Starfield Direct
Na právě proběhlé akci Starfield Direct jsme mohli poprvé vidět hlubší rozbor různých herních mechanik a dostat tak už celkem věrný obraz toho, co od Starfieldu očekávat. Doporučuji zhlédnout přibližně hodinu záběrů přímo ze hry Starfield v následujícím videu s českými titulky, kde si můžete udělat nejlepší představu o Starfieldu sami, i bez znalosti angličtiny. Nejzajímavější možnosti hry Starfield, které mě nejvíc zaujaly se pokusím krátce shrnout v tomto článku…
Prostředí Starfieldu
Bethesda slibuje větší realističnost a uvěřitelnost světa Starfieldu, takže zhruba 1000 planet, které můžeme všechny navštívit, bude vždy obíhat kolem své hvězdy, stejně tak i měsíce budou putovat po oběžných drahách kolem planet. Typ hvězdy a atmosféra planety také budou ovlivňovat osvětlení na planetách, stejně jako vzdálenost planet od hvězdy bude určovat teplotu a klimatické podmínky planet.
Na mapě se vám zobrazí konkrétní hvězdný systém a detaily planet, které můžete vidět na obrázku, včetně možných surovin pro těžbu a rozšíření rostlin a zvířat na dané planetě. Za průzkum a objevování nových druhů fauny a flóry dostanete zkušenostní body a bonusy za zmapování celé planety, případně celé soustavy.
Na planetách můžete vybudovat i základnu, která bude těžit místní zdroje, ať už půjde o nerostné suroviny nebo rostliny a živočichy. Planety budou mít i různou gravitaci, která ovlivní možnosti pohybu a často tak budeme využívat Boostpacky, které umožní vznášení se a let na krátké vzdálenosti.
Při boji ve vesmíru bude také patrný vliv nulové gravitace a při použití střelných zbraní vás zpětný ráz rozpohybuje dozadu, pro zbavení se tohoto efektu bude lepší vužívat enrgetické zbraně.
Ve vesmíru často narazíte na pásy asteroidů, kde bude možné těžit suroviny, potkat další zajímavé vesmírné dobrodruhy a nebo se pustit do vesmírných bitev, zde se ve větší míře zřejmě uplatní procedurální generování a náhodně generovaná setkání, která známe i z předchozích her Bethesdy. Bude možné také přistávat na velkých základnách na oběžné dráze, případně i na obřích vesmírných bitevních lodích nebo luxusních plavidlech pro bohaté turisty.
Vesmírné lodě ve Starfieldu
Velkou roli budou hrát ve Starfieldu vesmírné lodě, které budou vaší mobilní základnou a domovem, lodě si budete moci výrazně měnit a vylepšovat jak vizuálně tak funkčně, například velikost bude ovlivňovat i přepravní kapacitu. Svůj vysněný vesmírný koráb můžete koupit nebo případně získat i výsadkem a obsazením lodí protivníků ve vesmíru.
Takto získané lodě můžete i prodávat ve vesmírných přístavech na obydlených planetách, kde také můžete najmout i posádku na svoji loď, která vás bude doprovázet po cestách vesmírem, po lodi se můžete volně pohybovat a vést i rozhovory. Vylepšovat můžete i vnitřek lodi a rozšířit prostory pro posádku, umístit zde dílnu na výrobu a upgrady předmětů, případně speciální místnost na vystavení zbraní, zkrátka loď bude takovým ekvivalentem domů ve Skyrimu.
Společníci
Hlavními společníky ve Starfieldu budou někteří členové organizace Constellation, jejímž členem se stanete brzy v rámci hlavního příběhu, který se bude týkat hledání a zprovoznění neznámého mimozemského artefaktu. Každý společník bude mít své unikátní dovednosti, které budou přínosem ať už pro loď nebo vaše vesmírné základny na planetách a také budou mít vlastní osobní quest. Se společníky můžete navázat i přátelství, které případně může přerůst i v romantický vztah.
Mimo společníků z Constellation budete moci najímat i posádku v přístavech, případně potkat a najmout potencionální nové členy vašeho týmu i na různých místech světa Starfieldu, společníky také můžete přiřazovat na různé základny nebo lodě.
Ovládání Starfieldu
Jestli si něco ve Skyrimu plně zasloužilo kritiku tak to bylo nepraktické menu a není divu, že jedním z nejstahovanějších módů bylo SkyUi, které přineslo mnohem více možností a usnadnění práce s inventářem. Starfield v tomto ohledu vypadá lépe a přístup do všech nejdůležitějších kategorií poskytne z jednoho kruhového menu, které má 5 bodů s kategoriemi: Planety, Skily, Inventář, Mise a Lodě.
Skily
Physical – dovednosti zaměřené na zvýšení síly, kondice, zdraví a odolnosti proti nemocem nebo proti jedům
Social – využijete při přesvědčování, zastrašování nebo ovládání ostatních, zlepší i vztahy se společníky
Combat – klasicky vylepší všechny bojové schopnosti zbraní
Science – pomůže při průzkumu, těžbě a výrobě nebo upgradech různých předmětů
Tech – zaměření na hackování robotů, otevírání zámků a upgrady lodí a Boostpacku
Skily budete odemykat díky levelování, za každý level dostanete 1 Skil point, ten odemkne vybranou schopnost a zpřístupní zvyšování úrovně této dovednosti pomocí různých úkolů typu zabij 10 nepřátel střelnou zbraní, náročnost těchto úkolů se bude samozřejmě zvyšovat. Celkově se mi tento systém alespoň na papíře celkem zamlouvá, zdá se že poskytne dostatek možností pro tvorbu různě zaměřených postav a podobně jako u předchozích her od Bethesdy přispěje k velké znovuhratelnosti Starfieldu.
Společně s možnostmi ovlivnit vzhled, minulost a zaměření vaší postavy při samotné tvorbě charakteru, které jsem popsal v minulém článku to vypadá přinejmenším nadějně a fanoušci her Bethesdy se tak snad nemusí obávat dalšího zjednodušování herních mechanik, ke kterým došlo u Falloutu 4.
Osobně mě zatím hodně láká vyzkoušet při prvním hraní spíše cestu diplomata a ovlivňování nepřátel pomocí skilu z kategorie Social, kde byl představen například i skil Xenosociology, který umožní kontrolovat mimozemská zvířata, takže snad nebude nutné při průzkumu planet vystřílet celou místní faunu.
HW nároky Starfieldu
Poprvé se na Steamu objevily i nároky hry Starfield na herní počítače a zdají se celkem rozumné, i když i na minimální nastavení už Starfield vyžaduje alespoň 6 jádrový procesor, Ryzen 2600X nebo Intel i7 6800. To může být nemilá zpráva pro majitele starších procesorů Intel s pouze 4 jádry a 8 vlákny jako i7 6700 nebo i7 7700, pokud by Starfield na těchto 4 jádrech běžel velmi špatně nebo dokonce nešel vůbec spustit.
Teoreticky měl Intel i7 7700K stále o 9% vyšší herní výkon než Ryzen 2600 ve hrách z roku 2018, ale pokud bude Starfield dobře optimalizovaný pro multi vláknový výkon, nemusí pouhé 4 fyzické jádra vzhledem k obří velikosti hry, velkým městům se spoustou NPC a častému využívání procedurálního generování už pro rozumný běh Starfieldu stačit, uvidíme, co nakonec ukážou testy.
Dalším požadavkem, který by už ale neměl nikoho v roce 2023 zaskočit je vyžadování SSD, pro instalaci Starfieldu budete potřebovat minimálně 125GB volného místa, což vzhledem k současným cenám SSD, kdy 1TB SSD s rychlostí čtení 3500MB/s pořídíte už za 1100 Kč nepředstavuje velký problém z hlediska financí.
Zatím nejsou žádné informace jestli Starfield bude podporovat DirectStorage a jestli bude případně stačit i pomalejší Sata SSD, na to si budeme opět muset počkat až bude hra otestována.
Pro hraní v 1080p zřejmě na nižší detaily by měly stačit karty o výkonu RX 5700 nebo GTX 1070 Ti, případně jejich novější ekvivalenty jako RX 6600 a RTX 3060 12GB, které mají podobný výkon jako RX 5700 a jsou o 7% -12% výkonnější než GTX 1070 Ti. Podobný výkon mají i karty Vega 56 a 64, RTX 2070, GTX 1080 a GTX 1660 Ti| Super 6GB nebo RTX 2060 6GB, u posledních dvou je opět zatím nevyřešena otázka, jestli 6GB VRAM bude pro plynulý běh Starfieldu stačit…
V doporučených grafických kartách je pro Starfield uvedena RX 6800 XT 16GB a o 20% pomalejší RTX 2080 8GB, můžeme tak doufat, že 8GB VRAM bude pro slušné hraní Starfieldu stačit, majitelé RX 6800 16GB pak podobné otázky ohledně VRAM samozřejmě řešit nemusí. O něco výkonnější než RTX 2080 je i RTX 3060 Ti a RX 6700 XT 12GB, takže doufejme, že tento grafický výkon bude opravdu stačit na slušné hraní Starfieldu.
Na operační paměť se podle těchto informací nezdá Starfield náročný a bude podle všeho stačit i 16GB.
Všechny tyto uváděné parametry berte zatím s rezervou, spíše jako orientační hodnoty, protože oficiální nároky her často moc neodpovídají realitě, přesné informace o nárocích Starfieldu poskytnou až nezávislé testy. Na konzolích Xbox Series X poběží Starfield v zamčených 30FPS ve 4K rozlišení a na 30FPS v 1440p má běžet i na levném Xboxu Series S.
Cena a datum vydání Starfieldu
Datum vydání už známe delší dobu a je stanoveno na 6.9. 2023, od 11.6. 2023 už lze Starfield předobjednat na Steamu, kde základní hra Starfield stojí 70 Euro = 1700 Kč v současném kurzu 24,3 Kč/ 1 Euro.
K předobjednávce základní verze hry Starfield získáte celkem nevýznamné herní bonusové předměty v „Old Mars Skin Pack“, který obsahuje Laser Cutter, Deep Mining Helmet a Deep Mining Pack
STARFIELD DIGITAL PREMIUM EDITION
Základní hra Starfield
Příběhové rozšíření Shattered Space (po vydání)
Až 5 dnů předběžného přístupu*
Constellation Skin Pack: Laserová puška Equinox, skafandr, helma a balíček bonusů
Přístup k digitálnímu artbooku a originálnímu soundtracku Starfield
Za prémiovou edici hry vysolíte na Steamu už 100 Euro = 2 430 Kč, což je vzhledem k nepříliš lákavému obsahu alespoň pro mě už docela velká částka. Hlavním lákadlem bude zřejmě předběžný přístup ke hře 5 dní před vydáním, takže můžete začít hrát už 1.9. 2023 a první příběhové DLC, o kterém nic nevíme a moc bych si nedělal iluze o jeho rozsáhlosti…
Pokud už jste pevně rozhodnuti o zakoupení hry Starfield rozhodně doporučuji využít slev u oficiálního prodejce Steam klíčů GreenManGaming, kde je také už možné předobjednat Starfield za přeci jen lepší ceny.
Základní edice Starfieldu na webu GreenManGaming vyjde na 56 Euro = 1 360 Kč, Prémiová edice na 80€ = 1 944 Kč, což už je přeci jen přijatelnější cena a celkem pěkná sleva.
Koupí her na GMG zároveň podpoříte rozvoj webu pchrac.cz a můžete využít i zajímavých slev u věrnostního programu GMG, pokud vám adblock zablokuje tyto odkazy, můžete je bez obav povolit, jde o oficiální affiliate reklamní linky GMG.
Vyhledat Starfield můžete i na Heuréce, kde naleznete i různé reklamní předměty jako mikiny, trička, kšiltovky s motivem Starfieldu a zatím spíše jen Xbox verze této hry.