Výběr RX 480 8 GB – recenze a testy
RX 480 8GB dokázala během půl roku od vydání v průměrném herním výkonu dorovnat GTX 1060 6GB a v nejnovějších DirectX 12 hrách je ve většině případů ještě o pár FPS výkonnější. Takže je nejvyšší čas prozkoumat, jaké nejvýkonnější, nejtišší a nejchladnější modely RX 480 8GB jsou na našem trhu dostupné a pokusit se z nich vybrat celkově nejvýhodnější, nereferenční kartu.
Tento článek se bude zabývat srovnáním jednotlivých modelů RX 480 8GB od různých výrobců a nebude obsahovat obecné informace o RX 480 ani srovnání s jejím největším konkurentem, GTX 1060 6GB. Jestli se ještě rozhodujete mezi těmito kartami, užitečné informace najdete v následujících článcích:
Výběr GTX 1060 6GB – testy výkonu | AMD RX 480 8GB vs GTX 1060 6GB – ReLive, nové hry 2016 | Radeon RX 480 – testy výkonu
Přehled dostupných modelů RX 480 8GB na trhu
Proti velkému množství modelů GTX 1060 6GB, je u RX 480 8GB na první pohled patrná o něco chudší nabídka nereferenčních karet. Úplně chybí krátké jedno ventilátorové modely, což je ale spíš dobře, vzhledem k vyšším teplotám jádra RX 480. Nemusí vás to mrzet ani z hlediska ceny, protože za stejnou částku cca 7 400 Kč, za kterou se nabízí nejlacinější jedno ventilátorové GTX 1060 6GB, pořídíte i dvou ventilátorové RX 480 8GB.
Co naopak potěší více, jsou ceny nejdražších RX 480, které na rozdíl od modelů GTX 1060 nepřekračují 8 500 Kč, když tedy pomineme některé největší šejdíře mezi obchodníky, kteří jsou schopni beze studu nabízet RX 480 za 11 500 Kč, i když většina normálních obchodů má stejný model za 8 500 Kč.
Podle čeho vybírat RX 480
Po půl roce od vydání se víceméně potvrdilo, že RX 480 má malý potenciál pro přetaktování a obecně se dá říct, že nárůst výkonu o 5 – 6 FPS většinou nestojí za významné navýšení spotřeby a hlučnosti chlazení. Také se zdá, že je větší rozptyl ve vlastnostech jednotlivých jader, než je normálně běžné, díky čemuž se jednotlivé karty v rámci stejné modelové řady od sebe výrazně liší. V recenzi na MoreleTV jako příklad uvádí Sapphire Nitro, kdy jedna karta nešla přetaktovat přes 1360 MHz a druhý kus se naopak dostal přes 1500 MHz.
Kvůli zřejmě ne úplně odladěnému výrobnímu procesu mají RX 480 nastavené vyšší napětí, než by bylo jinak nutné, aby se tak zvýšila výtěžnost výroby a mohly se prodat i jádra s horšími vlastnostmi. Zajímavé a celkem logické vysvětlení velkých rozdílů ve spotřebě jednotlivých jader najdete v tomto videu na Youtube.
Proto se všeobecně doporučuje zkusit snížit napětí jádra (undervolting) v nástroji Wattman, který je součástí ovladačů AMD. Tím u většiny karet klesne spotřeba i teploty a s ručním nastavením otáček ventilátorů tak můžete u většiny RX 480 získat lepší provozní vlastnosti s minimálním dopadem na výkon.
Tímto vším chci v podstatě říct, že se při výběru RX 480, z hlediska hodnocení výkonu a spotřeby, nelze moc spoléhat na jednotlivé recenze, ale primárním a nejdůležitějším kritériem při výběru by měla být účinnost a tichost chlazení. Kvalitní chlazení vám umožní v případě pořízení karty s horším jádrem, dosáhnout i tak slušných teplot při tichém provozu a naopak vám, při štěstí v křemíkové loterii, umožní kartu naplno přetaktovat, opět při stále slušných provozních vlastnostech.
Pojďme se tedy rovnou podívat, jak si z hlediska teplot, ticha a rozměrů vedou jednotlivé modely:
XFX Radeon RX 480 Custom Backplate OC 8GB
Nejlevnější RX 480 8 GB na našem trhu je momentálně tato XFX karta v referenčním provedení s 1 radiálním ventilátorem a jednoduchým hliníkovým pasívem, díky tomu je hlučnější než naprostá většina nereferenčních RX 480 a také má nejvyšší teploty v zátěži. Referenční RX 480 bych díky tomu běžným hráčům nedoporučoval, ale konkrétně tento model má i backplate a je o 700 Kč levnější než slušné nereferenční RX 480, mohl by tak být pro některé ladiče a kutily s hodně omezeným rozpočtem zajímavou volbou, obzvlášť pokud je baví upravovat si chlazení nebo už mají doma některý ze starších chladičů Accelero pro GK.
Referenční chlazení RX 480 po sejmutí krytu | Zdroj: forums.overclockers.co.uk
Gigabyte RX 480 G1 GAMING-8GD
Nejlevnější nereferenční RX 480 8GB je nyní Gigabyte G1 s cenou pod 7 500 Kč. Jde o vcelku malou, kompaktní kartu, u které se bohužel menší rozměry projevily také na účinnosti chlazení.
Chladič je jednoduchý hliníkový pasiv – 20,5 cm dlouhý, 7 cm široký a pouze 1,8 cm vysoký, pomocí thermalpadu chladí i VRM a paměti. O rychlý odvod tepla se starají tři 6mm měděné heatpipe s přímým dotekem na chip karty. Je ofukován dvěma 9 cm ventilátory, které jsou velmi tiché, což je sice hezké, ale daní za ticho jsou vysoké teploty při hraní, ve všech recenzích naměřili kolem 80 °C . Gigabyte možná v honbě za co nejnižší cenou šetřil na materiálu u pasívu víc než by se slušelo, např. proti ještě tišší kartě od MSI obsahuje o 20% materiálu méně.
Výsledkem je tak malá, laciná a tichá karta, která má ovšem stejně vysoké teploty jako referenční RX 480 a podobně omezený OC potenciál. Dokud bude MSI Gaming jen o cca 300 Kč dražší, přijde mi MSI jako mnohem rozumnější a výhodnější volba.
Konektory: 3x Display port, 1x HDMI, 1 x DVI-D
Recenze: JayzTwoCents | HardwareUnboxed | guru3D
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
PowerColor Red Devil Radeon RX 480 8GB
Názornou ukázkou toho, jak mohou být recenze ošidné, je tato karta, která zvítězila v testu na computerbase.de, kde ji označili za celkově nejvýhodnější, nejtišší model RX 480 8GB. Se dvěma biosy a třemi ventilátory zkrátka vypadala jako super karta s naddimenzovaným, kvalitním chlazením.
Co čert nechtěl jeden youtuber, který hodnotí PCB grafických karet z hlediska kvality použitých součástek odhalil, že Powercoler používá nejlacinější, nekvalitní regulátory napětí, které při použití biosu s vyšším power limitem a extrémním zatížení mohou shořet a zničit tak celou kartu. Opět šetření, které nedává absolutně smysl, osobně bych se této kartě už z principu vyhnul.
Recenze PCB: Youtube
Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8GB
Karta s decentním vzhledem a menšími rozměry se pod stejným názvem prodává s různě vysokou Boost frekvencí, podle specifikace ze stránek Sapphire aktuálně existují 3 typy Nitro+ : 11260-10: 1276 MHz, 11260-07: 1306MHz a 11260-01: 1342 MHz. U nás jsou dostupné všechny tři za přibližně stejné ceny, před koupí si ale přesný typ raději ověřte v obchodě, za podobnou cenu se samozřejmě vyplatí vzít nejvýše taktovanou kartu.
Nejvýše taktovaná Sapphire Nitro+ patří k nejvýkonnějším modelům RX 480, ale platí za to vyšší hlučností, spotřebou a teplotami, v testu jí naměřili kolem 78 °C v plném herním zatížení. Pokud by se ovšem většina ostatních RX 480 prodávala stejně přetaktovaná, byla by na tom podobně, snad s výjimkou MSI. Zdá se ale, že se na horších provozních vlastnostech opět podepsaly menší rozměry chladiče. Jak vidíte na následujícím obrázku, pasiv je hodně úzký a celkově má menší plochu, než by bylo pro přetaktovanou RX 480 optimální.
Zdroj: kitguru.net
Sapphire je rozhodně lepší volbou než všechny tři předchozí karty díky kvalitnímu zpracování, zajímavému designu backplate, dual biosu, ale kvůli vyšší hlučnosti a existenci lepších RX 480 od konkurence v podobě MSI nebo XFX se nedá jednoznačně doporučit, snad jen někomu, kdo ocení střízlivý design a smíří se s vyšší hlučností, případně obětuje 2- 3% výkonu karty přepnutím na Quiet Bios.
Konektory: 2x Display port, 2x HDMI, 1 x DVI-D
Recenze: kitguru.net
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
XFX Radeon RX 480 GTR
První karta s o něco většími rozměry a větší plochou dvoudílného chladiče vybaveného 4 kompozitními měděnými heatpipe, zasazenými do měděné základny už na první pohled vypadá, že bude mít přeci jen účinnější chlazení než předchozí karty. To se projevilo i v testech, kde na Morele měla XFX GTR v plné zátěži už přijatelnější teploty kolem 75 °C, na eteknix.com se držely pod 70 °C a Jayz evidentně dostal pečlivě vybraný vzorek s teplotami kolem 60 °C.
Znovu připomínám, co jsem psal na začátku, rozdíly ve vlastnostech jader RX 480 jsou velké a nejde na základě jedné recenze vyvozovat, že vaše karta bude mít stejné vlastnosti jako „náhodný vzorek“, který XFX poskytlo populárním youtuberům. Na co se ale spolehnout můžete, je velikost a zpracování chlazení, které vám případně umožní zkrotit i méně vyvedené jádro vaší karty.
Chlazení XFX RX 480 GTR | Zdroj: eteknix.com
Jak vidíte z obrázku, XFX odvedlo při návrhu chlazení této karty slušnou práci, PCB je také osazeno kvalitními součástkami, karta má neutrální černý design s podsvíceným nápisem na boku, takže zapadne do většiny sestav, obsahuje dual bios pro případné experimentování, nadstandardní záruku 3 roky a další 2 roky na samotné ventilátory, které jsou navíc zacvakávací, což oceníte při čistění pasívu… Zkrátka jde o kvalitní kartu bez větších kompromisů se slušným OC potenciálem, jedinou slabinou je o něco vyšší hlučnost v zátěži a hlavně existence MSI Gaming, která je navíc u nás momentálně levnější.
Konektory: 3x Display port, 1x HDMI, 1 x DVI-D
Recenze: eteknix.com |JayzTwoCents | Rozebrání XFX – Youtube
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
MSI Radeon RX 480 GAMING X 8G
Dostáváme se ke skutečnému králi mezi RX 480 8GB a po tom, co jsem strávil moře času při přípravě tohoto článku a předchozího srovnání GTX 1060, bych se ho za současnou cenu 7 800 Kč nebál označit za nejlepší grafickou kartu roku 2016, alespoň pro hraní v rozlišení 1920×1080. Za danou cenu totiž nabízí doslova o třídu tišší chlazení a na rozdíl od ostatních výrobců nebylo tichého chodu dosaženo za cenu vysokých teplot.
Jak se to MSI podařilo? Především se nešetřilo na materiálu a MSI patří k největším modelům RX 480 s délkou 27,6 cm a hlavně výškou 13,6 cm, která umožnila osadit dva velké 10 cm ventilátory, které tak mohou běžet na nízkých otáčkách kolem 1 000 ot/min, což společně s velkou plochou pasivu umožňuje vynikající provozní vlastnosti karty a to i v případě přetaktování.
MSI RX 480 Gaming chladič | Zdroj: overclockers.com
Místo dalšího zdlouhavého popisování vám raději doporučím přesvědčit se na vlastní uši o tom, jak výjimečné chlazení dokázali v MSI navrhnout, v tomto videu si můžete poslechnout všechny karty z tohoto článku, garantuji vám, že potom už nebudete řešit jakou RX 480 pořídit, alespoň dokud se bude cena MSI držet pod 8 000 Kč.
Konektory: 2 x HDMI, 2 x DisplayPort, 1 x DVI-D
Recenze: guru3d.com | overclockers.com |
Klady – Zápory | |
---|---|
| |
| |
|
Aktuální ceny vybraných RX 480 8 GB v českých eshopech najdete jako vždy na Heuréce:
Super test, chválím!! 🙂
Osobně jsem měl doteď favoritku XFX GTR Black edici, ale ta MSI vypadá také lákavě. 🙂
Díky za pochvalu, tak MSI je momentálně za super cenu o cca 400 Kč levnější než XFX a je tam jistota ticha, u XFX Black se zase na „internetech“ traduje větší šance na získání kvalitnějšího jádra, a tím i výkonnější karty s nízkou spotřebou, ale s mým štěstím… bych šel asi na jistotu do MSI 🙂
Já bych z té MSI zas tak odvařenej nebyl. Měl jsem možnost otestovat RX 480 od Gigabyte, Sapphire, MSI a XFX GTR, a u mě vítězí XFX GTR. Možná jsem měl štěstí na kvalitní čip, ale spotřeba je nejnižší, chlazení je tiché (ve Fire Strike je už slyšet). Karty MSI Gaming X 8GB jsem měl dvě – jednoznačně nejtišší chlazení jádra, ale jedna házela GPU Memory Errors a měla vysoké teploty VRM přes 90 °C v zátěži, druhá při tovární frekvenci (1303) a tovární voltáži ve Fire Striku (3DMark) sem tam měla artefakty v obraze, a rovněž velmi vysoké teploty… Zobrazit celý text»
Díky za zajímavé postřehy a vlastní zkušenosti, ale jak jsem psal výše, u RX 480 se nedá, snad kromě velikosti chlazení, vyvozovat z jednotlivých recenzí a zkušeností všeobecně platné závěry. Bohužel ten rozptyl vlastností jader je zřejmě větší než je normálně obvyklé a od toho se všechno odvíjí. Např v recenzi na guru3d naměřili MSI na VRM cca 70°C a specificky uvedli, že žádný „coil whine“ nezaznamenali, pokud si to dobře pamatuji neobjevoval se ani u ostatních RX 480. Je to prostě loterie a je potřeba k tomu tak přistupovat, kdyby XFX stála stejně, asi bych ji dal přednost, ale… Zobrazit celý text»
Ještě dodatečně děkuji za pěkné shrnutí RX 480 8GB na našem trhu (i když třeba třívětrákový Asus nebo XFX RS tam chybí 🙂 Pro mě je těch bezmála 8000,- Kč za kartu už hodně peněz, tak jsem chtěl za tu cenu naprosto bezchybný produkt. A poskytla ho až XFX GTR. Ty teploty VRM u MSI na guru3d jsem zaznamenal taky, ale realita u dvou karet Gaming X od různých prodejců byla jiná. MSI totiž VRM chladí pomocí kovového plátu nalepeného na VRM (nižší účinnost), XFX GTR chladí VRM přímo pomocí hlavního heatsinku. To i ten Gigabyte měl nižší teplotu VRM… Zobrazit celý text»
Tak jsem ještě jednou projel uživatelské recenze MSI, je fakt, že se sem tam vyskytne i negativní hodnocení a problémy s kartou, ale v převážné většině ji chválí, na CZC má poruchovost jen 0,8%, myslím, že většina produkce by měla být OK. Pokud by měla většina karet popisované problémy, MSI už by čelilo podobné aféře jako EVGA u Pascalů s přehříváním VRM… Ale každopádně znovu díky za zveřejnění zkušeností, pokud má někdo další MSI, XFX nebo jinou RX 480 doma, klidně napište jak jste dopadli.. XFX RS jsem nezahrnul, má proti GTR horší, menší chlazení a cenově mezi nimi není… Zobrazit celý text»
Tak ty power limity jsou hodně zajímavé a ten u Gigabyte mám vyzkoušený – opravdu je těch 127W. Problém byl, že když jsem power limit odstranil ve Wattmanovi, karta žrala ve Fire Striku až 160W, takže při továrním power limitu throttlovala jak blázen. Další poznatek: na fórech bylo dost stížností, že MSI vykazuje vyšší spotřebu, než ostatní RX 480. Ona sice až do posledního BIOSu vykazovala vyšší spotřebu, ale reálná spotřeba byla stejná jako u ostatních. Poslední BIOS tuto vykazovanou spotřebu hodně snížil. Královnou spotřeby je ale XFX GTR (konkrétní kus, jiné kusy na tom mohou být hůře). Ve Fire… Zobrazit celý text»