Herní Mini PC do 25 000 Kč

Postavit mini herní PC jen o málo větší, než krabice od bot, není v dnešní době až tak velký problém, díky poměrně široké nabídce laciných mini ITX skříní, které umožňují provozovat výkonné procesory a velké grafické karty za stále přijatelných teplot a hluku. Dnešní doporučená sestava bude vhodná pro hraní nejnáročnějších her v rozlišení 1920×1080 na vysoké detaily, díky kombinaci nejnovějšího, přesto laciného 4 jádrového procesoru 8.generace Coffee Lake od Intelu a středně výkonné grafické karty GTX 1060 6GB, která je pro hraní na 60 Hz Full HD monitorech nebo TV v současnosti nejvýhodnější volbou, obzvláště do mini PC, kde oceníme její mnohem nižší spotřebu proti konkurenční RX 580…

 

Skříň

U dnešního návrhu mini herního PC začneme trochu netradičně výběrem vhodné ITX skříně, od ní se totiž bude odvíjet i většina ostatních komponentů sestavy. Existuje sice mnoho různých modelů a koncepcí, u těchto nejmenších skříní ale vždy musíme počítat s mnoha omezeními, hlavně co se týče velikosti komponentů a možností jejich chlazení. Pro herní PC se nejvíce hodí tento podlouhlý tvar, který umožňuje nejlepší vnitřní uspořádání, tím i dobrý průtok vzduchu a hlavně možnost osazení velkých grafických karet a masivních chladičů procesoru.

Jednou z nejlepších ITX skříní pro herní PC je bezpochyby Fractal Design Core 500, který za více než přijatelnou cenu nabízí nejen pěkný vzhled a kvalitní provedení, ale i logické vnitřní uspořádání, které umožňuje do prostoru o objemu pouhých 19,5 l,  naskládat klasický ATX zdroj do 16 cm délky, 2 slotovou grafickou kartu dlouhou až 31 cm, chladič procesoru do výšky 17 cm, 3 klasické 3,5″ disky, 3 x 2,5″ SSD, dokonce má místo i pro 5,25″ optickou DVD mechaniku a v ceně skříně je i 1x 14 cm ventilátor, který se stará o odvod ohřátého vzduchu, na vrch můžete dodatečně osadit ještě další dva 14cm nebo 12 cm ventilátory.

Samozřejmě, pokud byste se pokusili jít na udávané maximální hranice možných rozměrů a počtu komponentů, nejspíš byste brzy zjistili, že řešíte pořádný hlavolam a některé kombinace v praxi ani nejsou reálné, přestože jsou uvedeny ve specifikacích. V této sestavě rozhodně nebudu pokoušet limity možného, naopak se budu snažit vybírat komponenty tak, aby byla montáž co nejsnadnější a ve skříni zůstalo co nejvíc místa.

Specifikace: fractal-design.com| Rozměry: 25 x 20,3 x 36,7 cm | Objem: 19,5 L

O kvalitním chlazení na poměry itx skříní svědčí i nejlepší naměřené teploty grafiky GTX 980(TDP 165W) při maximálním zatížení, na udržení teplot do 85°C stačily otáčky ventilátoru na grafice, procesoru a skříni nastavit na 40-50% a hluk tak dosahoval pouhých 24 dBA, což je téměř neslyšitelné.

Navíc se jednalo o test, který vytížil grafiku i procesor na maximum, při běžném hraní budou teploty nižší, i díky úspornější GTX 1060 v této sestavě proti GTX 980 a samozřejmě si můžete nastavit otáčky ventilátorů tak, aby GTX 1060 bez problému udrželi kolem běžných 70- 75°C.

Zdroj recenze: silentpcreview.com

 

Další praktické rady na sestavení PC v této skříni najdete v recenzi na: techbuyersguru.com, ze které pochází následující tipy.

Díky malé výšce noh, neumisťujte tuto skříň na koberec, ucpali byste tím spodní přívod vzduchu do zdroje, stejně tak je potřeba mít dostatek místa kolem skříně pro zachování ventilace, hlavně zezadu, kde je největší odvod vzduchu 14 cm ventilátorem.

Zdroj raději zvolit s délkou max 15 cm, obzvláště u modulárních, kde přibude délka konektoru nebo s tuhými vodiči, které jdou špatně ohýbat.

Díky malé mezeře mezi zdrojem a krajem základní desky, kde jsou SATA konektory, je lépe vybrat model se Sata porty směřujícími nahoru místo do boku.

Doporučují také následující postup, prvně instalovat HDD, pak desku s osazeným chladičem a pamětmi, před jejím umístěním je nejlepší do ní zapojit co nejvíce konektorů, až potom se namontuje zdroj a grafika nakonec.

Zdroj

Skříň máme vybranou a nastává asi největší dilema, což je výběr zdroje, kde se střetává několik různorodých požadavků na velikost, množství kabelů a především cenu. Začneme od ideálního zdroje menšího formátu SFX, který přinese výhodu v podobě menších rozměrů: 10 cm x 6,3 cm x 12,5 cm  proti 14 -17 cm x 8,6 x 15 -16 cm větším ATX zdrojům, SFX zdroje mají také kratší kabely, což opět znamená úsporu místa, kterého je v ITX skříni kritický nedostatek.

Zkrátka SFX zdroj by byl do této skříně nejlepší volbou, ale má to i svá negativa, především výběr výkonnějších, kvalitních a modulárních SFX zdrojů je hodně omezený a líbí se mi v podstatě pouze jeden modulární od Corsairu, což je momentálně nejkvalitnější SFX zdroj, ale stojí  2 200 Kč a k této ceně budete muset ještě přičíst adapter za 180 Kč,  ten potřebujete pro montáž SFX zdroje do vybrané ITX skříně, která trochu paradoxně podporuje jen ATX zdroje.SFX na ATX adapter

Na obrázku vidíte SFX zdroj umístěný v ATX adaptéru, který potřebujete pro montáž jakéhokoli SFX zdroje do skříně Fractal Design Core 500, je také dobře vidět podstatná úspora místa proti ATX zdroji.

Odkaz na tento kvalitní 450W SFX zdroj najdete v alternativních komponentech, adaptér nemá na Heuréce samostatnou kategorii, ale lehce ho najdete ve vyhledávání na Heuréce nebo Googlu, zkoušel jsem i Ebay a Čínské eshopy, ale levněji než za cca 180 Kč u nás jsem ho nenašel. Celkově by vás SFX řešení vyšlo na 2 400 Kč.

Pro tuto sestavu jsem nakonec zvolil jeden z nejkvalitnějších zdrojů od Seasonicu, který má délku jen 14 cm, je plně modulární, takže nemusíte řešit klubko nepotřebných kabelů, má záruku 10 let, je semi pasivní – při nízké zátěži vypíná ventilátory, má účinnost Gold a v recenzi dosáhl skóre 9,8 z 10 a seženete ho za více než odpovídající cenu, něco přes 2 100 Kč. Je to sice o 600 Kč víc než u zdrojů, které běžně doporučuji u větších sestav, ale do ITX skříně podporující ATX zdroje momentálně nic lepšího neseženete a příplatek se rozhodně vyplatí.

Teoreticky byste mohli použít i o něco levnější ATX zdroj od Corsairu se stejnými rozměry a modularitou za cca 1800 Kč, ale v recenzi vyšel o poznání hůře, dosáhl jen 8,4 z 10, i když jde o celkem kvalitní zdroj, v tomto případě bych jednoznačně doporučil připlatit si 300 Kč za Seasonic, ale i tak odkaz na tento zdroj uvedu v alternativách.

Procesor

Pro tuto sestavu jsem zvolil momentálně nejlevnější 4 jádrový procesor od Intelu, který bude pro GTX 1060 naprosto dostatečný a rozdíly ve hrách s touto grafikou proti výkonnějším procesorům budou minimální.

Pokud ovšem za 2 – 3 roky plánujete vyměnit grafiku za budoucí modely s výkonem GTX 1080 a výše, raději bych dnes zvolil rovnou i5-8400. Her těžících z více než 4 jader celkem přibývá a nejvýkonnější grafiky už dnes v moderních hrách pouze 4 jádrové procesory nedokáží využít naplno.

Pokud si naopak plánujete ponechat GTX 1060 3 a více let a nevyužijete vyšší multivláknový výkon 6 a 8 jádrových procesorů v programech nebo streamování her, je pro vás 4 jádro stále dobrou a lacinou volbou. Více o srovnání výkonu nejnovějších procesorů od Intelu naleznete v článku i7 8700K, i5 8600K a i5-8400 – recenze a testy.

Chlazení procesoru a skříně

Vybraný procesor se dodává s box chladičem, který je řekněme použitelný, ale jen za cenu vyšší hlučnosti, v této malé skříni bych raději doporučil pořídit alespoň základní věžové chladiče za cca 500 Kč, které budou pro úspornou zamčenou i3 naprosto dostatečnou a výrazně tišší volbou. Také bych doporučil pořídit rovnou 2, nejlépe 14 cm ventilátory, které namontujete na vršek skříně aby vyfukovaly ohřátý vzduch.

Vybral jsem slušné, tiché přesto poměrně laciné od Arcticu s regulací PWM a technologií PST, takže můžete do jednoho konektoru na desce zapojit až 5 těchto ventilátorů, každý má totiž i druhý konektor pro zapojení dalšího, takže je můžete klidně zapojit například s ventilátorem procesoru do jednoho konektoru a všechny 3 ventilátory budou mít synchronizované otáčky, řízené automaticky deskou nebo aplikací Smart Fan od Gigabyte podle stoupající teploty, odkazy na tyto ventilátory a vhodné chladiče najdete níže.

Jen dodávám, že pokud chcete použít oba dva dodatečné ventilátory, raději odečtete jejich 2,7cm šířku od max povolené výšky chladiče 17 cm a zvolte nižší chladič, pokud chcete jiné, než mnou vybrané od SilentiumPC, ty měří pouze 13,5 cm, takže se vejdou s rezervou. Skříň má sice výšku 20 cm, takže teoreticky by 17cm a 2,7 cm mohlo na chlup vyjít, ale raději bych nešel s výškou chladiče přes 15 cm, i když samozřejmě můžete navrchu použít pouze 1 ventilátor a osadit tak i chladič s výškou 17 cm.

Základní deska

Vybraný nejnovější procesor 8. generace od Intelu, můžete zatím osadit pouze do desek s chipsetem Z370, na levnější a vhodnější desky pro tento zamčený procesor s chipsety H310 a B360 si budete muset počkat až na začátek roku 2018. Z370 desky sice umožňují přetaktování, ale vybranou uzamčenou i3 nepřetaktujete ani na těchto deskách, takže si připlácíte za něco co nevyužijete, i když malou útěchou vám může být možnost provozovat paměti s vysokou frekvencí a přetaktování můžete využít alespoň u pozdějšího upgradu na odemčený procesor 8600K nebo i7-8700K, které za 3-4 roky pořídíte výrazně levněji.

Každopádně pokud vás netlačí čas a nepotřebujete pořídit PC do Vánoc, doporučil bych počkat na začátek roku 2018, kdy se objeví i lacinější desky a mohli byste tak ušetřit minimálně 1 000 Kč, protože nejlevnější současná deska Z370 formátu mITX, od ASRocku začíná na 3 700 Kč, ale kvalitou ji výrazně převyšuje jen o málo dražší Gigabyte, která má navíc kvalitnější audio, 2 x M.2 slot, 2  x lan a HDMI 2, které v případě multimediálního využití bez grafické karty umožní i přenos 4K v 60Hz proti ostatním deskám, které mají jen HDMi 1.4 tj 4K@30Hz a i v recenzi vyšla poměrně pozitivně.

Menší desky mATX a mini ITX s chipsetem Z370 ještě nemám zpracované, takže více podrobnosti o této desce najdete zde, zatím se dá říct, že za cenu pod 4 000 Kč je mezi ITX deskami jednoznačně nejvýhodnější. V odkazech na Heuréku je momentálně zahrnut pouze jeden drahý obchod, ale vyhledáváním na Heuréce se dá tento model najít výrazně levnější i v jiných obchodech, #protip: hledejte pouze „Z370N“.

Paměť

Nové Coffee Lake procesory umožňují provozovat 2666 MHz DDR4 RAM a také těží z vyšší frekvence paměti ve hrách, takže budu vybírat DDR4 paměti od 2666 MHz výše. Bohužel u operační paměti DDR4 došlo během roku a půl téměř k ztrojnásobení ceny, v létě 2016 jste mohli pořídit 8 GB DDR4 za 850 Kč, dnes výše taktované DDR4 8GB běžně stojí kolem 2 400 Kč.  Bohužel se zdá, že ceny budou nadále růst a 16 GB DDR4 3000 MHz+ už se blíží dokonce 5 000 Kč, navíc je aktuálně ještě velice špatná dostupnost většiny výhodnějších modelů.

Z tohoto důvodu jsem do této sestavy zvolil pro hry stále dostatečných 8 GB, i když optimem by bylo 16GB, obzvláště u mini ITX desky, kde jsou pouze 2 sloty, už nebudete moci zvýšit kapacitu paměti, takže pokud nemáte výrazně omezený rozpočet vhodnější by bylo použít rovnou 2 x 8GB, ale to zároveň zvýší cenu PC o 2 000 – 2 500 Kč a v naprosté většině her to nebude mít žádný přínos, jediný příklad na který jsem narazil, kdy hra těžila z 16GB paměti je multiplayer Battelfieldu 1.

2 x 4GB nebo 1x 8GB?

Podle nejnovějšího testu jsou u moderních her i podstatné rozdíly mezi zapojením paměti v Single a Dual Channelu, v případě srovnatelného cpu i5–6500 došlo při použití 2 modulů zapojených v Dual Channelu k cca 15 % nárůstu FPS, což znamená podstatný rozdíl.

Obrázek výše: Nárůst FPS při použití 2 x 8 GB DDR4 RAM zapojených v Dual Channelu proti 1 modulu 8 GB DDR4 | Zdroj: http://i.imgur.com/QjK0L7F.png

DDR4 2133, 2666 MHz nebo 3000 MHz?

V podstatě největší výkonový skok je mezi 2133MHz a 2 666 MHz pamětmi, takže pro Coffee Lake bych už nepořizoval paměti s nižší frekvencí než 2666 MHz, pokud ale nenajdete výrazně levnější 2666MHz moduly než 3000MHz, doporučil bych si 100-200 Kč připlatit a rovnou vzít 3000 MHz. Více o srovnání výkonu procesorů s různě rychlými pamětmi naleznete v článku: Výběr základní desky Z370 pro Intel Coffee Lake – OC, paměti a chlazení.

Grafická karta

Obecně se doporučuje do ITX skříní použít referenční verze s jedním ventilátorem, který většinu vzduchu vyfukuje rovnou ze skříně a nedochází tak k ovlivňování ostatních komponentů, jako v případě nereferenčních karet, které většinu tepla odvádí z karty do skříně. Problémem referenčních karet ale je, že jsou kvůli malému ventilátoru s vysokými otáčkami a menšímu pasívu hlučné a v některých případech mají i poddimenzované chlazení, takže jsou tyto tyto karty vesměs hlučné, přehřívají se a snižují frekvenci i v sebelepší skříni.

Proto je při výběru skříně do herního mini PC tak důležité zvolit model s nejlépe vyřešeným umístěním grafické karty aby bylo možné bez problému použít nereferenční modely. Což vybraný Fractal Core 500 splňuje, karta nasává chladný vzduch přes perforovanou bočnici a skříň má také dobře vyřešený odvod ohřátého vzduchu nahoře a vzadu, takže bych se nebál použít jakoukoli nereferenční kartu do délky 30 cm, ale pouze 2 slotovou, širší 2,5 slotové karty se už do této skříně nevejdou kvůli malé vzdálenosti bočnice od PCI-E slotu, takže můžete zapomenout na kvalitní a oblíbené Palit Jetstream, GameRock, Gainward GS, Gigabyte Extreme a další 2,5 slotové.

Vzhledem k současným cenám by byla nejvýhodnější volbou mezi GTX 1060 malá MSI Aero, která se pravidelně objevuje skladem v českých obchodech za cca 6 600 – 6800 Kč. Díky její malé délce byste tolik nemuseli zápasit s kabely od zdroje a zlepšil by se i průtok vzduchu skříní, možná byste mohli osadit bočnici i dalším ventilátorem. Ale do této skříně můžete bez problému umístit jakýkoli 2 slotový model GTX 1060, na další fotografii můžete vidět extrémní případ provozování dokonce GTX 1080 Ti s přetaktovanou i7-7700K, chlazenou šipičkovou obří Noctuou, také je dobře vidět výhoda 10cm SFX zdroje, kdy je práce s kabely mnohem jednoduší díky dostatku místa, obzvláště při použití takto dlouhé karty.

Naopak při použití kratší karty, v tomto případě 21 cm Zotacu Mini GTX 1070 Ti, si nemusíte s kabely také dělat starosti a je vidět že ve skříni přibude místa a zlepší se tak průchod vzduchu a chlazení, jen dodávám, že MSI Aero je ještě o 3,5 cm kratší, měří  pouhých 17 cm.

Pevný disk a SSD

Vybraná skříň má 2 pozice pro SSD a 2 pozice pro 3,5″ HDD na boku skříně, další 1 pozice pro SSD je na čele skříně a nad zdrojem je vyjímatelný bracket pro DVD mechaniku a 1 x 3,5″ HDD. Osobně bych ho nepoužíval a bylo by to první, co by letělo ze skříně 🙂 pro zvětšení místa a airflow. I takto malá skříň tak nabízí dostatek prostoru pro úložiště dat, nemluvě o zvolené desce, která má další dva M.2 sloty pro SSD.

Ale na druhou stranu čím méně disků použijete, tím zaberete méně místa a každý disk znamená také nutnost k němu vést 2 kabely, takže bych doporučil vzít rovnou disky s vyšší kapacitou, která vám vyhovuje, i s ohledem na budoucnost. Osobně bych šel v tuto chvíli cestou systémového SSD do M.2 slotu na desce, navíc zakrytého heatsinkem, takže bych se nebál o jeho teploty a 1 klasického 2TB disku,  z desky by tak vedl pouze jeden sata kabel.

Na konci tohoto roku se vyrojila spousta zajímavých modelů SSD, které konečně mění ustálené pořádky, kdy 2 roky kraloval Samsung 850 EVO a v této sestavě využiji právě horkou novinku 250GB ADATA se sekv. rychlostmi čtení a zápisu 1370|820 MB/s, tedy 2 násobku proti Sata diskům a hlavně vysokými hodnotami náhodného čtení a zápisu 130 000 a 140 000 iops, což jsou nejdůležitější parametry pro systémový disk. NVMe SSD s ještě mnohem lepšími parametry jsou dostupné už delší dobu, ale za podstatně vyšší ceny, výjimečnost nejnovějšího 250 GB SSD od ADATA je v tom, že přináší podstatně vyšší rychlosti než nejkvalitnější Sata SSD, ale za stejnou cenu tj kolem 2 600 Kč.

S 250GB by normální hráč v době 50GB her dlouho nevydržel a ceny SSD s vyššími kapacitami jsou stále proti klasickému HDD cca 6-7 vyšší (1TB HDD=1 100 Kč – 1TB SSD = 7200 Kč), takže použijeme i 2TB klasický disk za cca 1 800 Kč, celkově vás 250 GB SSD a 2TB HDD vyjde na 4 400 Kč.

Druhá varianta je vzít 525 GB SSD Crucial MX300 M.2 za 3 700 Kč, se sice horšími parametry než ADATA, ale příznivější cenou za 1GB místa a dokoupit pouze 1TB HDD, což by celkem vyšlo jen o 500Kč více a pokud jste dlouhodobě schopni fungovat s 1,5 TB,  za 4 900 Kč by to možná stálo za úvahu.

Konkrétní typy a aktuální ceny vybraných komponentů pro mini ITX herní PC do 25 000 Kč

Procesor, základní deska, paměti, + chladič – cca 9 385 Kč

HDD, SSD, zdroj, skříň + 2 x 14 cm ventilátory – cca 8 323 Kč

Bez grafické karty: cca 17 708 Kč + 150 – 350Kč za OEM Windows 10 Pro z Aukra = cca 18 000Kč.

Ceny celé sestavy s různými grafickými kartami:

S GTX 1060 6GB MSI Aero =  24 873 Kč | GTX 1060 MSI Gaming = 26 200 Kč  |

Grafické karty a alternativní komponenty

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

avatar
10000
wpDiscuz

HERNÍ PC

Nejvýhodnější herní PC do 20 000 Kč – leden 2023

31.01.2023 Doporučené sestavy, Herní PC

Rok 2023 začíná alespoň z hlediska dostupnosti PC hraní vcelku optimisticky a díky výrazným slevám některých PC komponentů můžete po cca 2 letech od propuknutí kryptoměnového šílenství opět postavit moderní herní PC, které zvládne všechny nové hry v rozlišení 1080p na vyšší detaily v 60+FPS, za cenu pod 20 000 Kč, pro srovnání přesně před (…)

Vývoj cen grafických karet – leden 2023

28.01.2023 Grafické karty, Herní PC

V lednu 2023 se projevilo snížení skladových zásob po zvýšené předvánoční poptávce a některé modely nebyly skladem nebo došlo k dočasnému navýšení cen, na konci ledna ale opět nastal pozitivní trend a dočkali jsme se vcelku výrazných slev, hlavně u karet AMD starší generace RX 6000, nová generace RX 7900 karet už je také koncem (…)

RTX 4070 Ti – recenze a testy

06.01.2023 Grafické karty, Herní PC

Nvidia vydala 5.1. 2023 třetí model nové generace grafik s architekturou Ada Lovelace v podobě modelu RTX 4070 Ti, který se původně měl jmenovat RTX 4080 12GB a stát 900 USD. Po negativní odezvě tak vydání této grafiky pod názvem RTX 4080 12GB Nvidia odvolala a vydává ji tedy nyní za 800 USD,  jestli to (…)

Vývoj cen grafických karet – prosinec 2022

27.12.2022 Grafické karty, Herní PC

Žádné výrazné změny u cen grafických karet nenastaly ani poslední měsíc v roce 2022, spíše díky zvýšenému zájmu v předvánočním období došlo k zvýšení cen RTX 3000 karet od Nvidie a ani vydání nové generace grafických karet od Nvidie nebo AMD žádné zlepšení na trh grafických karet nepřineslo, hlavně z důvodu vysokých cen…. Nejvýhodnější grafické (…)

AMD Radeon RX 7900 XT a 7900 XTX

21.12.2022 Grafické karty, Herní PC

Nové grafické karty AMD Radeon RX 7900 XT a 7900 XTX vyšly 13.12. 2022 a podle slibů AMD měly přinést výrazné navýšení výkonu proti předešlé generaci a také novou architekturu RDNA 3. AMD slibovalo až 1,7 násobné navýšení výkonu proti předchozímu nejvýkonnějšímu modelu RX  6950 XT, což se ovšem v nezávislých recenzích a testech nepotvrdilo (…)

Nejvýkonnější herní PC 2022 – Intel vs AMD

30.11.2022 Doporučené sestavy, Herní PC

V tomto článku najdete návrhy sestav, které spíše jen názorně předvedou kolik byste museli vydat peněz, pokud byste chtěli skutečně nejvyšší dostupný herní výkon v roce 2022 a jak moc se ceny highendu v posledních letech doslova utrhly z řetězu. Tyto sestavy bych pak pro čistě herní využití nedoporučil a jejich pořízení by se vyplatilo (…)

Nejlepší herní PC do 25 000 Kč – listopad 2022

26.11.2022 Doporučené sestavy, Herní PC

Brzy končící slevové akce Black Friday dávají příležitost nakoupit přeci jen o něco výhodněji a ušetřit tak v některých případech i tisíce Kč, toho využijeme při návrhu této levnější PC herní sestavy, která i přes relativně nízkou cenu bude mít dostatek výkonu pro hraní i nejnáročnějších her na vyšší nastavení kvality v rozlišení 1920×1080… Pokud (…)

Vývoj cen grafických karet – říjen-listopad 2022

25.11.2022 Grafické karty, Herní PC

Pokles cen v posledních 2 měsících se u grafických karet u většiny modelů zastavil a nedošlo až na výjimky k dramatickým pohybům a naopak se zdá, že především u vyšších modelů Nvidie dochází v posledních týdnech k navýšení ceny, což může být způsobeno jednak zvýšenou předvánoční poptávkou nebo už doprodáváním skladových zásob… Nejvýhodnější grafické karty (…)