Windows Mixed Reality Headsety dostupné od 17. října

Microsoft a s ním spolupracující výrobci nových VR headsetů začínají postupně uvolňovat další podrobnosti o těchto zařízeních a celé platformě Windows Mixed Reality, takže si už můžeme shrnout základní fakta a udělat si obrázek o jejich konkurenceschopnosti v porovnání s dosavadními VR sety Oculus a Vive. Na trh s VR tak do konce letošního roku vstoupí hned 5 nových zařízení od velkých výrobců PC jako je HP, Dell, Acer, Asus a Lenovo. Díky nim tak podstatně vzroste konkurence na poli VR zařízení, což už můžeme pozorovat teď, v podobě snížení cen Oculusu a Vive. Zásadní otázkou pro hráče ale zůstává použitelnost těchto nových headsetů ve hrách a jestli dokáží poskytnout alespoň srovnatelný herní zážitek jako Vive nebo Oculus, protože samotný Microsoft cílí spíše na univerzální využití, než vyloženě na hry…

Základní Info

Windows Mixed Reality je univerzální VR platforma od Microsoftu, kterou do Windows 10 přinese 17.října Fall Creator update. Toto rozšíření umožní používání samotných Windows 10 ve VR, stejně tak bude možné v každých Windows 10 jednoduše spouštět další VR obsah, včetně různých programů, 360° VR videa a VR her, zobrazovaných pomocí Windows Mixed Reality Headsetů. Tyto budou pro Microsoft vyrábět de facto všichni největší výrobci PC: Acer, Asus, Dell, HP a Lenovo. V říjnu by měly být dostupné alespoň 4 WMR headsety od Aceru, HP, Lenova a Dellu, Asus by měl vyjít o něco později, až na jaře 2018.

Microsoft na myšlence Windows Mixed Reality pracoval už od roku 2008 a nejprve ji zrealizoval v podobě Hololens, které ovšem stojí přes 5 000$ a využívá se tak zatím spíše ve firemní sféře, některé technologie z Hololens si ale našly cestu v zjednodušené podobě i do nových podstatně lacinějších WMR headsetů, které používají např. stejnou technologii sledování pohybu „Inside-out tracking“ prostřednictvím 2 kamer (místo 4 v Hololens), drahý projektor nahradily ve WMR headsetech laciné LCD displeje, takže tyto zařízení zdaleka nemají takové možnosti vkládání virtuálních objektů do reálného světa, jako to působivě dokáže Hololens, ale v první generaci jsou v podstatě klasickými VR headsety.

Jak vypadá používání  VR Windows 10 si můžete prohlédnout v podobě dema Cliff House, které demonstruje představu Microsoftu o základním VR prostředí pro spouštění VR obsahu ve Windows a má podobu virtuálního domu, kde můžete různě umísťovat okna programů, vkládat hologramy a pohybovat se v různých místnostech.

 

Všechny Windows MR headsety budou vyžadovat připojení k PC pomocí USB 3 a HDMI 2 pro fungování 90Hz obnovovací frekvence nebo alespoň HDMI 1.4 pro provoz displejů WMR headsetů v 60Hz, v případě PC s pouze integrovanou grafikou, které potřebných 90 FPS zkrátka nezvládnou. Všechny headsety budou mít některé stejné základní vlastnosti, podstatně se budou lišit spíše designem, hmotností a s tím související pohodlností při delším užívání:

Windows Mixed Reality Headset: základní společné specifikace

  • Dva 2.89” LCD displeje s rozlišením 1440 x 1440 (dohromady 2880×1440)
  • Přední část lze odklopit nahoru bez nutnosti sundávat celý set z hlavy
  • Horizontální FOV (Field of view) 95-110 stupňů
  • Nativní obnovovací frekvence displejů 90 Hz
  • 3.5mm jack pro audio a mikrofon
  • 4.00 m kabel HDMI 2.0 pro obraz a USB 3.0 pro přenos dat
  • Inside-out tracking – nejsou potřeba externí senzory
  • Jeden typ pohybových ovladačů kompatibilní se všemi

Požadavky Windows MR headsetů na PC

Stolní PC a Notebook s dedikovanou grafickou kartouStolní PC a Notebook s integrovanou grafickou kartou*
Operační systémWindows 10 (RS3) Fall Creators Update – Home, Pro, Business, Education
Procesori5 Intel Core i5 (4. generace) s 4 nebo více fyzickými jádry |AMD FX-4350 4.2Ghz (desktop), 4 nebo více fyz. jaderIntel Core i5 (7. generace) s min  2 fyzickými jádry a Intel® Hyper-Threading Technology
RAM8GB DDR38GB DDR3 Dual Channel
Místo na HDD10 GB
Grafická kartaNVidia GTX 965M/AMD RX 460 nebo lepší s DX12 dedikovanou grafikouIntegrovaná Intel® HD grafika 620  nebo lepší DX12 integrovaná grafika
Graphics DriverWindows Display Driver Model (WDDM) 2.2
DisplayConnected external or integrated VGA (800×600) display
Graphics Display Port1 x dostupný HDMI 1.4 nebo DisplayPort 1.2 (nutný adaptér na Hdmi)
USB Connectivity1 x dostupné USB 3.0 Type-A nebo Type-C
Bluetooth (for accessories)Bluetooth 4.0

 

*PC pouze s integrovanou grafikou umožňuje používat displeje v headsetech jen s 60Hz obnovovací frekvencí, což se hodí spíše na pasivní sledování VR obsahu, rozhodně ne na hry.

Pro plné a mnohem pohodlnější využití interaktivního VR obsahu bude rozhodně lepší provozovat MR headsety v 90 Hz na PC s dedikovanou herní grafickou kartou.

První dojmy z WMR Headsetů

Na právě probíhající výstavě IFA v Německu dostali novináři příležitost vyzkoušet si WMR headsety a o své dojmy se podělili i někteří vývojáři, kterým už Microsoft zaslal vývojářské verze. Je také zřejmé, že Microsoft drží partnery zkrátka a v podstatných parametrech se různé sety v podstatě neliší… Všechny budou mít stejný typ LCD displejů a možnost jednoduše odklopit headset nahoru, pokud budete potřebovat často přepínat mezi VR a běžnou realitou, také by všechny měly mít dostatek prostoru i na dioptrické brýle a díky nižší hmotnosti a důrazu na ergonomii by měly být pohodlné i při delším používání.

Acer Windows Mixed Reality Headset

Nejlevnějším, nejbarevnějším s výraznou modrou barvou a zatím nejlehčím s váhou pouhých 350 gramů bude tento model od Aceru. Nízká cena samotného headsetu 300$ (cca 7 050 Kč | 8 530 Kč s DPH) nebo v bundle s pohybovými ovladači za 399$(cca 9 375 Kč | 11 345 s DPH) se ovšem odrazila na celkovém provedení, kdy použité materiály působí lacině a oproti dražším VR setům byly také použity lacinější čočky,  tím se snížil i FOV na 95° horizontálně.

Podrobnější dojmy najdete v recenzích, zajímavé je především video na youtube, kde trochu excentrický VR expert Nima poukazuje např. na to, že při rychlých pohybech ve hrách tento Acer nesedí moc pevně na nose…

Recenze: wareable.com | Youtube | roadtovr.com

Lenovo Explorer

Lenovo vsadilo sice na jednoduší design, ale opět váží pouze 380 gramů, což spolu s použitými prodyšnými materiály přispívá ke komfortnímu používání, navíc má vyšší FOV 110°, stejný jako Oculus. Cena bez ovladačů byla stanovena na 349$ (8 201 Kč | 9 923 Kč s DPH), s ovladači 449$ (10 551 Kč | 12 767 Kč s DPH)

 Recenze: wareable.com 

Oficiální info: Youtubeprezentace Lenova o možnostech využití Windows Mixed Reality | blog.lenovo.com| lenovo.com

Dell Visor VR118

V Dellu zase jako jediní vsadili na bílou barvu, která se obvykle spojuje s elegancí, ale v tomto případě mně výsledek po vizuální stránce moc nezaujal. Dell je sice s 590 gramy nejtěžší z WMR setů , ale hmotnost je dobře rozložena, takže je pohodlný a netlačí do obličeje, potěší i 110° FOV.

Jako většina WMR setů také nepřiléhá tak těsně k obličeji, což je sice pohodlnější a omezuje pocení, ale na druhou stranu při rychlém pohybu hlavy ve hrách to naopak může působit značně nepříjemně…

Samotný reprezentant Dellu uvádí, že ho vidí spíše jako náhradu 60″ TV nebo soukromé IMAX 3D kino ve vašem pokoji, než pro „fast twitch gaming“.

Dell nastavil cenu o něco výše na 360$ (8 460 Kč | 10 236 Kč s DPH) a s ovladači stojí 460$ (10 810 Kč | 13 080 Kč s DPH)

Recenze: techradar.com

 

HP VR 1000 Windows Mixed Reality Headset

HP headset zase připomíná designem Robocopa, takže pokud je to váš oblíbený film, máte svého favorita. HP patří k levnějším, jeho cena začíná na 329$ (7 731 Kč | 9 355 Kč s DPH) nebo s ovladači 429$ ( 10 081 Kč | 12 198 Kč) jeho váhu jsem nikde uvedenou nenašel, ale nižší cena opět znamená pouze 95° FOV.

Asus Windows Mixed Reality Headset

Hodně zajímavý až futuristický design zvolil Asus, který se hlavně zaměřil na ergonomii, takže podle prvních zkušeností je 400 gramový Asus pohodlný, navíc je vyroben z kvalitních prodyšných materiálů s antibakteriálním a rychle vysychajícím povrchem, takže omezuje pocení a nepříjemné pocity při dlouhodobém používání. FOV ovšem uvádí pouze 95°, tedy stejné jako lacinější modely.

Lepší zpracování se ale odrazilo na vyšší ceně, Asus zatím uvádí pouze 449 €(cca 11 943 Kč) a nespecifikuje jestli budou zahrnuty i ovladače, případně jestli cena v eurech zahrnuje i obvyklých evropských 20 % DPH

Web: Asus

 

Microsoft Motion Controllers

Všechny headsety budou kompatibilní s pohybovými ovladači Microsoft Motion Controllers, které mají kruh se svítícími diodami, sloužícími pro sledování jejich pohybu kamerami umístěnými na headsetu, takže aby fungovaly, musí na ně kamery vidět, což opět může limitovat jejich použití ve hrách, pokud posunete ruku za záda, pohyb už není snímán. Jinak jsou velmi lehké, energii jim poskytují 2 běžné nabíjecí tužkové baterie.  S WMR headsety by také měly fungovat myš a klávesnice, i Xboxový ovladač, další podrobnosti v tomto videu,:

 

Pro srovnání parametry Oculus Rift vs HTC Vive

Zdroj: https://www.digitaltrends.com/virtual-reality/oculus-rift-vs-htc-vive/

 

Aktuální ceny VR headsetů Oculus a Vive v ČR

Aktuální ceny WMR headsetů v ČR

Aktuální ceny WMR headsetů a Oculusu Rift na Amazonu.de s dopravou do ČR zdarma

 

Na Amazonu.de se momentálně prodává Oculus, a zatím pouze HP WMR za stejnou cenu 449€, s naší o 2% vyšší DPH je to 456,55€ = 11 961 Kč

Závěr

Zatím je na nějaké konečné soudy ještě brzy, každopádně Microsoft má velkou šanci s těmito WMR sety prorazit, i když plány mu v poslední době kazí velké snížení ceny Oculusu s ovladači, v podstatě na stejnou úroveň jako nejlevnější WMR od Aceru, tedy 400$. Tím ztratily WMR sety svoji hlavní výhodu a při srovnání s Oculusem, hlavně co se týká herního využití, mně zatím nepřipadají v případě shodné ceny jako lepší alternativa. Různí autoři docela často kritizovali nemožnost posouvání a seřízení čoček, takže výsledný dojem z VR prostoru díky tomu nemusí být pro všechny optimální, zmiňovali také pronikání světla z okolního prostředí díky tomu, že WMR sety nepřiléhají tak těsně na tvář proti Vive a Oculusu, což také trošku ubírá na plném ponoření se do Virtuální reality.

Co se týče samotných LCD displejů většinou chválili větší rozlišení, díky kterému je ostřejší obraz, hlavně při čtení textu, někteří ale zmínili menší „živost“ barev oproti přeci jen kvalitnějším OLED displejům u Vive a Oculusu, obavy z rozmazávání obrazu a horší odezvy LCD displejů se zdá se zatím nepotvrdily. Naopak velkou výhodou WMR setů, na které se zatím většina recenzentů shodla je naprosto jednoduché nastavení, kdy v podstatě připojíte headset pomocí USB3 a Hdmi do Windows PC, obejdete s ním váš prostor,  kamery zaznamenají stěny a překážky a máte hotovo, při samotném hraní vám v případě nebezpečného přiblížení překážku zobrazí přímo ve VR.

Díky 4m délce kabelu se uvádí možnost pohybovat se v  prostoru 3,5 m x 3,5m a odpadá tak nutnost umísťování dalších senzorů a jejich složitější nastavování jako u dosavadních VR setů. Stejně tak jednoduché má být i spouštění VR obsahu, tyto WMR sety budou zkrátka fungovat na každém PC s Windows 10, které splňuje minimální požadavky. Díky možnosti používat i laciné PC  a Notebooky s lowendovými grafikami nebo dokonce s pouze integrovanými tak odpadá i nutnost pořizovat drahé PC, i když samozřejmě na VR hry se bez výkonnější grafiky neobejdete.

Potěšitelné je také oznámení Microsoftu o podpoře Steam VR a tím zpřístupnění VR her na Steamu, i když ani zde ještě nevíme jak to bude konkrétně fungovat a jestli bude možné hrát všechny VR hry na Steamu. Fanoušky Halo série také jistě potěší zpráva o chystané VR hře ze světa Halo, na které pracuje studio 343 Industries. Takže z hlediska softwaru by nemusela být herní nabídka špatná…

Zatím je tedy patrné, že nové Windows Mixed Reality sety mají své silné i slabé stránky a na podrobnější zhodnocení si budeme muset počkat až na zveřejnění pořádných recenzí, hlavně co se týká her. V případě multimediálního obsahu a aplikací by měly fungovat stejně dobře jako Vive a Oculus. Ten bude ještě do 5.září dostupný za 449€ (cca 12 100 Kč) a kdo si ho za tuto cenu pořídí, myslím chybu neudělá. Po 5.září má stát 500$, což by mohlo být v EU 549€ (cca 14 900 Kč), ale je více než pravděpodobné, že v předvánoční sezóně opět zlevní na 400$. V té době už budeme mít snad dostatek informací pro srovnání s WMR headsety a budeme se tak moci lépe rozhodnout. Každopádně případní zájemci z ČR, kteří nechtějí čekat, mohou ještě Oculus do 5.září pořídit výhodně na Amazonu.de, který vám ho zašle zdarma do ČR, více zde: Velká sleva na Oculus Rift.

HTC Vive bohužel díky své cenové politice v EU, pro nás zůstává podstatně dražší o 150 – 250 €, navíc má složité nastavování a horší ergonomii než konkurence, takž ani jeho hlavní výhoda přesnějšího mapování pohybu mně osobně neláká natolik, abych byl ochoten za něj platit o 5 000 -7 500 Kč více než za WMR sety nebo zlevněný Oculus…

Navíc se objevují zprávy o nové generaci ovladačů vyvinuté Steamem, které dokáží snímat i pohyby prstů a teoreticky by se mohly objevit už v novém VR herním headsetu od LG, která na něm v tichosti pracuje ve spolupráci ze Steamem, ten by se ve skutečnosti mohl stát černým koněm a přinést skutečný pokrok.

 

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

avatar
10000
wpDiscuz

HERNÍ PC

Levné herní PC do 15 000 Kč – 20 000 Kč

05.06.2023 Doporučené sestavy, Herní PC

Nejlevnější herní PC, které zvládne nové hry vycházející v roce 2023 alespoň na střední nebo vyšší detaily ve Full HD rozlišení 1080p, můžete aktuálně v červnu 2023 pořídit už za 15 500 Kč. Za tuto relativně nízkou cenu dostanete nejvýhodnější levný herní procesor 6 jádrový | 12 vláknový Ryzen 5600, 32GB DDR4 3600MHZ CL16, rychlé (…)

RTX 4070 12GB – recenze a testy

20.04.2023 Grafické karty, Herní PC

RTX 4070 12GB vyšla 13.4. 2023 a jde prozatím o nejlevnější grafickou kartu nové generace Ada Lovelace řady 4000, i tak ale za ni dáte minimálně 15 000 Kč. Jestli se za tuto částku vyplatí RTX 4070 pořídit a jaký výkon za tuto cenu poskytne se dozvíte v tomto srovnání mnoha testů a nezávislých recenzí. (…)

Ryzen 7800X3D – nejvýkonnější herní procesor

13.04.2023 Herní PC, Procesory

AMD vydalo dlouho očekávaný model procesoru Ryzen 7800X3D s přidanou 64MB L3 Cache, což se výrazně projeví na herním výkonu u některých her a stačí to na dosažení titulu současného nejvýkonnějšího herního procesoru. Ryzen 7800X3D vyšel 6.4. 2023, tedy měsíc po již vydaných 2 dražších Ryzenech 7900X3D a 7950X3D, které ale kvůli vysoké ceně a (…)

Nejlepší DDR5 paměti pro procesory Ryzen a Intel

04.04.2023 Ostatní HW

Nové generace procesorů AMD Ryzen 7000 na platformě AM5 a 12. + 13. generace procesorů Intel už podporují nový standard operační paměti DDR5, které už naštěstí během půl roku významně zlevnily na přijatelnou cenovou úroveň, takže už má smysl zorientovat se v současné nabídce DDR5 pamětí a vybrat nejvýhodnější modely jak pro procesory Ryzen tak (…)

Vývoj cen grafických karet – březen 2023

29.03.2023 Grafické karty, Herní PC

V březnu 2023 došlo opět k mírnému poklesu cen u většiny modelů, ale nějaké výrazné změny, které by znamenaly dramatické zlepšení v poměru cena/ výkon nenastaly. U nejlevnějších grafik do 10 000 Kč je tak situace příznivá a máme na výběr dost výhodných modelů za nízké ceny. U grafických karet mezi 12 000 a 22 (…)

Nejlepší DDR4 paměti pro procesory Ryzen a Intel

09.03.2023 Herní PC, Ostatní HW

Paměti DDR4 v posledním období neustále zlevňují a jejich ceny jsou aktuálně na historickém minimu, jelikož se ceny pamětí pohybují v cyklech, je nyní nejlepší doba pro upgrade, případně pro pořízení pamětí DDR4 v nové herní sestavě. Ceny DDR4 2x8GB 3600 MHz už jsou na necelých 1 400 Kč, 32GB DDR4 3600 MHz CL16 začínají (…)