O webu

Co zde najdete

Hlavním cílem tohoto webu je přinášet zajímavé informace a praktické rady týkající se PC jako samostatné herní platformy, ať už jde o hardware nebo hry. Proto zde nenajdete žádné články o  konzolích, mobilech, hodinkách, toastovačích a dalších podobně výkonných zařízeních ani o jejich „exkluzivních“ hrách. Myslím, že PC hraní  se v současnosti daří dobře a poskytuje tak dostatek zajímavých témat, že si zaslouží a bez problému naplní samostatný web.

Konkrétně zde tedy naleznete:

Srovnání, testy a doporučení nejvýhodnějších komponent pro stavbu herního počítače.

Recenze, preview a videa ze zajímavých her, které vycházejí na PC platformu, včetně jejich modifikací.

Novinky z oblasti nových technologií jako virtuální realita, umělá inteligence, vývoj her, herní enginy.

Články o hardware

Bohužel, na rozdíl od některých českých profesionálních novinářů a nejobjektivnějších blogerů, se mnou šéfové AMD nebo Nvidie nesdílí své tajné plány a vize, takže podobné zaručené věštby ani fanouškovské juchání zde nečekejte. Místo toho se budu snažit o střízlivé hodnocení založené na faktech a číslech, abych vám poskytl přehledné a srozumitelné informace o daném produktu nebo celkové situaci na trhu.

Díky tomu se doufám budete moct zorientovat i v případě, že se o hardware nezajímáte a nebudete tak odkázáni na „odborníky“ co si před 10 lety přečetli, že Nvidia je nej nebo obchodníky, kteří se chtějí hlavně zbavit zastaralých modelů…

Co se týká výrobců hardwaru, nemám žádnou oblíbenou značku, natož modlu, za 15 let co stavím PC jsem vždy vybíral podle aktuálně nejlepšího poměru cena/výkon, v poslední době i dostupnosti. Dlouho jsem měl procesory od AMD, Duronem počínaje, Phenomem II X3 720 (zatím) konče,  nyní mám pro změnu Intel i7 4771.  Stejně tak jsem začínal na grafikách od Nvidie, potom přešel k AMD a dnes vlastním GTX 1060, protože po marném čekání na nereferenční RX 480, byla dostupná za dobrou cenu.

Zkrátka nemám problém koupit produkt od jakékoli společnosti, snad kromě , a stejně tak nemám problém jakýkoli výrobek doporučit(ehmm… kromě ) nebo zkritizovat( i ), protože v době kdy se stejně skoro všechno  mastí v Číně, mi přijde vyloženě směšné dělat z jakékoli značky kult a „něco víc“.

Hodnocení her

Osobně konečnému číslu nepřikládám velkou váhu, spíš se snažím o popis a zhodnocení jednotlivých herních mechanik a prvků, ze kterých se hra skládá a jako celkové zhodnocení  hry beru spíše závěrečné slovní shrnutí než počet hvězd. Proto jsem zařadil i samostatné  hodnocení jednotlivých kategorií, které naopak nabízejí přesnější obrázek o hře a zvýrazní i fakt, že konečné číslo je opravdu jen průměr a bez zbytku recenze samo o sobě o ničem moc nevypovídá.

Berte také na vědomí že některé prvky jako kvalita textur, detailnost modelů, technický stav hry, propracovanost herních mechanik, kvalita animací, se sice dají zhodnotit celkem objektivně, ale to jak hra působí jako celek a co je někdo ochotný případně prominout bude vždy subjektivní.

Ostatně i vy se můžete do hodnocení u každé recenze zapojit, takže malá nápověda jak hodnotím jednotlivé kategorie:

Příběh

Beru do úvahy nejen hlavní zápletku a vedlejší questy, ale i kvalitu dialogů, propracovanost a zajímavost jednotlivých postav a také veškeré „lore“ světa, kde se hra odehrává.

Hratelnost

Jednoduše veškeré herní mechaniky a  činnosti, které ve hře přímo vykonáváte a které se budou lišit hru od hry: např bojový systém, crafting, veškeré ovládání hry, správa inventáře, levelování atd. Stejně tak zde započítávám i závažné technické chyby, které výrazně zasahují do hraní.

Grafika

Aneb jak hra působí vizuálně, u her které se snaží u fotorealismus je měřítko jasné, hodnotím jak moc se tvůrcům podařilo přiblížit skutečnému světu nebo alespoň současné špičkové grafice, ať už kvalitou modelů, textur nebo nasvícení a dalších efektů. U stylizovaných her je to složitější a hodně subjektivní, záleží vyloženě na tom, jak na mně hra zapůsobí.

Animace

Od jednoduchých robotických pohybů jsme se dostali k dnešnímu stavu, kdy hry běžně používají tisíce různých animací, včetně pokročilé mimiky obličeje. Rozpohybování postav, zvířat, strojů i vegetace se stalo důležitou součástí celkového zážitku a čím jsou modely dokonalejší a detailnější, tím víc bijí do očí nepřirozené pohyby a další nedostatky. Proto jsem animace oddělil do samostatné kategorie.

Zvuk

Vhodně zvolená hudba, kvalitní dabing nebo působivé efekty můžou hodně ovlivnit celkový zážitek ze hry, i když zde bude hodnocení, snad kromě extrémně špatného dabingu, také hodně subjektivní.

Kdo stojí za tímto webem

Tento web je naprosto nezávislý na jakékoli mediální, obchodní nebo herní společnosti.

Všechno co zde vidíte je dílem jednoho člověka od designu a naprogramování webu přes veškerý obsah článků. To se doufám v blízké budoucnosti změní, i vy k tomu můžete přispět, ale zatím je to opravdu one man show. S tím souvisí i užší výběr témat a nižší počet článků, které se zde budou objevovat, protože není v silách jednoho člověka obsáhnout vše.

Na druhou stranu mně to umožňuje věnovat se vybraným tématům víc do hloubky a psát jak chci a o čem chci, bez ohledu na nějakou redakční politiku velkých vydavatelství nebo požadavky a tlaky z jakékoli strany.

Příjmy webu

Žádné otravné, vyskakovací, uřvané reklamy zde nebudou, takže můžete adblock v klidu vypnout.

Časem se zde mohou objevit 1 – 2 bannery nahoře na hlavní straně s reklamou na PC komponenty nebo hry, ale návrh webu s žádným masivním nasazením klasické reklamy nepočítá.

Po stranách jaksi nezbývá žádné místo a tento web tak plně využívá plochu širokoúhlých displayů pro zobrazení obsahu,  místo obvyklé úzké nudličky uprostřed obalené reklamou.

Vše výše uvedené mně na jiných webech vadí a proto jsem se místo toho rozhodl zapojit do reklamních systémů Heuréky, G2A a Shipita.

Jejich reklama má podobu užitečných, relevantních informací, které vám mohou, díky pohodlné možnosti srovnání cen anebo zprostředkování nákupu z celého světa, ušetřit nemalé částky.

Takže pokud si všimnete (což doufám) odkazů na nejlevnější nabídky  nebo srovnání cen v jednotlivých článcích a této nabídky využijete, nejen že ušetříte, ale pomůžete i dalšímu rozvoji tohoto webu. Podle mně je to výhodné pro obě strany, ale  jestli to skutečně bude fungovat ukáže čas.

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

avatar
10000
wpDiscuz

NOVINKY A NÁVODY

Bitva o Gamestop – retardi z Redditu vs paraziti z Wall Street

01.02.2021 Novinky

V současné době vrcholí střet mezi dvěma skupinami, které mají zdánlivě stejný cíl, vydělat na spekulaci s cenou akcií největšího prodejce her Gamestop, který vlastní síť 5 509 kamenných obchodů v Severní Americe, Evropě a Austrálii. Vzhledem k neustále se zvyšujícím prodejům digitálních kopií her, Gamestop setrvale rok za rokem ztrácí na hodnotě a na (…)

Konec Steam Spy nebo nový začátek?

20.05.2018 Novinky, Rozhovory ,

Steam Spy byl donedávna známým, veřejně přístupným zdrojem informací nejen o prodejích her na Steamu, ale i dalších užitečných údajů, ze kterých těžili malí nezávislí vývojáři, herní novináři, ale i velcí vydavatelé a běžní hráči. Nedávno bohužel Valve provedlo změny v nastavení účtů, kvůli kterým už nejsou veřejně dostupná data z profilů uživatelů Steamu, takže (…)

Robot Cache – distribuce her za kryptoměnu

16.01.2018 Novinky

Brian Fargo šéf nezávislého studia inXile, které stojí např. za Wastelandem, oznámil vznik nové distribuční platformy pro digitální prodej her Robot Cache, za pomocí nově vzniklé speciální kryptoměny Iron. Hlavní předností Robot Cache má být možnost hráčů prodávat zakoupené digitální hry po dohrání, což doposud nebylo u digitální distribuce na PC nikdy možné, ovšem zveřejněné (…)