Nejlepší SSD 2020

Po dlouhou dobu byla SSD vnímána spíše jako doplněk PC, který sice výrazně zrychlí načítání a reakce operačního systému a programů, včetně her, ale není vysloveně nutností a stále se do herních počítačů osazovaly i klasické pevné disky, i když už jen kvůli nižší ceně. To se ale může v následujících 2 letech změnit a může nastat i situace, že některé hry nové generace už budou vyžadovat pro svůj chod dokonce rychlá NVMe SSD. Pořízení rychlého SSD tak bude pro hry nutností, jaké nejvýhodnější modely SSD roku 2020 vybrat do herního PC se tak dozvíte v tomto článku…

Zdroj:techinsights.com

Situace na trhu SSD

I když SSD v obchodech nabízí mnoho různých firem, skutečných výrobců paměťových čipů pro SSD je momentálně zhruba 5,  většina z nich zvládla výrobu 96 vrstvých 3D Nand flash pamětí a na trh se právě teď dostávají SSD s 112 – 128 vrs. 3D-Nand.

Samsung a SK Hynix stále vyvíjí a vyrábí samostatně, Toshiba a WD společně investovali do nové továrny v Japonsku, zde vyráběné čipy se prodávají pod novou značkou Kioxia, na kterou se Toshiba přejmenovala 1.10. 2019, Micron nadále spolupracuje s Intelem.

Nově se mezi výrobce schopné vyrábět nejmodernější 3D Nand paměťové čipy řadí i čínská společnost Yangtze Memory, která vyvinula vlastní pokročilou technologii Xtacking a společně s dalšími čínskými výrobci vytvořila Xtacking Eco-Allianci, na čínském trhu se už prodávají SSD s jejich 64-vrtsv. 3D Nand pod značkou Zhitai, čínští výrobci zřejmě brzy budou schopni vyrábět i 128 vrst. 3D Nand čipy.

TLC vs QLC SSD

Podle toho kolik může jedna paměťová buňka uchovat bitů se rozdělují flash paměti na různé kategorie, momentálně převládají v běžných klientských SSD 3D TLC čipy, ale objevily se i SSD s QLC, které slibovaly velké zlevnění, ovšem v současnosti se nabízí za stejné nebo jen málo nižší ceny, které nevyváží jejich výrazně horší parametry jako životnost dat a tragicky nízké rychlosti zápisu po vyčerpání cache, k čemuž nevyhnutelně dojde při větším zaplnění kapacity…

Dokud výrazně nezlevní, nevidím jediný důvod proč by jim někdo měl dát přednost před kvalitními 3D TLC SSD, které stojí stejně nebo jen o málo více, v tomto výběru nejvýhodnějších SSD roku 2020 proto nenajdete žádná QLC SSD.

Zdroj: blog.synology.com

Výhodnost SSD v poměru cena/kapacita vs 1TB HDD

Vývoj cen SSD za poslední 2 roky ukazuje pro zákazníky pozitivní trend, došlo k podstatnému zlevnění ceny za 1GB kapacity, i když ve srovnání s 1TB HDD stále zaplatíte za stejnou kapacitu 2,5x více u SSD, přesto se ceny 1TB SSD už staly dostupnější a zhruba 2 700 Kč za 1TB SSD už umožní stavět i levnější herní PC zcela bez klasického HDD…

Kapacita SSDGBPo naformátování GBCena 1.9. 2018 |25.9. 2020 KčCena za 1GB v Kč(po naformát.)
120111700

od 500 Kč

6,3

4,5

128119800

od 500 Kč

6,72

4,2

2402231 200

od 750 Kč

5,38

3,36

2502321 400

od 850 Kč

6,03

3,66

480447od 1300 Kč2,9
5004652 200
od 1 500 Kč
3,22
1TB9314 300

od 2 750 Kč

4,61

2,95

1TB HDD9311 1001,18
2TB1 862,6od 5 100 Kč2,73

 

NVMe nebo Sata SSD do herního počítače?

Pro zodpovězení této otázky si musíme ujasnit jak vlastně hry dosud načítaly data z pevných úložišť a proč stále nedokázaly využít naplno násobně rychlejší NVMe SSD. Hlavním důvodem jsou pouze klasické pevné disky v konzolích dosavadní generace, které zkrátka výrazně omezovaly už samotný design her a jelikož je většina her primárně vyvíjena pro konzole, vývojáři her logicky stále musely vycházet z tohoto omezení, i když na PC byla SSD běžná a rozšířená už mnoho let.

To se změní v listopadu 2020, kdy obě nové konzole Xbox Series X a PS5 budou mít osazeny rychlé NVMe SSD,  hry nové generace tak budou primárně designovány už na tyto rychlá úložiště a tím se zásadně změní způsob, jak hry načítají potřebná data. Starší hry načítaly data ve větších blocích a v grafické paměti tak byly u PS4 data potřebná zhruba na dalších 30 sec. hraní, i když se často ani nevyužila, protože trvalo 20 sec nahrát 1 GB dat z HDD.

Díky řádově vyšším rychlostem SSD je nyní možné v paměti grafiky držet jen data pro následující 1 vteřinu hraní, protože např. při otočení hráče během půl sekundy je stále možné nahrát 4GB komprimovaných dat, tím se sníží i nároky na kapacitu grafické paměti, protože se načítají pouze data, která jsou skutečně v danou chvíli potřebná pro vykreslení scény, kterou právě hráč vidí.

Výsledkem této změny by mělo být velmi rychlé načítání her, u 5,5GB/sec SSD na PS5 to má být během několika málo vteřin, okamžitý má být i reload v případě smrti hráče, stejně tak rychlé cestování po mapě bude skutečně instantní a nebudete tak muset sledovat např. pohyb ikony  hráče po mapě, která ve skutečnosti maskuje nahrávání dat lokace kam míříte.

Od těchto rychlostí SSD v konzolích tak můžeme jednoduše odvodit, jak rychlé SSD budete potřebovat abyste z těchto změn mohli těžit i na PC…

SSDPlayStation 5Xbox Series XSATANVMe  PCIe3  levnéNVMe PCIe3  x4NVMe PCIe 4
čtení5.5GB/s2.4GB/s0,55 GB/Sec2,4 GB/Sec3,5GB/sec7GB/sec
Čtení – efektivně
komprimovaná data(v PC HW dekomprese pomocí RTX I/O u RTX 2000 a 3000 grafických karet)
8-9GB/s4.8GB/s4,8 GB/sec7GB/sec14GB/sec

 

Pro PC hráče jsou spíš směrodatné rychlosti nového Xboxu, protože Microsoft aktuálně dokončuje API DirectStorage, která bude novou součásti DirectX 12 a toto API je i jednou z technologií, která tvoří Xbox Velocity Architecture na novém Xboxu.

Dosavadní API v DirectX řešící datovou propustnost totiž už zdaleka nestačí rychlostem NVMe SSD, protože při změně načítání dat řádově narostl počet I/O požadavků, z několika stovek u rychlosti 50MB/sec, se zvýšil na 35 000 u 2,4GB/sec SSD.

Hry vyvíjené primárně na nový Xbox vyjdou i na PC, takže je logické, že i PC verze her budou konečně plně těžit z rychlostí NVMe SSD, což se dosud nedělo z výše popsaných důvodů.

SSD v PS5 je sice dvojnásobně rychlejší, ale na rozdíl od her na nový Xbox, exkluzivní hry pro PS5 jen těžko zamíří na PC nebo až s mnohaletým zpožděním, takže pro PC hráče není rychlost PS5 SSD moc relevantní.

Zkrátka pokud se rozhodnete pro koupi NVMe SSD, i na nejlevnějších modelech s rychlostí čtení  2400 MB/sec budete nejspíš dosahovat podobných nahrávacích časů jako na Xboxu Series X, ale jen v případě, že budete mít i nové grafiky RTX 2000 a 3000 od Nvidie, která má HW dekompresi dat pojmenovanou jako RTX IO, uvidíme jestli něco podobného bude i na nových grafikách RDNA2 od AMD…

Přenos komprimovaných dat díky jejich menší velikosti může být efektivně až dvojnásobkem rychlosti SSD, ale bez HW dekomprese pomocí grafické karty by došlo k totálnímu zahlcení procesoru, který by nestíhal tato data rozbalovat a posílat je zpátky do grafické karty, speciální HW vyloženě pro dekompresi dat mají i obě nové konzole.

Nové API DirectStorage a možnost HW dekomprese na grafické kartě umožní posílat komprimovaná data přímo z NVMe SSD do grafiky, takže je není nutné posílat oklikou přes procesor a operační paměť.

Na obrázku Nvidie tak vidíte efektivní rychlost až 14GB/sec, která tak odpovídá 7GB/sec u nových PCIe 4 NVMe SSD, tyto se právě teď dostávají na trh.

Výsledná rychlost přenosu dat mezi SSD a grafikou tak bude záležet na rychlosti SSD, jak podstatné budou v praxi rozdíly mezi 2,4GB/sec SSD a nejnovějším 7GB/sec SSD je v tuto chvíli těžko odhadnout, ale lze předpokládat, že i na pomalejších PCIe 3 NVMe SSD budou nahrávací časy nové generace her řádově rychlejší, než v současnosti.

Jak ukazují testy současných her, které jsou kompatibilní s novým Xboxem series X, dochází u nich sice k podstatnému snížení nahrávacích časů proti HDD na Xbox One, podobně jako na SSD v PC, ale slibované instantní rychlosti načítání stále nedosahují. Je tedy zřejmé, že plně těžit z nových možností DirectStorage a NVMe SSD budou až hry nové genrace.

Zdroj: The Verge

Kdy budu potřebovat NVMe SSD pro hry

První hry, které budou těžit z nového API DirectStorage je tak reálné očekávat nejspíš na konci roku 2021, spíše až v roce 2022, kdy už snad začne vycházet více her vyvíjených vyloženě pro novou generaci konzolí, které tak naplno využijí možností jejich nového HW. V současnosti tak není pořízení NVMe SSD pro hry stále nutné a pokud jste schopni sami nainstalovat SSD do svého PC později, můžete pořízení těchto rychlých SSD odložit, protože ceny SSD budou nejspíš nadále klesat a možná za rok bude možné pořídit NVMe PCIe 4 SSD s 7GB/sec za podstatně nižší cenu než dnes.

Stejně tak základní desky mají omezený počet M.2 slotů, takže pokud je dnes zaplácnete pomalejším 2,4GB/sec SSD s menší kapacitou, můžete za 2 roky řešit komplikace kam s novým PCIe 4 SSD, protože např. B550 desky mají pouze 1 PCIe 4 M.2 slot, takže koupit dnes levné 1TB SATA SSD pro Windows a současné hry a dokoupit NVMe SSD později jako druhý disk vyloženě pro hry je také vcelku rozumný přístup.

Jestli v PC nechcete v budoucnu nic měnit, pak jednoznačně doporučuji koupit rychlé 1TB NVMe SSD s 3,5 GB/sec hned a budete dobře připraveni na budoucí nároky her, v případě HW dekomprese pomocí grafické karty se dostanete na 7GB/sec, což je mnohem víc než má SSD v novém Xboxu.

Nejlepší SSD 500 GB – 2020

Sata SSD

Zde se během posledních 2 let nic nezměnilo, co se týká parametrů k žádnému zlepšení nedošlo a nejvýhodnějšími, kvalitními 500GB Sata SSD jsou stále modely z roku 2018 Crucial MX500, WD Blue a SanDisk Ultra. Jedna pozitivní změna se přeci jen udála, klesla jejich cena z 2 200 Kč v roce 2018 na současných cca 1 500 – 1600 Kč.

I když jsou na trhu i levnější 480GB SSD od 1250 Kč, osobně bych se jim vyhl, mají většinou horší parametry nebo jim chybí DDR Cache, obzvláště pokud je chcete použít jako systémový disk, ušetření 2-3 stovek z dlouhodobého hlediska za případnou ztrátu dat a problémy s reklamací a přeinstalací Windows moc nestojí.

Sata SSD jsou dnes vhodná spíše do starších PC, které nemají M.2 slot nebo pokud si chcete rezervovat tyto sloty pro rychlá NVMe, která patrně v budoucnu zlevní a dnes stále ještě nejsou v běžném herním PC v podstatě nutná. Pokud je budou budoucí hry nové generace vyžadovat, můžete je pořídit později, čistě jako dodatečný herní disk, pro chod systému a programů bude Sata SSD stále naprosto dostatečné, samozřejmě pokud na PC nepracujete s velkými objemy dat.

ModelFormát | RozhraníTyp paměťiZáruka | Max. přepis |Řadič |CacheSekv. čtení/zápis MB/s4KB Náhodné čtení/zápis
Crucial MX500 500GB 2,5″ SataMicron – 64 vrst. 3D TLC5 let 180 TBSM 2258 |DRAM + SLC Cache560|51095 000 IOPS / 90 000 IOPS
WD Blue 3D NAND 500GB2,5″ SataSanDisk 64-vrst. 3D BiCS TLC3 roky
200
TB
Marvell 88SS1074 | DRAM +  SLC560|53095 000 IOPS / 84 000 IOPS
SanDisk Ultra 3D  500GB2,5″ SataSanDisk 64-vrst. 3D BiCS TLC3 roky
200
TB
Marvell 88SS1074 | DRAM + SLC560|53095 000 IOPS / 84 000 IOPS

 

NVMe SSD – rychlost jako Xbox Series X a vyšší

ModelFormát | RozhraníTyp paměťiZáruka | Max. přepis |Řadič |CacheSekv. čtení/zápis MB/s4KB Náhodné čtení/zápis IOPS
Kingston A2000 500GBM.2 NVMeMicron 96-vrstv. 3D  TLC5 let
350
TB
SM2263 | DRAM + SLC2200|2000180 000 / 200 000
WD Blue SN550M.2 NVMeSanDisk 96L 3D TLC5 let

600 TB

WD | HBM + 7GB SLC2400 | 1 950300 000 | 240 000
HP EX920 512 GBM.2 NVMeMicron 64-vrstv. 3D TLC5 let
350
TB
SM2262| 512MB DRAM + SLC3200 |1600340 000 / 260 000
Adata SX8100 512GBM.2 NVMeMicron 64-vrstv. 3D TLC5 let

320 TB

Realtek RTS5762 |  DDR3 +Dyn. SLC3500 | 2400300 000 | 240 000
TRANSCEND MTE220S 512GBM.2 NVMeMicron 64-vrstv. 3D TLC5 let
1 100
TB
SM2262EN | DRAM + SLC3 300|2 100210 000  / 310 000
A-Data XPG SX8200 PRO 512GBM.2 NVMeMicron 64-vrstv. 3D TLC5 let
320
TB
SM2262EN | DRAM + SLC3500|2300390 000  / 380 000
Samsung 970 EVO 500GBM.2 NVMeSamsung V-NAND 64-vrstv. 3D TLC5 let
300
TB
Samsung Phoenix | 512DDR4 + SLC3400|2300370 000 / 450 000
HMB (Host Memory Buffer) využívá technologii DMA (Direct Memory Access) PCI Express, která umožňuje SSD používat DRAM v počítači namísto toho, aby bylo SSD vybaveno vlastní DRAM.

 

Kingston A2000 500GB

Výhodou tohoto SSD je především nízká cena, můžete ho najít na Heurece už od 1 600 Kč, za podobnou cenu je i v Alze, takže za cenu kvalitního Sata SSD dostanete 4x rychlejší disk. Problém ovšem může být, že nedosahuje rychlostí SSD v novém Xboxu a Microsoft celkem klade důraz na to, že výkon jeho SSD bude konzistentní a vývojáři tak mohou počítat se stabilní rychlostí 2400 MB/sec.

Může tak nastat situace kdy nové hry jako minimální požadavek budou mít SSD s rychlostí čtení alespoň 2400 MB/sec, takže s pomalejším SSD jako tento Kingston můžete mít problémy, to ale ukáže až budoucnost. Prozatím je Kingston celkem výhodnou alternativou k Sata SSD a je tak vhodný spíše jen do nejlevnějších herních PC.

WD Blue SN550 500GB

Toto SSD už má stejné rychlosti jako SSD v novém Xboxu, takže by šlo jako momentálně nejlevnější NVMe SSD dosahující rychlosti alespoň 2400MB/sec doporučit, ale jeho cena je aktuálně příliš blízko podstatně rychlejším SSD, na Heurece začíná na 1900 Kč, to samé v Alze.

Možným problémem pro budoucí herní využití může být i absence DDR cache na disku, který tak místo toho využívá část operační paměti DDR4 a zatím těžko říct jestli to nebude způsobovat komplikace při načítání dat z SSD přímo do grafické karty.

Jinak je WD celkem vydařený model, i přes poměrně malou SLC cache, která se velmi rychle vyčerpá a rychlost zápisu spadne z 1850MB/sec na 466MB/sec, je i tato nižší rychlost stále přijatelná. Navíc má nízké latence a rychle reaguje na požadavky programů, včetně načítání her, více v recenzi na tomshardware.

TRANSCEND MTE220S 512GB

Za stejných 1900 Kč na Heurece nabízí tento model už vyšší rychlost čtení 3 300 MB/sec, stejně jako DDR cache, takže by neměly nastat v budoucnu problémy s požadavky her. Výkonem se řadí k ostatním následujícím rychlým NVMe SSD, má slušné rychlosti čtení a nadprůměrné rychlosti zápisu, více v ruské recenzi. Pokud by byla hlavním kriteriem co nejnižší cena, je aktuálně tento Transcend nejlevnější, ale jen za cca 200 Kč více dostanete ještě o něco lepší modely.

HP EX920

Je takovým černým koněm mezi SSD, o kterém se moc nepíše, přesto že je výrazně rychlejší než SSD v Xboxu a výkonem v reálných testech kopírování 15GB složek s různým obsahem je dokonce rychlejší než Samsung 970 EVO, viz graf z recenze na thessdreview. Samsung ovšem podává vyrovnanější výkony při dlouhodobém vyšším zatížení, kdy zapisujete velké objemy dat.

Jde tak o kvalitní SSD, které už teď plně splňuje požadavky budoucích her na rychlost SSD a prodává se za podobnou cenu jako srovnatelná SSD, aktuálně ho najdete na Heurece za cca 2000 Kč, za stejnou částku je dostupný i v Alze.

Adata XPG SX8100

Je další SSD, které výkonem lehce zaostává za nejlepšími PCIe 3 NVMe SSD, má totiž netradiční řadič Realtek a méně DDR cache, stále však bude více než dostatečné pro novou generaci her. Jediným problémem je tak aktuální cena, která je téměř stejná jako u výkonnějšího modelu Adata SX8200 Pro, na Heurece aktuálně stojí cca 1900 Kč…

A-Data XPG SX8200 PRO 512GB

Jedno z nejvýkonnějších 500GB SSD často překonává i Samsung 970 Evo alespoň podle recenze na tweaktown tak vzhledem ke stejné ceně jako ostatní srovnatelná, často pomalejší SSD patří k nejvýhodnějším modelům. Na Heurece aktuálně stojí cca 2000 Kč, za podobnou cenu je k dostání i v Alze.

Samsung 970 EVO 500GB

Samsung měl dlouhodobě náskok na ostatní výrobce a jeho SSD patří stále k tomu nejlepšímu na trhu, ale ostatní výrobci už tento náskok snížili a nabízejí srovnatelná SSD, často za podstatně nižší cenu. Samsung už si tak nemůže účtovat prémiový příplatek za značku a ceny jeho SSD postupně klesají, takže starší 970 EVO můžete dnes pořídit za stejnou cenu jako konkurenční 500 GB SSD.

Díky o něco vyrovnanějším rychlostem při zápisu velkých objemů dat a nejnižším latencím mezi SSD je tak momentálně 970 EVO nejvýhodnějším 500GB SSD, které můžete pořídit za cenu kolem 2 000 Kč na Heurece.

Jeho nástupce 970 EVO Plus má ještě o něco lepší parametry, ale aktuální cena 2700 Kč na Heurece je stále příliš vzdálena konkurenci, takže se moc nevyplatí.

Více podrobností najdete v recenzi  970 EVO a 970 EVO Plus na thessdreview.

 

NVMe SSD PCIe 4 – 5000MB/sec

V roce 2019 se objevila první SSD pro rychlejší PCIe 4 sběrnici, která má teoretickou rychlost v případě M.2 slotů x4 pro NVMe SSD  8GB/sec. Tato první SSD používala první PCIe 4 řadič Phison PS5016-E16, který byl schopen dosáhnout pouze rychlosti čtení 5000 MB/sec a zápisu 4 500 MB/sec, takže zdaleka nevyužívají možné rychlosti PCIe 4 naplno a stále o něco zaostávají za rychlostmi SSD v PS5.

Proti SSD v novém Xboxu jsou ale 2x rychlejší a při využití dekomprese dat pomocí grafiky byste mohli efektivně dosáhnout rychlosti čtení až 10GB/s.

Tyto SSD jsou ale stále nabízeny za hodně vysoké ceny, které moc neodpovídají jejich přínosu při reálnému využití v praxi. Vzhledem k tomu, že se na podzim 2020 v obchodech začínají objevovat první modely PCIe 4 NVMe SSD s novým řadičem Phison PS5018-E18, které už dosahují rychlostí 7000 MB/sec, lze očekávat u prvních pomalejších PCIe 4 SSD podstatné snížení ceny pod 2 500 Kč, do té doby bych je nekupoval.

Momentálně jsou na českém trhu dostupná tato 500GB NVMe PCIe 4 SSD s rychlostí do 5000 MB/sec, podle recenze na HWU byla o několik setin až 2 vteřiny často rychlejší Seagate FireCuda 520, ale zaplatit za ni o cca 1000 Kč více proti 3 500MB/s NVMe SSD se myslím stále moc nevyplatí…

 

PCIe 4 zatím také podporují pouze základní desky s čipsetem X570 a B550, u Intelu budou podporovat PCIe 4 až nové procesory Rocket Lake, které vyjdou asi v dubnu 2021 a budou kompatibilní s Z490 deskami, zatím ale není jisté, jestli budou PCIe 4 podporovat všechny Z490 nebo jen některé modely.

NVMe SSD PCIe 4 – 7 000 MB/sec – rychlejší než PS5 SSD

Momentálně nejrychlejší SSD můžete zatím naplno využít pouze na základních deskách s čipsetem X570 nebo B550, které jako první podporují rychlejší PCIe 4.

ModelFormát | RozhraníTyp paměťiZáruka | Max. přepis |Řadič |CacheSekv. čtení/zápis MB/s4KB Náhodné čtení/zápis
Sabrent Rocket 4 Plus 500GBM.2 NVMe3D TLCPhison
PS5018-E18 | DRAM + SLC
7000 | 6850? IOPS /  ?IOPS
Adata XPG GAMMIX S70 GB 1TBM.2 NVMe 3D TLC5 let
TB
Phison
PS5018-E18 | DRAM + SLC
7400 | 6400? IOPS /  ?IOPS
Samsung 980 PRO 500GBM.2 NVMeSamsung 128-vrstv. 3D TLC5 let
300
TB
Samsung
Elpis | 512MB DDR4+ 4GB SLC + 90GB Dyn. SLC
6900|5000800 000 IOPS /1 000 000 IOPS
WD_BLACK™ SN850M.2 NVMeSanDisk 3D TLC5 let
300
TB
2.gen WD |DDR4+ SLC7000|4100 IOPS / IOPS

Samsung 980 Pro

Samsung poprvé pro svoji PRO řadu nepoužil kvalitní MLC Nand paměti, ale nejnovější 6.generaci svých V-Nand 3D TLC se 128 vrstvami, proti předchozí generaci tak má o 40% vyšší kapacitu na plochu a o 10% vyšší rychlosti zápisu. Klíčem k vysokému výkonu je nový řadič Elpis, který umožňuje zároveň zpracovat až 128 I/O požadavků, což je 4x víc než uměl předchozí Phoenix.

Díky tomu dosahuje 1TB 980 PRO až 1 000 000 IOPS, 500GB model  „pouze“ 800 000 IOPS , takže tato SSD od Samsungu jsou opět na špici v rychlosti odezvy disku. Stále ovšem platí, že stávající hry nedokáží těchto rychlostí využít přestože s 980 Pro získáte rychlosti čtení 7GB/sec a pomocí HW dekomprese na grafice dokonce efektivních 14GB/sec jak udává Nvidia, dosáhnete pouze stejných rychlostí nahrávání jako na SSD s rychlostí čtení 3,5GB/s, viz recenze na tomshardware.

Nicméně výhody 980 Pro se projeví při zpracování velkého objemu dat a při kopírování 100GB dosahuje Samsung zatím nejvyšších rychlostí. Použití pouze TLC místo MLC si ale vybralo daň v podobě nižších celkových objemů zápisů dat, která tak klesla oproti 970 Pro s MLC na polovinu, záruka tak platí do zápisu 300TB, naštěstí se to odrazilo v ceně a 980 Pro 500GB můžete pořídit už od 3 700 Kč na Heurece  nebo v Alze

Pro čistě herní využití vám Samsung 980 PRO zatím žádnou výhodu nepřinese, v tuto chvíli je také těžko odhadnout jestli hry nové generace dokáží tyto rychlosti využít v praxi lépe, než řekněme u SSD s 3,5GB rychlostí a jak podstatné tyto rozdíly budou. Zatím bych tak Samsung 980 Pro doporučil spíše jen do nejvýkonnějších herních sestav pro někoho kdo nemusí finance moc řešit a chce zkrátka to nejlepší , co je v tuto chvíli dostupné.

Do koce roku 2020 budou vycházet další modely 7GB/s PCIe 4 SSD, takže lze očekávat tlak na ceny a postupné zlevňování PCIe 4 NVMe SSD, takže bych s jejich koupí nespěchal a počkal minmálně rok. Tou dobou už by mohly vyjít první hry nové generace a budeme mít víc informací o tom jak dokáží v reálu tyto vysoké rychlosti využít a doufejme také podstatně nižší ceny u PCIe 4 NVMe SSD.

Pro někoho kdo staví nové PC a stačí mu 1TB kapacita se nyní do herního PC jeví jako nejvýhodnější volba NVMe SSD s 3,5GB/s, u kterých ceny postupně klesají a slušný 1TB model lze pořídit už od 3 600 Kč, nejvýhodnější 1TB modely tak budou tématem dalšího článku. V den zveřejnění tothoto článku se na Amazonu.de objevila sleva na 1TB Samsung 970 EVO za 119 Euro = 3 389 Kč včetně dopravy, v ČR od 3 670 Kč, za tuto cenu je tak nejvýhodnější současnou volbou do nového herního PC nebo jako upgrade, pokud vám v PC dochází volné místo pro instalaci her.

Subscribe
Žádné upozornění
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

HERNÍ PC

Nejlepší herní PC do 50 000 Kč – duben 2024

17.04.2024 Doporučené sestavy, Herní PC

Nejvýkonnější herní PC do 40 000 nebo 50 000 Kč můžete v roce 2024 postavit nejvýhodněji na platformě AM5 se současným nejvýkonnějším herním procesorem Ryzen 7800X3D. Jaké ostatní vhodné komponenty je dobré k tomuto procesoru zvolit, kolik FPS můžete očekávat při hraní v rozlišení 2560×1440 a 4K a rozdíly mezi grafikami od Nvidie a AMD (…)

Vývoj cen grafických karet – březen-duben 2024

16.04.2024 Grafické karty, Herní PC

Další dva měsíce roku 2024 moc výrazných změn opět nepřinesly a až na několik málo krátkodobých výhodných slev je celkový stav na trhu grafických karet ustálený a dochází spíše k zhoršení výběru s tím, jak starší modely postupně mizí z trhu a nemají za sebe adekvátní nástupce, protože nové modely grafických karet mají vesměs horší (…)

Nejlepší herní PC do 30 000 Kč

12.03.2024 Doporučené sestavy, Herní PC

Nejvýhodnější herní PC do 30 000 Kč můžete aktuálně pořídit v Alze a za tuto cenu už dostanete slušnou porci výkonu pro hraní v 1080p a 1440p, stejně tak i dobré možnosti upgradů v budoucnu. Pořídit takto výkonné PC za cenu pod 30 000 Kč umožňuje hlavně super výhodná sleva na RX 6800 16GB, která (…)

Nejlevnější herní PC 2024 – Alza sestavené

28.02.2024 Doporučené sestavy, Herní PC

V nejlevnější cenové kategorii herních PC je už několik let patrná stagnace a žádné převratné novinky, které by výrazně zvýšily výkon jaksi nejsou k mání, potěší jen výprodejové ceny u dnes už 3 roky starých modelů, které přeci jen umožní snížit cenu celého PC pod 20 000 Kč a stále mít možnost slušného hraní v (…)

Vývoj cen grafických karet – leden-únor 2024

23.02.2024 Grafické karty, Herní PC

Nový rok 2024 začal alespoň teoreticky velmi slibně a na trh se dostalo hned několik nových modelů grafických karet, které slibovaly zlepšení situace v poměru cena/ výkon, nicméně po jejich otestování a srovnání se staršími modely se moc velké nadšení nedostavilo a paradoxně zůstávají nejvýhodnější volbou, dnes už 3 roky staré modely grafických karet za (…)

RTX 4070 Super – recenze a testy

18.01.2024 Grafické karty, Herní PC

RTX 4070 Super byla oficiálně představena 8.1. 2024 na výstavě CES a 17.1. 2024 je možné tuto grafickou kartu pořídit i v českých obchodech za cenu kolem 16 000 Kč, tedy zhruba za stejnou částku, za jakou se prodávala RTX 4070. Jako vždy jsou už dostupné i nezávislé  recenze a testy, takže je možné doplnit (…)

Vývoj cen grafických karet – prosinec 2023

29.12.2023 Grafické karty, Herní PC

V prosinci 2023 nedošlo k výrazným změnám na trhu grafických karet a až na výjimky zůstává situace stabilní jako v několika posledních měsících. Spíše negativní změnou je tak vyprodání starších generací za výhodné ceny a tím i snížení nabídky, kdy některé mizející karty nebudou mít srovnatelnou náhradu. Přesto i v prosinci 2023 lze pořídit velmi (…)

Vývoj cen grafických karet – listopad 2023

24.11.2023 Grafické karty, Herní PC

Listopad je tradičně ve znamení předvánočních slev, které se ale bohužel grafickým kartám spíše vyhýbají, takže nějaké super výhodné nabídky grafických karet v rámci Black Friday slev se jaksi nekonají. Ceny se tak více méně ustálily a některé modely už navíc mizí z trhu, takže už tak omezená nabídka výhodných karet se ještě snižuje. Dobrou (…)

0
Would love your thoughts, please comment.x