Na druhou stranu není až takový problém najít skutečné slevy s tak nízkou cenou, že se vyplatí objednat zboží i z 2. konce světa  a stále výrazně ušetřit. Takové nabídky se spolu s hodnocením výhodnosti koupě konkrétního modelu budou na Pchrac.cz pravidelně objevovat, takže pokud nechcete trávit čas probíráním se množstvím  inzerátů, sledujte články s tagem Recyklátor a eBay, kde dostanete nejvýhodnější kaufy přímo pod nos.

 

A na úplný závěr vždy používejte zdravý selský rozum, ne všechno z eBay se vyplatí 🙂

funny_ebay_auctions_01

 

Subscribe
Žádné upozornění
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
23.1.2018 11:01

Řekl bych, že běžný „civilní“ HW zakoupený v zemích EU kupcem z ČR nepodléhá placení cla ani DPH. Bez ohledu na výši kupní ceny vč. ceny dopravy.

Roman
Roman
24.1.2018 9:52

Omluva – přehlédl jsem, že moje předchozí sdělení je v článku obsaženo.
ad PayPal: Dosud jsem jej použil jen jednou (asi před čtyřmi roky). Asi po půl roce jsem dospěl k názoru, že Paypal používat nechci a svůj účet jsem zrušil. Od té doby dostávám občas masivní spam, který se tváří že je od Paypalu. Takže Paypal je pro mě uzavřená historie, a eBay tím pádem nepoužívám. Paypal je pro mě nedůvěryhodná firma.

Roman
Roman
25.1.2018 13:05
Reply to  Jibro

Velice děkuji za doporučení. V zahraničí nakupuji zcela výjimečně. Spam lze možná omezit použitím Tor Browseru, ten je ale pomalejší a některé weby vůbec neotevře (nezobrazí), zřejmě z důvodu zachování maximální bezpečnosti uživatele.

NOVINKY A NÁVODY

Tip na Stable Diffusion 2 – jak generovat kvalitní obrázky

27.11.2022 Návody, Software ,

První dojem z testu nové verze Stable Diffusion 2 nebyl moc přesvědčivý a všechny starší prompty co dobře fungovaly u verze 1,5 generovaly ve verzi 2 hodně špatné výsledky. Po dalším zkoumání jsem vygeneroval jeden obrázek s vodoznakem webu fotobanky Dreamstime.com a bylo celkem jasné, že obrázky tohoto webu byly použity při trénování nového modelu (…)

Návod na instalaci Stable Diffusion 2.0 pro Automatic1111 WebUI

26.11.2022 Návody, Software ,

Firma Stability AI, která se podílí na vývoji Open source projektu Stable Diffusion oznámila 24.11. 2022 vydání nové verze 2.0 tohoto projektu na generování obrázků pomocí AI z textového popisu. Oznámení vyvolalo nejprve velké nadšení u komunity, které ale posléze vystřídaly spíše obavy z některých zásadních změn a omezení u nového modelu, který byl trénován (…)

Stable Diffusion – AI generování obrázků

17.11.2022 Návody, Software ,

Generování obrázků pomocí textu prostřednictvím AI zažívá v tomto roce velký boom, poté co byly široké veřejnosti uvolněny první modely Stable Diffusion, které můžete bezplatně vyzkoušet na různých webech zdarma, ale jestli se začnete tomuto generování věnovat naplno, nejvíce možností dostanete instalací Stable Diffusion na svůj počítač lokálně. Tato instalace je o něco náročnější než (…)

Bohemia Interactive představuje nový engine Enfusion

16.12.2021 Novinky ,

Bohemia Interactive je jediným z velkých českých herních studií, které přežilo od doby vydání prvních větších českých her kolem roku 2000 až do dnešních časů. Na rozdíl od majitelů herních studií stojících za hrami Mafia, Vietcong, Beat Saber a Kingdome Come, její vlastníci naštěstí při první příležitosti neprodali Bohemku do zahraničí. Studio tak nebylo rozpuštěno (…)

4
0
Would love your thoughts, please comment.x