Starfield – tipy do začátku

Starfield je nejnovější hrou od Bethesdy, která vyšla 6.září 2023 a jestli v něčem opravdu vyniká, je to nevysvětlení většiny herních mechanik a tak při prvním hraní nemáte moc tušení do jakých skilů se vyplatí investovat první body, jaké zbraně je výhodné používat a do jakých úkolů se pustit nejdříve, aby váš vstup do světa Starfieldu probíhal bez zbytečné frustrace, které se i tak sice úplně nevyhnete, hlavně kvůli správě inventáře, neustálému přetížení a nedostatku kyslíku, takže opravdu není potřeba si hraní ještě více ztěžovat investováním do nevýhodných skilů…

V tomto článku nenajdete žádné zneužití glitchů na získání nekonečného množství peněz, ani návod, kde co ukradnout abyste měli nejlepší vybavení od prvního levelu a sami si tak rozbili hru, takových tipů je ostatně plný youtube. Osobně je moc nedoporučuji, proto se zde zaměřím spíše na tipy na normální hraní Starfieldu, kdy si chcete užít příběh a boj bez zneužívání herních mechanik…

 

Jak nezačít hrát Starfield

Starfield jsem rozehrál s představou, že se budu bojům vyhýbat a budu maximálně investovat do Social skupiny skilů, které budou manipulovat nepřátele, ovládat je a donutí je bojovat mezi sebou, takže spoustu úvodních bodů jsem vyplýtval na Diplomacy a Instignation. Bohužel tyto schopnosti Bethesda implementovala do praxe prostě špatně, protože musíte nepřítele nejprve oskenovat, udržet na něm kurzor skenu, zmáčknout klávesu E a ještě najet kolečkem myši na Diplomacy nebo Instignation a potvrdit klávesou E…

Začínáte s dosahem skeneru 10m a nemáte nic ve Stealthu, než se přepnete ze zbraně na skener a zadáte výše uvedené nejspíš už do vás střílí 3 nepřátelé a zdraví máte v červeném a i pokud se vám to povede zadat, máte jen 40% nebo 60% šanci, že skutečně uspějete, zkrátka používat tyto Social skily pro boj alespoň prvních 30 levelů je hodně špatný nápad a rozhodně to nedoporučuji.

Můj start hry tak probíhal z hlediska bojů, které jsou v podstatě hlavní náplní naprosté většiny misí, zbytečně obtížně a tyto social skily jsem přestal v boji používat a až se zbytečným zpožděním investoval do mnohem užitečnějších skilů. Hru jsem přesto dokončil na 45. levelu a později jsem si už boje se správnými skily a vybavením užíval mnohem více a o nějaké skenování nepřátel se už nikdy nepokoušel.

První dohrání mi zabralo přes 100 hodin, dokončil jsem hlavní příběh a další rozsáhlou příběhovou linku Vanguardu, spoustu vedlejších úkolů a misí z nástěnek, dost času jsem strávil v Neonu a splnil alespoň pár úkolů v Akile. Spoustu času zabralo i upravování zbraní a skafandrů, hlavně z hlediska shromažďování potřebných surovin a neustálého obíhání obchodů pro zbavení se lootu a ulevení překročené kapacity lodě i postavy…

Jak začít hrát Starfield

Pokud chcete hrát hlavní příběhovou linku a další rozsáhle příběhy frakcí, je ve hře několik zásadních univerzálních skilů, do kterých se vyplatí investovat vždy a co nejdříve to jde. Těmto skilům se tak vyplatí přizpůsobit a i výběr Backgroundu, který odemkne 3 skily hned při tvorbě postavy.

Samozřejmě, v případě pokud budete hlavní a vedlejší úkoly Starfieldu ignorovat a místo nich se naplno věnovat například prozkoumávání světů a prodávání dat z průzkumu, přepravě nákladů nebo budování rozsáhlých outpostů na těžbu surovin v průmyslovém měřítku, budete potřebovat jiné specifické skily pro danou činnost…

Nejlepší skily ve Starfieldu do začátku hry

Persuasion (Přesvědčování) – Social

V hodně hlavních a vedlejších úkolech bude v dialozích volba Persuasion, která vám v případě úspěchu v dialogové minihře umožní vyhnout se boji a obecně vyřešit problémy mírovou a dá se říct i nejlepší možnou cestou, stejně tak vám ušetří peníze při plnění úkolů a při najímání posádky.

Jak levelovat Persuasion

Persuasion nejsnadněji nalevelujete v barech u Spaceportu, kde se nachází potencionální posádka, kterou můžete najmout na svoji loď:  Viewport v New Atlantis, Broken Spear v Cydonii na Marsu, bary v Neonu a Akile. U každé najmutelné postavy můžete pomocí Persuasion snížit podstatně cenu a i po úspěšném přesvědčení máte stále možnost postavu nenajmout, takže vás to nebude nic stát.

Vyplatí se před použitím přesvědčování vždy ukládat (F5 = quicksave), protože správné volby v této dialogové minihře jsou generovány náhodně a často moc nedávají smysl, takže úspěch není zaručen, v případě selhání už nemůžete u této najímatelné postavy přesvědčování nikdy použít. Další možnosti na přesvědčování dostanete v mnoha questech, vyplatí se i začít plnit úkoly pro LIST, postava která vám zadá tento quest sedí na Marsu v baru Broken Spear u stolu se spoustou složek.

Po přijmutí tohoto questu budete moci u některých postav v baru, které si stěžují na svůj život, opět použít Persuasion aby se zapsali jako kolonisté a začali nový život jinde.

Co zvýší Persuasion

Aid – v obchodech nebo jako loot běžně naleznete vína, co zvýší Persuasion dočasně o 10 -12%, lék Hippolyta pak o 20% na 5 minut, Paramour o 25% na 10 minut.

Apparel –  hned na začátku hry můžete v New Atlantis pořídit v obchodě s oblečením Corpo Suit, co zvýší Přesvědčování o 5% dokud ho máte oblečený, stejný bonus mají i další podobné společenské obleky.

Neuroamp – v Neonu v obchodě Ryujin Tower a v Newill Goods můžete koupit implantáty Neuroamp, které vám v rámci dialogu Přesvědčování zpřístupní další volby: Diplomacy, Instigation a Intimidation, ale osobně se mi nelíbí kovové implanty na obličeji, tak jsem je nepoužíval, takže netuším jestli mají smysl používat.

Background s Persuasion skilem

Diplomat, Industrialist, Sculptor, Space Scoundrel

 

Balistic – Combat

Při plnění hlavních a vedlejších příběhových úkolů budete od samotného začátku velmi často bojovat s desítkami nepřátel, kteří vydrží spoustu zásahů, takže hned od prvního levelu byste měli zvýšit některý ze skilů ve skupině Combat. Jednoznačně univerzálně nejvýhodnější je Balistic, který zahrnuje v podstatě všechny střelné zbraně, kromě nožů a laserů.

Pro 100% navýšení Balistic budete muset postupně zabít 170 nepřátel (20, 50, 100), takže se vyplatí průběžně sledovat stav jednotlivých ranků abyste neplnily rozsáhlé bojové mise a dodatečně nezjistili, že jste pokosili desítky nepřátel a neměli odemčený další rank, takže se vám to nezapočítalo.

Maxnutí Balistic vám zvýší poškození a dostřel střelných zbraní o 30%, což se alespoň na vyšší obtížnosti Hard a Very Hard bude hodně hodit a s tím jak se dostanete k lepším zbraním s vysokým poškozením, bude vliv tohoto skilu narůstat. Výběr balistických zbraní ve hře je také mnohem vyšší a pestřejší, než u laserových a jsou také běžně dostupné od začátku hry, u nejběžnějších typů najdete vždy i dostatek nábojů, takže není nutné utrácet vysoké částky za munici.

Jak levelovat Balistic

Příležitostí pro levelování střelných zbraní budete mít při plnění příběhových misí víc než dost a jako bonus navíc za splnění těchto misí dostanete spoustu XP a často i creditů, stejně tak si můžete spojit levelování Balistic s misemi na likvidaci pirátů na opuštěných základnách z Mission Boardů, které najdete opět v barech blízko Spaceportů. Při plnění dalších úkolů v různých systémech také najdete na některých planetách nebo měsících základny s Abandoned v názvu, kde máte opět jistotu desítek nepřátel a spoustu lootu.

Background s Balistic skilem

[File Not Found], Beast Hunter, Soldier

 

Boost Pack Training – Tech

Vzhledem k neexistenci jakýchkoli vozidel ve Starfieldu, které by zrychlily přesun po povrchu planet je jediným usnadněním překonávání větších vzdáleností nebo výšky Boost pack, který má 4 typy:

Basic | Power – vynese do do větší výšky | Skip Capacity  – přenese na delší vzdálenost | Balanced – někde mezi Power a Skip Capacity

Abyste ho mohli začít používat, musíte investovat 1 skilpoint do Boost Pack Training, jinak nefunguje, i když ho budete mít na zádech, takže odemknout tento skil během prvních levelů je celkem nutností, osobně jsem ale víc bodů do tohoto skilu neinvestoval.

Background s Boost Pack skilem

Bounty Hunter, Soldier

 

Security – Tech

Spousta lootu je zamčená v místnostech nebo trezorech, do kterých se bez levelování tohoto skilu jinak nedostanete a můžete tak ztratit příležitost získat výjimečně dobrý skafandr nebo zbraň, osobně tak považuji Security opět za univerzální skill, který se velmi často využije.

Samotná logická minihra odemykání mě celkem baví, pokud není příliš často, je dobrým přerušením a zpestřením jinak neustálých bojů, jen nečekejte, že každý pokročilý zámek ukrývá zajímavý loot, často odemknete běžné věci, někdy dokonce i prázdnou schránku.

Jak levelovat Security

Opět každá Abandoned základna má několik zamčených sejfů, místností a i počítačů, které po odemknutí mohou přeprogramovat turrety a roboty na vaši ochranu, což někdy celkem usnadní boj, pokud jste je předtím už nezlikvidovali.

Background se Security skilem

Bouncer, Cyber Runner, Cybernetics, Industrialist

 

Piloting – Tech

Na začátku hry není Pilotování úplně nutné, ale časem se levelování tohoto skilu stejně nevyhnete, protože vám odemkne lepší manévrovatelnost lodi a hlavně zpřístupní lepší upgrady lodí. Lodě ve Starfieldu jsou rozděleny do 3 tříd – A, B, C, neplatí to ve 100%, ale většinou mají vyšší třídy B a C k dispozici mnohem výkonnější komponenty.

Pokud chcete používat například zbraně, štíty nebo motory třídy B musíte nejprve osadit reaktor stejné třídy B a mít odemčený 3.rank Pilotování, pro upgrady lodí třídy C už musíte mít 4.rank Pilotování a osadit do lodi reaktor C.

Jak levelovat Pilotování

Pro maxnutí Pilotování je nejednoduší cestou začít plnit příběhovou linku Vanguardu, v New Atlantis v lobby budovy MAST si promluvte s důstojníkem, který vás pošle složit zkoušky na simulátoru boje lodí, kde se vám ničení těchto lodí započítává do zvyšování Pilotování, což se hodí, protože pro 4. rank pilotování budete muset zničit celkem 50 lodí (5, 15, 30)

Background s Piloting skilem

[File Not Found], Bounty Hunter, Long Hauler, Space Scoundler

Weapon Engineering – Science

Tento skil patří k nejužitečnějším ve hře, ale abyste ho mohli odemknout, musíte nejprve vložit 4 skilpointy do některých z těchto 4 v kategorii Science:

Astrodynamics | Research Methods | Geology | Medicine

Žádný z těchto skilů není zrovna do začátku příliš potřebný, ale Medicine je asi na začátek hry nejlepší, protože léčit se budete velmi často a Research methods vám zase podstatně sníží množství potřebných surovin pro odemčení upgradů zbraní a dalších v Research Station.

Základní úpravy zbraní můžete provádět i bez odemčení skilu Weapon engineering, ale k nejsilnějším úprávam Recieveru, typu munice a Internal režimu Semi-Auto se dostanete až po odemčení celé Weapon engineering. Úpravy zbraní vám významně zvýší poškození, přesnost, dostřel, zpřístupní speciální typy munice, tlumiče, takže se jednoznačně vyplatí, ale bude to stát 8 levelů…

 

Začátek hry v New Atlantis

 

Po úvodním tutoriálu dorazíte nakonec do Lodge – sídla Constelation, kde se vám hra otevře a je jen na vás, do čeho se pustíte. V Lodgi ale máte možnost získat hned super odolný skafandr se 120 Physical, ke kterému byste se jinak dostali až o dost později, kde a jak ho získáte zjistíte ve videu výše.

Kde craftit a ukládat suroviny

V suterénu Lodge také naleznete všechny potřebné stanice na úpravy a výrobu zbraní, skafandrů a dalších, včetně Research stanice, kde si jednotlivé druhy upgradů musíte nejdříve odemknout.

Je zde také truhla, která má neomezenou kapacitu, ale ta není přímo napojená na stanice, takže než se pustíte do výroby, musíte nejdříve vyzvednout všechny Resource z této truhly do svého inventáře. Do této truhly doporučuji ukládat všechny Resource, co máte u sebe a v lodi nebo nakoupíte v New Altlantis, protože jich bude potřeba velké množství a mají poměrně velkou hmotnost.

Při mém prvním průchodu Starfieldem jsem si pořídil tyto stanice do lodi, ale neustále jsem bojoval s přeplněnou kapacitou, kterou jsem sice navyšoval, ale pořád to bylo málo, v dalším hraní už budu craftění a suroviny nechávat jen v Lodgi, kam se stejně v rámci hlavního příběhu neustále vracíte a stejně tak je Atlantis nejlepším místem pro prodej lootu.

Fast Travel s 500 Kg v inventáři

Pokud překročíte nosnost svého inventáře nemůžete využít Fast Travel do Lodge ani jinam, ale existuje způsob jak to obejít, řekněme že jste v obchodech ve Well a Spacesporu nakoupily 200 Kg surovin a chcete je dopravit do Lodge, než se plahočit po svých je lepší dojít do lodi a manuálně odstartovat do vesmíru.

Z vesmíru, když jste v lodi tak můžete mít klidně 500 kg v inventáři a stejně budete moci „přistát“ hned u Lodge a ten kousek cesty do suterénu bez problému dosprintujete.

Úpravy zbraní a skafandrů bez skilu

Ze začátku hry se vám bude velmi hodit každé zlepšení zbraně nebo vybavení a některé úpravy jsou dostupné v Research stanici i bez potřebných skilů, doporučuji je co nejdříve odemknout a nakoupit potřebné suroviny, které si můžete v Research stanici a Weapon stanici sledovat klávesou R, objeví se u nich malá lupa, kterou u těchto sledovaných surovin uvidíte i v obchodech.

Kde nakoupit zbraně a hlavně jaké

Pokud jste neměli štěstí na loot a do Atlantisu přijedete s pár pistolkami a nebo Full Auto Grendelem nebo Maelstromem s poškozením za 4, kdy střelba z těchto zbraní do nepřátel připomíná lehké šimrání, je nejvyšší čas obhlédnout obchody, jestli se zde nenachází Grendel nebo Maelstrom s režimem Semi-auto s poškozením 12, v ideálním případě i s Armor piercing nebo zápalnou municí.

Stejně tak je dobré vzít i Old hunting rifle, která má dostřel 100m, 34 poškození a slušnou kadenci, i když do ní budete muset pořídit i náboje, protože nejspíš nebudete mít ani jeden. Brokovnici naleznete v suterénu Lodge s poškozením kolem 50, ale v obchodech může být i módovaná ze Slug municí a tlumičem s 80 poškozením.

Nabídka obchodů a loot se generuje vždy náhodně a mění se, jak zvyšujete levely, takže doporučuji celkem často všechny obchody kontrolovat, pokud narazíte na výše popsanou dobrou zbraň, boje se vám výrazně usnadní, stejně tak do Semi-Auto Grendelu nebo Maelstromu nalootujete vždy dostatek munice.

Zbraně mají podstatně zvýšené poškození podle 4 kategorií, které se zpřístupní postupně jak levelujete a nebo je šance získat například Advanced zbraň v systémech s vysokým levelem i dříve.

Běžné < Calibrated < Refined < Advanced < Superior

Příklad Calibrated verze Grendelu s 2x navýšeným poškozením v obchodě, ideální pro slabší nepřátele: Semi-auto, Armor piercing, Supressor za dobrou cenu a i na relativně nízkém levelu už mám nasbíraných 1000+ 7,77 munice

 

V obchodech najdete i silnější zbraně jako brokovnici Rapidshot se 100+ poškozením nebo AA-99, ale ty stojí přes 20 000 a na ně ještě nebudete mít, i když pokud vám mezitím nepadne z lootu nic lepšího, časem by se vyplatilo pro ně vrátit.

Pokud trochu pokročíte v rámci hlavního příběhu, dostanete Activitu navštívit dům jednoho člena z Constellation, kde najdete výrazně lepší zbraně, než by odpovídalo vašemu levelu, ale i tam je loot náhodný a doporučoval bych před vstupem na tuto planetu s vilou uložit hru a zkusit to několikrát reloadnout, pokud by vám padly špatné varianty.

Jednu super pistoli s vysokým poškozením jsem tam ale našel vždy, ta vám vyřeší většinu zapeklitých situací, podobný typ s nižším poškozením jde brzy nalootovat i v Neonu v rámci questu jednoho gangu.

Jaké questy plnit nejdřív

Po nákupu, úpravách zbraní a získání super skafandru už je jen na vás do čeho se pustíte, i s tímto základním vybavením se můžete pustit do prvních misí hlavního příběhu, případně vstoupit do Vanguardu a dokončit první misi, získáte hned solidní pistol a přístup k hodně silným upgradům lodi v New Atlantis s názvem Vanguard, stejně jako k simulátoru lodí, kde můžete podle potřeby levelovat Pilotování.

Tento simulátor jde i debugovat pokud se zvednete z křesla během probíhajícího boje a zvolíte Debug na termínalu, kde restartujete simulátor, můžete si zvýšit štíty a přidat i spojence, pomocí skilu Security ho můžete i hacknout a tyto úpravy budou trvalé i v dalších úrovních.

Kde získat lepší loď

V rámci hlavního příběhu najdete u náhodného Spacera zvukový slate s názvem Secret Outpost, který když si poslechnete, zpřístupní se vám mise Mantis, po jejím splnění získáte lepší loď a zajímavý set skafandru. Poprvé by se měl objevit v průběhu mise na Nova Galactic stanici, ale mě vypadl až později na planetě Tau Ceti, opět při hledání artefaktu v hlavním příběhu.

 

Loď získáte i po vstupu k Rangerům v Akile po dokončení této vedlejší příběhové linky.

Trait Kid Stuff pokud zvolíte tento trait, budete ve hře sice platit podle popisu 2% příjmu rodičům, ale jako obvykle to Bethesda nedodržela a omezila tuto částku na maximálně 500 creditů týdně, což je nic. Za odměnu dostanete od rodičů slušné vybavení, zbraň a nakonec i loď, takže tento trait patří k nejvýhodnějším ve hře.

Další výhodné Traity

Většina Traitů není ve hře příliš užitečná nebo jen pro hodně specifické využití a má i negativní efekty, ale pár jich stojí za úvahu, kromě výše zmíněného Kid Stuff, jde o tyto:

Terra Firma – zvedne zdraví a kyslík na povrchu planet a sníží je ve vesmíru, vzhledem k tomu, že naprostá většina bojů probíhá na planetách nebo měsících je negativní efekt ve vesmíru nepodstatný, pokud se tedy nechcete dát na dráhu piráta a neustále obsazovat lodě dockováním ve vesmíru.

Hero Worshipped

Všichni společníci vás budou ve Starfieldu kritizovat, pokud se nebudete chovat na 100% podle jejich představ s jedinou výjimkou, kdy získáte pomocí tohoto traitu oddaného fanouška, který vás pochválí i když rozpoutáte masakr v centru New Atlantis…

Empath

Mám v obou průchodech hrou a při rozhovorech se společníky v případě jejich kladné odezvy získáte 2 hodinový bonus na kritické zásahy a zvýšení šance v Přesvědčování, ale není zas tak těžké, hlavně při rozhovorech v jiných příběhových linkách je naštvat a máte například 2 hodinový debuf, což opravdu potěší hlavně před těžkým bojem.

Empath vám ale také pomáhá při rozhovorech s důležitými postavami odhalit jejich pravé záměry, takže klady spíše převažují, jen je potřeba například na mise Vanguardu nebrat Constelation společníky, hlavně Sarah jako vždy držkovala i v situaci, kdy jsem zvolil „správnou“ odpověď v daném questu.

 

Když se nebude dařit

Nezapomínejte že Starfield není klasická lineární hra, kdy za každou cenu musíte dokončit danou misi jinak se neposunete dál… Starfield vám naopak velmi dobře umožňuje věnovat se právě tomu, na co máte zrovna chuť, vlétli jste do Systému s vyšším levelem, kde vás za pár sekund rozstřílí 4 nepřátelské lodě? Reloadněte předchozí save nebo pomocí grav jumpu skočte jinam a nepokoušejte se o nemožné…

Máte stále špatné vybavení a na opuštěné základně dostáváte sodu, kdy zbytečně vypotřebováváte munici a medpacky… stáhněte se seberte loot a pokračujte do jiného systému s nižším levelem. Máte už plné zuby nekonečných bojů… v každém větším městě je spousta vedlejších úkolů, kdy snadno získáte XP a credity bez potřeby bojovat, stejně tak můžete vzít mise na přepravu nákladů nebo na průzkum planet z Mission Boardu.

Zkrátka zážitek ze Starfieldu si do velké míry ovlivňujete a utváříte sami a i když můžete kritizovat jednotlivé nedotažené herní mechaniky nebo technické zpracování, množství vcelku zajímavých misí a příběhů, které vývojáři do Starfieldu vložili je opravdu neskutečné a postará se o stovky hodin zábavy…

Subscribe
Žádné upozornění
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Podobné články

Starfield – překlad brazilské recenze

31.08.2023 PC Hry, RPG ,

Objevila se první uniklá recenze Starfieldu od brazilského youtubera Davy Jonese, ale jeho video bylo brzy smazáno, mezitím se někomu jako vždy v podobných případech, podařilo video recenzi Starfieldu zálohovat a znovu nahrát na jiný server, takže si můžeme udělat obrázek o Starfieldu trochu s předstihem. Brazilský recenzent dal Starfieldu hodnocení 8,5 a byl se (…)

Starfield bude optimalizován pro AMD grafiky a procesory

28.06.2023 PC Hry ,

AMD 27.6. 2023 oznámilo partnerství s Bethesdou pro hru Starfield a je tak možné, že hra poběží na grafických kartách AMD o něco lépe než na srovnatelných modelech od konkurenční Nvidie. Tyto praktiky sice nejsou moc férové, ale bohužel je běžně používají obě firmy, takže moc nechápu pozdvižení a množství stížnostní, které zaplavily diskuzní fóra (…)

Starfield Direct

12.06.2023 PC Hry, RPG , ,

Na právě proběhlé akci Starfield Direct jsme mohli poprvé vidět hlubší rozbor různých herních mechanik a dostat tak už celkem věrný obraz toho, co od Starfieldu očekávat. Doporučuji zhlédnout přibližně hodinu záběrů přímo ze hry Starfield v následujícím videu s českými titulky, kde si můžete udělat nejlepší představu o Starfieldu sami, i bez znalosti angličtiny. (…)

Starfield vyjde 6.9. 2023

08.03.2023 PC Hry, RPG , ,

Dnes 8.3. 2023 Bethesda vydala nový trailer dlouho očekávané hry Starfield a také konečně oznámila datum vydání hry, které už bylo 2x odloženo. Starfield měl nejprve vyjít 11.11. 2022, ale toto datum se ukázalo jako nereálné a vývojáři potřebovali více času na doladění hry. Další přesné datum vydání Starfieldu nebylo oznámeno, ale Starfield měl vyjít (…)

0
Would love your thoughts, please comment.x