Starfield bude optimalizován pro AMD grafiky a procesory

AMD 27.6. 2023 oznámilo partnerství s Bethesdou pro hru Starfield a je tak možné, že hra poběží na grafických kartách AMD o něco lépe než na srovnatelných modelech od konkurenční Nvidie. Tyto praktiky sice nejsou moc férové, ale bohužel je běžně používají obě firmy, takže moc nechápu pozdvižení a množství stížnostní, které zaplavily diskuzní fóra jejichž hlavním motivem byla sice pravděpodobná, ale zatím nijak nepotvrzená absence upscalingu DLSS….

 

 

Ve videu na youtube si můžete zapnout překlad titulků do češtiny, ale mimo obvyklých korporátních řečí jak jsou všichni nadšeni ze spolupráce a jak je všechno úžasné, se prakticky žádné podrobnosti nedozvíme a za zmínku stojí jen 2 informace.

Starfield bude mít možnost upscalingu FSR 2, na jeho implementaci do hry pracují přímo inženýři AMD, FSR 2 je otevřený formát a je možné ho použít na grafikách AMD, Nvidie i Intelu. Pravdou je, že kvalitou zaostává za DLSS od Nvidie, ale osobně absolutně nechápu posedlost upscalingem v posledních letech jako by to byla nějaká zásadní funkce, bez které není možné hrát…

Výběrem grafických karet se na tomto webu intenzivně zabývám a v dnešní době není žádný problém pořídit grafické karty, které umožní hrát na plné detaily v nativním rozlišení za rozumné ceny, samozřejmě čím vyšší nároky máte, tím víc za odpovídající výkon zaplatíte, ale to tak bylo vždy.

Ray tracing ve Starfieldu

Starfield také nikdy nesliboval využití Ray Tracingu a naopak jsou dostupné informace, že používá vlastní systém globálního nasvícení v reálném čase, který vypadá alespoň podle ukázek dobře a je mnohem méně náročný na výkon než Ray Tracing, opět absolutně nechápu stížnosti na to, že takto masivní hra se spoustou herních mechanik a systému, což bude už tak klást velké nároky na HW nebude mít Ray Tracing, který by byl na většině grafik s rozumnou cenou stejně nepoužitelný…

Nároky Starfieldu na procesor

Druhou zajímavou informací je, že Starfield má být dobře optimalizován z hlediska multi vláknového výkonu, byly vyloženě zmíněny optimalizace pro procesory Ryzen 7000 a grafiky RX 7000. Náročnost Starfieldu na procesor bude zřejmě velmi vysoká a pokud bude hra opravdu lépe běžet na více jádrových procesorech, myslím, že na starších i nových 4 jádrech poběží Starfield jen velmi špatně nebo vůbec.

Otázkou je také jak velký rozdíl bude mezi 6 jádrovými a 8, popřípadě ještě více jádrovými procesory, obvykle je jen pár procent u nejvýkonnějších grafik v 1080p rozlišení, ale u takto náročné hry na procesor a snad dobře optimalizované, může být rozdíl větší.

Stejně tak bude hodně zajímavé zjistit jestli obří dodatečná L3 cache u Ryzenu 5800X3D nebo 7800X3D umožní Starfieldu běžet podstatně lépe, než na srovnatelných 8 jádrových procesorech bez X3D…

Jaké PC postavit pro Starfield

V tuto chvíli se zdá, že pokud chcete upgradovat nebo pořídit nové PC vyloženě pro hru Starfield, koupě grafik od Nvidie vám pravděpodobně neposkytne žádnou výhodu v podobě DLSS nebo vyššího výkonu v Ray Tracingu a lepší by bylo zvolit grafiku AMD s 12GB nebo lépe 16GB VRAM. Právě zlevněná RX 6900 XT na 11 000 Kč by byla zřejmě optimální pro 1440p…jako minimum je u Starfieldu uvedena grafika o výkonu RX 6600, takže doufejme, že tento výkon bude pro slušné hraní Starfieldu v 1080p na střední detaily opravdu stačit, i tak bych pro jistou spíše zvolil RX 6700 XT 12GB.

Všechny aktuálně nejvýhodnější grafiky naleznete v článku Vývoj cen grafických karet – červen 2023

Vyloženě pro Starfield podle dosud dostupných informací bude zřejmě jistější zvolit 8 jádrový Ryzen 5700 nebo Ryzen 7700, ale jako minimum má Starfield uveden Ryzen 2600X a doporučený je Ryzen 3600X, takže i na 6 jádrech doufejme poběží Starfield slušně.

Osobně budu muset upgradovat procesor a nejspíš s tím počkám až na vydání hry, jelikož při předobjednání hry bude možné hrát Starfield už 1.9.  tak se snad ještě před vydáním 6.9. objeví testy s výkonem Starfieldu a až podle nich se rozhodnu mezi 6 nebo 8 jádrem, případně i Ryzen 5800X3D může být zajímavou a nyní již cenově přijatelnou volbou.

Jelikož je Starfield sponzorován AMD je možné, že bude i  zdarma přiložen k některým modelům procesorů nebo grafik AMD a i to může být jeden z faktorů při výběru grafiky nebo procesoru…

Zkrátka pokud zvažujete nový HW pro Starfield zatím bych ještě vyčkal na více informací, případně další snižování cen grafik i procesorů v následujících letních měsících, které je velmi pravděpodobné.

Subscribe
Žádné upozornění
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Podobné články

Starfield – tipy do začátku

04.10.2023 PC Hry, RPG , ,

Tipy na začátek hry Starfield po prvním příchodu do New Atlantis, kde nakoupit zbraně, suroviny, oblečení s bonusy, jak zdarma získat mnohem lepší skafandr, jak přesouvat suroviny z lodě a do lodě na dálku, jak obejít omezení Fast travelu do Lodge s velkým přetížením, jak si označit potřebné suroviny pro úpravy zbraní a skafandrů a kde je skladovat v truhle s neomezenou kapacitou…

Starfield – překlad brazilské recenze

31.08.2023 PC Hry, RPG ,

Objevila se první uniklá recenze Starfieldu od brazilského youtubera Davy Jonese, ale jeho video bylo brzy smazáno, mezitím se někomu jako vždy v podobných případech, podařilo video recenzi Starfieldu zálohovat a znovu nahrát na jiný server, takže si můžeme udělat obrázek o Starfieldu trochu s předstihem. Brazilský recenzent dal Starfieldu hodnocení 8,5 a byl se (…)

Starfield Direct

12.06.2023 PC Hry, RPG , ,

Na právě proběhlé akci Starfield Direct jsme mohli poprvé vidět hlubší rozbor různých herních mechanik a dostat tak už celkem věrný obraz toho, co od Starfieldu očekávat. Doporučuji zhlédnout přibližně hodinu záběrů přímo ze hry Starfield v následujícím videu s českými titulky, kde si můžete udělat nejlepší představu o Starfieldu sami, i bez znalosti angličtiny. (…)

Starfield vyjde 6.9. 2023

08.03.2023 PC Hry, RPG , ,

Dnes 8.3. 2023 Bethesda vydala nový trailer dlouho očekávané hry Starfield a také konečně oznámila datum vydání hry, které už bylo 2x odloženo. Starfield měl nejprve vyjít 11.11. 2022, ale toto datum se ukázalo jako nereálné a vývojáři potřebovali více času na doladění hry. Další přesné datum vydání Starfieldu nebylo oznámeno, ale Starfield měl vyjít (…)

0
Would love your thoughts, please comment.x