Bethesda zase zkouší prodávat mody

Na letošní E3 byl slavně odhalen Creation Club, který některým škarohlídům včetně mě připadal jako další pokus o zpoplatnění modů, i když tentokrát na to šla Bethesda trošku od lesa a dušovala se, že bude takto poskytovat pouze obsah, který nebyl ještě nikde jinde zveřejněn zdarma. Tvůrcům, kteří projdou výběrem bude platit přímo samotná Bethesda za vytvořený „hodnotný“ obsah, takže nebudou závislí na počtu prodaných „modů“. Jak to nakonec dopadlo se můžeme přesvědčit v těchto dnech, kdy byla spuštěna nabídka placeného obsahu, zatím pouze pro Fallout 4…

Takže předpokládejme, že jsem zatoužil po novém obsahu do Falloutu 4 a nic netuším o webu Nexus, kde je pro tuto hru v současnosti dostupných něco přes 20 000 bezplatných modů. Po spuštění Falloutu 4 se v menu objeví nabídka Creation Club, ve které se momentálně nachází obsah, který ve většině případů pochází z předchozích Bethesdích  Falloutů jako Hellfire Armor a Gauss Rifle nebo se jedná o pouhé odlišné textury již hotových předmětů ve hře.

Horse Armor je spíš pokus o špatný vtip a odkaz na nechvalně proslulé placené brnění koně do Oblivionu,  nebo se zde nachází brnění ze hry Prey,  kterou také vydávala Bethesda a zbytek má většinou podezřelé podobné bezplatné verze. Ale dejme tomu, že nic z toho nevím a chci si například koupit dvoje brnění a batůžek, cenu nikde nevidím jenom jakési kredity, dohromady by to dělalo 1300 kreditů, takže mačkám „Purchase credit“.

Vyskočí na mě okno se stránkou Creation Club na Steamu, kde zjistím, že nejmenší množství, které lze zakoupit je 750 kreditů za 7€ (186 Kč) a v mém případě bych musel zakoupit 1500 kreditů za 13 € (345 Kč), což je do***** částka, za kterou jsem nedávno koupil celou hru Fallout 4 na GMG. Jak tupej člověk musí být aby na podobnou nabídku přistoupil, jak si může někdo v Bethesdě myslet, že s podobnými nesmysly v podobě 1 brnění za 5$ můžou uspět a jak někdo může podobné praktiky schvalovat nebo omlouvat, je mimo mé chápání…

 

A to ještě nemluvím o tom, že se vám zatím veškerý obsah Creation Clubu stahuje bez vašeho svolení na HDD, i když o něj absolutně nestojíte a s každým takovým „updatem“ se mění i spouštěcí soubor .exe Falloutu 4, takže vám přestanou fungovat bezplatné mody, které jsou závislé na konkrétní verzi tohoto souboru, například populární rozšíření Fallout 4 Script Extender (F4SE), na kterém je zase závislá spousta dalších pokročilých modů…

Pokud máte navíc nainstalovaný Fallout 4 na SSD s omezenou kapacitou a Fallout 4 bude neustále stahovat nový obsah z Creation Clubu v podobě updatů hry, bez vašeho vědomí, brzy vám zřejmě složka se hrou pěkně nabobtná a dojde místo.

Autoři obsahu pro Creation Club jsou také placeni pouze za odvedenou práci a po jejím skončení ztrácí veškerá práva na vytvořený obsah a ani nedostanou žádný podíl na případně populárním a hojně kupovaném modu.

Zkrátka podobné „vylepšení“ hry zatím přináší spoustu problému a sklízí od hráčů zaslouženou kritiku, protože každý s alespoň polovinou mozku vidí, jak moc výhodné podobné nabídky jsou. Bohužel na světě je spousta lidí, kteří  jsou ochotni platit např. na konzolích za „privilegium“ hrát online, takže se nepochybně najde dostatek zájemců a ono stačí, když jen 100 000 lidí z 5 milionů majitelů Falloutu 4 na PC utratí např. 13 €, rázem máte vydělaných 1,3 milionu € s minimálními náklady. Otázka je, jestli to Bethesdě  u takto úspěšné hry jako je Fallout 4 nebo dokonce Skyrimu s 10 miliony prodaných kopii stojí za to,  se opakovaně pokoušet zpoplatňovat mody, které byly na PC vždy zdarma a bez nich by hry od Bethesdy podobné popularity a komerčního úspěchu jen stěží dosáhly…

Subscribe
Žádné upozornění
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

NOVINKY A NÁVODY

Tip na Stable Diffusion 2 – jak generovat kvalitní obrázky

27.11.2022 Návody, Software ,

První dojem z testu nové verze Stable Diffusion 2 nebyl moc přesvědčivý a všechny starší prompty co dobře fungovaly u verze 1,5 generovaly ve verzi 2 hodně špatné výsledky. Po dalším zkoumání jsem vygeneroval jeden obrázek s vodoznakem webu fotobanky Dreamstime.com a bylo celkem jasné, že obrázky tohoto webu byly použity při trénování nového modelu (…)

Návod na instalaci Stable Diffusion 2.0 pro Automatic1111 WebUI

26.11.2022 Návody, Software ,

Firma Stability AI, která se podílí na vývoji Open source projektu Stable Diffusion oznámila 24.11. 2022 vydání nové verze 2.0 tohoto projektu na generování obrázků pomocí AI z textového popisu. Oznámení vyvolalo nejprve velké nadšení u komunity, které ale posléze vystřídaly spíše obavy z některých zásadních změn a omezení u nového modelu, který byl trénován (…)

Stable Diffusion – AI generování obrázků

17.11.2022 Návody, Software ,

Generování obrázků pomocí textu prostřednictvím AI zažívá v tomto roce velký boom, poté co byly široké veřejnosti uvolněny první modely Stable Diffusion, které můžete bezplatně vyzkoušet na různých webech zdarma, ale jestli se začnete tomuto generování věnovat naplno, nejvíce možností dostanete instalací Stable Diffusion na svůj počítač lokálně. Tato instalace je o něco náročnější než (…)

Bohemia Interactive představuje nový engine Enfusion

16.12.2021 Novinky ,

Bohemia Interactive je jediným z velkých českých herních studií, které přežilo od doby vydání prvních větších českých her kolem roku 2000 až do dnešních časů. Na rozdíl od majitelů herních studií stojících za hrami Mafia, Vietcong, Beat Saber a Kingdome Come, její vlastníci naštěstí při první příležitosti neprodali Bohemku do zahraničí. Studio tak nebylo rozpuštěno (…)

0
Would love your thoughts, please comment.x