Intel Optane 16 a 32 GB – náhrada SSD

Po dlouhých 26 letech přichází na trh 1.generace nového typu pamětí, vyvinutá ve spolupráci Intelu a Micronu pod názvem 3D-Xpoint. Svými vlastnostmi se řadí mezi NAND Flash paměti, které se dnes běžně používají pro výrobu SSD disků nebo paměťových karet a DRAM paměti, využívané jako systémová paměť DDR nebo GDDR u grafických karet. Intel tuto technologii uvádí pod komerčním názvem Optane ve dvou typech, jako samostatné úložiště do PCI-e slotu SSD Optane DC P4800X 375GB za 40 000 Kč, takže nic pro běžného uživatele a nebo jako mnohem lacinější moduly pro M.2 slot, pod názvem Optane Memory 16 a 32 GB, které vám v podstatě za 1 400 Kč udělají z HDD nejrychlejší SSD a mají tak potenciál nahradit nejlevnější, nekvalitní 120 GB SSD, které navíc neustále zdražují.

Vývoj pamětí od RAM po 3D Xpoint

Intel Optane –  jak to funguje?

Princip fungování Optane modulu není nic nového a byl už dříve, byť ne moc úspěšně, využíván pomocí technologie Intel Rapid Storage, která umožňovala použít SSD, v době kdy byly ještě i malé kapacity hodně drahé, jako cache pro klasický HDD.

S tím jak SSD postupně zlevňovaly a byly dostupné ve vyšších kapacitách bylo mnohem výhodnější je používat rovnou jako systémový disk. To samé platí i pro hybridní disky SSHD, které byly poměrně drahé a výkonový přínos nebyl moc přesvědčivý.

Jde v podstatě o to, že pomocí softwaru dojde k sloučení HDD a SSD nebo nově Optane modulu do jednoho logického celku, ke kterému Windows přistupují jako k jednomu disku a na mnohem rychlejší Optane jsou automaticky ukládány soubory, se kterými často pracujete.

Tím, že Windows tyto soubory načítají přímo z Optane a ne z mnohem pomalejšího HDD dojde k velkému zrychlení startu systému, programů, načítání her, klíčová je přitom náhodná rychlost čtení malých 4K souborů.

Pro nejsnazší pochopení přínosu, silných a slabých stránek této nové technologie bude nejlepší, když si podíváme na parametry:

ModelOptane 16 GBOptane 32 GB
Náhodné čtení (Iops)
190 000240 000
Náhodný zápis (Iops)
35 00065 000
Sekvenční čtení (MB/s)9001 350
Sekvenční zápis(MB/s)145290
Latence čtení7µs9µs
Latence zápis18µs30µs
Spotřeba – aktivní3,5W3,5W
Spotřeba – idle1W1W
Životnost182.5 TB182.5 TB
Záruka5 let5 let
Cena44$77$

 

Z parametrů si všimneme vysoké hodnoty náhodného čtení malých souboru 190 000 – 240 000 Iops, pro srovnání nejvýhodnější Sata SSD Samsung 850 EVO má kolem 90 000 Iops. Bohužel ve specifikacích Optane nebylo uvedeno o jaký přesný typ měření jde, takže pro lepší porovnání se podíváme na naměřené výsledky z CrystalDiskMarku v recenzi na thessdreview.com

Všimněte si klíčové hodnoty Read 4K, která do velké míry určuje rychlost spouštění Windows, programů a jejich odezvu a porovnejte rychlost 0,48 s 337, respektive  204 po spárování Optane a HDD a bude vám jasné, proč se o 3D-Xpoint technologii hovoří jako o revoluci ve způsobu ukládání dat. Pro srovnání běžné kvalitní Sata SSD mají 4K čtení kolem 30-40 a i to je v praxi a používání PC rozdíl několika tříd proti klasickému HDD.

S předchozích parametrů tabulky ještě stojí za to vypíchnout super nízké latence čtení, kterým v současnosti nemůže konkurovat žádné, sebedražší SSD.

Další hodnoty vám ale napoví, že jako každá technologie, má i první generace 3D-Xpoint své slabší stránky, hlavně v rychlosti zápisu zaostává i za průměrnými SATA SSD a v sekvenčním čtení dosahují současné špičkové NVMe SSD 2 násobných hodnot kolem 3 000 MB/s a v sekvenčním zápisu je rozdíl ještě větší – 1900 MB/sec.

Oproti SSD má Optane také vyšší spotřebu v idle, což u desktopu sice nepředstavuje problém, ale v notebooku už se přidaný 1W přeci jen projeví na výdrži baterie.

Udávaná životnost je sice vyšší než u běžných SSD disků, ale musíme vzít do úvahy i častější přepisování při použití jako cache a menší kapacitu Optane modulů, i tak je ovšem 5 letá záruka a možnost přepsat až 100GB denně pro běžného uživatele více než dostatečná a rozhodně bych dal při současných cenách TLC 120GB SSD disků přednost Optane.

Všechny parametry a syntetické testy jsou sice pěkné, ale jak se tohle všechno projeví při běžném používání počítače ukáží až praktické testy, které provedli redaktoři z pcperspective.com


Zde vidíme jednoznačný přínos Optane při použití společně s klasickým HDD, kdy v mnoha případech dosahuje srovnatelných výsledků jako samotné SSD a opravdu se dá říct, že vám změní klasický HDD na SSD, i když ne ve všech způsobech použití. To dokazují testy na hardwarecanucks.com, kde se sice proti HDD a hybridním SSHD také projevilo zlepšení při spárování s Optane modulem, ale při porovnání s kvalitním SSD jim Optane nevychází jako všeobecně výhodnější volba. Zde se ovšem naplno projevují nižší rychlosti zápisu, který ovšem pro způsob využití, pro který bylo Optane navrženo, tedy urychlení reakcí a spouštění systému nemá velký význam.

Shrnutí

3D-Xpoint je v podobě Intel Optane bezesporu zajímavá technologie, která i v 1. generaci přináší výrazné zrychlení počítače, pokud stále používáte klasický HDD, ale má to několik omezení. Především Intel umožňuje její využití pouze na nejnovějších základních deskách pro procesory Kaby Lake, tedy s chipsety B250, Z270, H270, Q250 a Q270 a to pouze v kombinaci s procesory KabyLake, od i3-7100 po i7-7700K. Zde zaráží absence podpory současného hitu Pentia G4560 a také předchozích Skylake procesorů, které jsou kompatibilní s deskami pro KabyLake. Je možné, že to nebude tak horké, protože funkčnost Optane by měla být vázána na chipset, takže použití těchto procesorů by teoreticky nemělo nic bránit.

Nicméně jde o zvláštní situaci, kdy majitelé všech ostatních Intel platforem a o AMD nemluvě, nebudou mít zatím k této technologii přístup. Což dost významně ztenčuje případnou množinu PC pouze s klasickým HDD, která podle Intelu tvoří 75% .

Je ovšem možné, že Micron uvede na trh mnohem univerzálnější řešení pod názvem QuantX, zatím ale žádné podrobnosti nejsou známé. Nikoho také už asi ani nepřekvapí, že podporu Optane mají pouze Windows 10.

Pokud byste čirou náhodou všechny podmínky splnily a máte doma nebo se případně chystáte pořídit počítač s klasickým HDD, který splňuje výše uvedené požadavky a uvažujete o koupi 120 GB SSD, myslím, že vzhledem k nekvalitě a současnému zvýšení cen těchto malých SSD, by pro vás Intel Optane 16GB mohl představovat výhodnější volbu, vzhledem k nižší ceně, 5 leté záruce a vyšší životnosti.

Svou roli může hrát i jednoduchá instalace, kdy po zapojení modulu do desky jen změníte v UEFI, v sekci Storage, režim AHCI na RAID s ‘with Intel Optane System Acceleration’ a po restartu už jen povolíte Optane v programu Intel Optane Software, podrobný postup najdete zde. Zvláště výhodné je to pokud už máte nainstalovaný systém na klasickém disku, nemusíte nic klonovat nebo přeinstalovávat jako v případě přenesení systému na SSD.

V případě většího 32GB modulu už je problémem jeho cena, která je jen o málo nižší než nejvýhodnější SSD Samsung EVO 850 250GB, kterému bych dal osobně přednost, jako přeci jen univerzálnějšímu řešení, se stejnou 5 letou zárukou. Nicméně jak už jsem psal, při pohledu na značný nárůst cen 120 GB SSD disků s mizernými parametry, bych před nimi v současnosti upřednostnil kombinaci alespoň 1 TB HDD a Optane 16 GB.

Aktuální ceny Intel Optane Memory 16 a 32 GB  a jejich konkurence v českých eshopech:

Subscribe
Žádné upozornění
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Inline Feedbacks
View all comments
Romik
Romik
28.4.2017 18:05

Opět kvalitní článek – už taky nějaký pokažte:) ať to vypadá věrohodně:) Takhle to vypadá, že to píše stroj:)

Romik
Romik
28.4.2017 18:11

Vás je pro Váš Web skoro škoda – ale jinde by jste se nemohl zas tak seberealizovat:)

Romik
Romik
29.6.2017 19:29

Zdravím,
Je nějak vyřešena ochrana dat, když spřáhnu 1TB HDD s Optane? Už jsem zažil kolaps SSD od intelu a měl jsem velké štěstí, že jsem zachránil alespoň nějaká data. Není pořád lepší zůstat na dražším SSD na systém oproti Optane a neriskovat data na klasickém HDD, která se zachraňují s podstatně vyšší pravděpodobností než na SSD? Budou data na HDD při kolapsu optane použitelná? Byl bych v tomto směru opatrnější.

Romik
Romik
29.6.2017 19:40
Reply to  Romik

Rozhodně při funkci Optane jako jakési mezipaměti bude ohrožena integrita neuloženého stavu dat – což je samozřejmě i u klasického HDD samotného ale u něj se data zachraňují spolehlivěji než u SSD. Takže záleží co si pod „logickým celkem“ Optane/HDD vlastně představit. Je to jenom Cache? – to asi ne když u hybridních disků to k ničemu moc nevedlo.
Propojení bude asi mnohem složitější aby se dosáhlo výsledků jako u samostatných SSD.

Romik
Romik
29.6.2017 19:59
Reply to  Romik

Mě se líbí samostatné SSD na systém – tam se vyplatí riskovat ztráta dat. Ale u spojení Optane/HDD sice získám rychlost jako SSD ale za cenu nejistoty co s daty na HDD při havarii dat na Optane.

Romik
Romik
30.6.2017 9:54
Reply to  Jibro

Zdravím, děkuji za odpověď. Pokud je tam ten monitoring tak by to mohlo být použitelné. Měl jsem obavu, že propojení disku bude na úrovni partition – oddílu – tam bych měl o data na HDD vážnou obavu. Vypadá to ale, že logický oddíl bude virtuální a dojde jen k poškození instalace win. Data na HDD by měla být pořád čitelná – neboli jim zůstane jejich původní partition. Máte pravdu, že se předpokládá hlavně nasazení v podnikové sféře. I když tam by se měly dělat zálohy disků (alespoň u větších firem) na síti a s havarii optane by to nemělo padat… Zobrazit celý text»

Romik
Romik
30.6.2017 9:55
Reply to  Romik

Rozhodně je optane velmi zajímavé řešení a při nějaké modernizaci ho rád vyzkouším.

martin
martin
21.11.2020 17:39
Reply to  Romik

Ahoj, mam tu jedno Intel Optane, z Lenovo IDEACENTRE 520 (Lenovo cinsky smejd), disk v tom skoncil, doska blbne a to Optane uz je asi v kremikovom pekle, kedze ho neche nacitat, tak vydrzalo kratsie ako SSD, mozno preto ze ten cely system je zle riesene a vysoke teploty… 🙂

Zbyněk
Zbyněk
13.7.2017 8:58

Zdravim,mě se zatím Optane nepodařilo rozchodit. Stále hláška chyba Biosu,i když vše bylo upraveno. Deska Asus prime b250 + Intel-core i5-7400

Romik
Romik
11.9.2017 22:10

Zajímavý výsledek testu sestavy s Intel optane + 240GB SSD:

https://www.passmark.com/baselines/V9/display.php?id=88167603972

Je to skoro dvojnásobek samostatného SSD.
Pomohl tomu i procesor na 5GHZ.

HERNÍ PC

Vývoj cen grafických karet – červenec 2024

22.07.2024 Grafické karty, Herní PC

Trh s grafickými kartami pokračuje v stagnaci a mnoho převratných novinek nebo razantních slev zřejmě nemůžeme do konce roku 2024 očekávat. Během července nás potěšily spíše jen krátkodobé slevy na některé modely, které tak šly pořídit vcelku výhodně, ale došlo i k zdražení ostatních grafických karet proti předchozímu měsíci, takže celkovou situaci nelze označit jinak, (…)

Amazon Prime Day 2024 slevy

16.07.2024 Best Deal!, Herní PC

Oblíbená slevová akce Amazonu Prime Day je dostupná i pro české zákazníky prostřednictvím německého amazonu, který zasílá do ČR zdarma, pokud objednáte zboží alespoň za 49 Euro = 1280 Kč v aktuálním kurzu 26 Kč za 1 Euro. Tyto slevy budou probíhat pouze 16. a 17. 7. 2024 a některé nejvýhodnější nabídky jsou často brzy (…)

Vývoj cen grafických karet – červen 2024

28.06.2024 Grafické karty, Herní PC

V červnu 2024 došlo u některých modelů grafických karet k snížení cen v řádu stovek korun, takže trend je vcelku pozitivní, i když žádné velké dramatické změny se nestaly a trh s grafickými kartami už delší dobu spíše stagnuje. Současná nabídka grafických karet se nejspíš do zimy 2024 nezmění a je vcelku pravděpodobné, že nové (…)

Vývoj cen grafických karet – květen 2024

27.05.2024 Grafické karty, Herní PC

V květnu 2024 došlo k celkem výraznému snížení cen u některých, už tak nejvýhodnějších modelů grafických karet, ale na druhou stranu i k vyprodání některých velmi výhodných grafických karet minulé generace, takže trh s grafikami zůstává ve výsledku plus minus stejný. I když se nabídka karet o něco zúžila, vyprodání starších karet může naopak prodejcům (…)

Nejlepší herní PC do 25 000 Kč – květen 2024

16.05.2024 Doporučené sestavy, Herní PC

Nejvýhodnější herní PC můžete v květnu 2024 postavit s využitím aktuálních krátkodobých slev u procesoru Ryzen 7600 a současných dvou nejvýhodnějších grafických karet už od 25 000 Kč a stále mít dostatečnou rezervu výkonu a otevřené možnosti upgradu do budoucna. Dnešní sestava tak potvrdí vcelku pozitivní trend, kdy cena herních PC přeci jen postupně klesá (…)

Alza Dny – výhodné slevy na PC

07.05.2024 Best Deal!, Herní PC

Alza pravidelně pořádá slevové akce Alza dny, kdy je vybrané zboží zlevněno pomocí kódu, který zadáte v košíku, kód se mění podle výše slevy v rozmezí 5 – 30 % a najdete ho vždy u zlevněného zboží. V aktuální nabídce Alza dny, která se koná od 6.5. do 31.5 2024 se dají najít i zajímavé (…)

Výprodej procesorů 2024

04.05.2024 Herní PC, Procesory

V posledním období sledujeme velké snížení cen u většiny zajímavých herních procesorů na předtím jen těžko představitelné nízké hodnoty, dnes tak můžete pořídit nejvýkonnější herní procesor Ryzen 7800X3D už za 8 383 Kč, 8 jádrové modely od AMD a Intelu předchozí generace už za 4 400 Kč a výhodné slevy jsou také u 6 a (…)

Nejlepší herní PC do 50 000 Kč – duben 2024

17.04.2024 Doporučené sestavy, Herní PC

Nejvýkonnější herní PC do 40 000 nebo 50 000 Kč můžete v roce 2024 postavit nejvýhodněji na platformě AM5 se současným nejvýkonnějším herním procesorem Ryzen 7800X3D. Jaké ostatní vhodné komponenty je dobré k tomuto procesoru zvolit, kolik FPS můžete očekávat při hraní v rozlišení 2560×1440 a 4K a rozdíly mezi grafikami od Nvidie a AMD (…)

14
0
Would love your thoughts, please comment.x