Valkyria Chronicles 4 vychází na PC 25.9. 2018

Valkyria Chronicles 4 je čtvrtým pokračováním originální japonské série Valkyria Chronicle, odehrávající se v alternativním světě, kde je Evropa rozdělena na dvě impéria mezi kterými v roce 1935 vypukne Druhá evropská válka. Hra nabízí zajímavý mix originální výtvarné stylizace vycházející z anime, s propracovaným bojovým systémem zahrnujícím prvky strategií, RPG i akčních her a velkým důrazem na příběh a vztahy mezi postavami…

 

ŽánrVyšloČeštinaVývojářSteam SpyMetacritic
Tahové Akční RPG strategie25.9. 2018 NeSega85| 7,9

Základní info

Valkyria Chronicles 4 byla vyvíjena a vydána Segou, vyšla sice už 4. března 2018, ale pouze v Japonsku na PS4, celosvětově vychází dne 25.9. 2018 na různé platformy, včetně PC.

Vývoj začal v roce 2015, poté co hlavní designér Kohei Yamashita dokončil přípravu tohoto 4. dílu, který byl od začátku vyvíjen se záměrem přiblížit sérii Valkyria celosvětovému publiku a navrátit ji ke stylu první, originální hry.

2 a 3 díl byly totiž vyvíjeny speciálně pro japonské hráče a odehrávaly se tedy v Japonsku stále populárním školním prostředí s více fantaskními prvky, naproti tomu Valkyria Chronicles 4 se drží více realistického válečného prostředí a postavy mají také více připomínat reálné lidi.

V přípravě materiálů pro hru tvůrci také studovali reálné armády bojující ve 2. Světové válce a využívali je jako předlohu, hra se také dotkne několika reálných událostí, které se staly v Evropě během WW2.

I když stále jde o japonskou hru, takže nečekejte žádnou realistickou simulaci typu Arma, ale alespoň si můžete udělat představu, jak by dopadl japonský remake známého seriálu Čtyři z tanku a pes 🙂

Příběh

Vše co jsme věděli bylo, že máme něco, za co stojí bojovat…nikomu z nás ale nedošlo, jakou cenu za to budeme muset zaplatit…

 

Evropa byla po staletí ničena neustávajícími boji o dominanci na tomto kontinentě, až v roce 1800 vznikly dva mocné státy Impérium a Federace, jejichž přežití závisí na vzácné surovině ragnit. Jeho rostoucí nedostatek vedl v roce 1935 k vypuknutí 2. Evropské války mezi Atlantickou federací a Východní Imperiální Aliancí.

Přestože Federace úspěšně vzdoruje v tvrdých bojích Impériu, není jisté, zda dokáže tuto východní mocnost zastavit a vidina vítězství se vzdaluje. Vedení Federace se proto rozhodne k odvážné operaci Northern Cross, jde o poslední zoufalý pokus dobít hlavní město Impéria a ukončit tak celou válku.

Této operace se účastní hlavní hrdina Claude Wallace, velitel Edinburghského oddílu Squad E, který už prošel mnoha vítěznými bitvami a nyní musí provést svoji jednotku složenou s dlouholetých přátel nekonečnými řadami nepřátel, mrazivým podnebím a na konec se utká i s děsivou Valkýrií.

Hratelnost

Ve hře je propracovaný bojový systém BLiTZ, který kombinuje prvky tahových strategií a RPG s akčními hrami z třetí osoby. Budete mít možnost plánovat své akce na taktické mapě ve Velitelském módu, který se spustí při začátku boje, zde si můžete prostudovat mapu, zjistit kde jsou nepřátelské pozice a pozornost byste měli věnovat i prostředí, které můžete využívat pro svůj prospěch.

Přesuny jednotek po mapě vás budou stát Command Points (CP), až je vyčerpáte bude na řadě nepřítel, pokud je všechny nevyužijete, připočítají se k bodům ve druhém tahu.

Jednotky můžete ovládat i přímo v Akčním modu, kdy můžete v reálném čase jednou za kolo otevřít i Target mod a zaměřit nepřítele manuálně jako v akční hře, vyplatí se mířit na jejich slabá, nechráněná místa.

V tomto modu spotřebujete Action Points (AP), které představují vzdálenost, jakou může jednotka na bojišti urazit. Během pohybu v blízkosti nepřátel na vás také mohou spustit palbu i během vašeho tahu, Granátníci i z větší vzdálenosti.

Pokud vašemu bojovníku klesne zdraví na nulu a během třech tahů ho nezachráníte nebo umožníte nepřátelům aby se k němu dostali, přijdete o něj natrvalo.

Bojovníci jsou podle zaměření rozdělení do 6 tříd, při dosažení 11. levelu budou povýšení do Elitní třídy. Jejich schopnosti můžete zvyšovat i na cvičišti, kde získávají zkušenostní body k postupu na další level a také se zde můžete naučit speciální rozkazy, které vám dají výhodu ve Velitelském módu.

Postavy postupně odemykají svůj osobní a bojový potenciál, který má velký vliv na jejich schopnosti v boji, některá samotná postava může v blízkosti nepřítele přijít o všechnu staminu, ale přítomnost spolubojovníka ji naopak posílí schopnosti vyhnout se střelám, protože na něj chce udělat dojem…ve Velitelské místnosti také můžete měnit členy své jednotky a jejich vybavení.

V R&D centru můžete vyvíjet nové vylepšení zbraní, lodí, tanků a dalších obrněných vozidel, které se hromadně aplikují na všechny jednotky, vlastní tančík si můžete ještě přizpůsobit pomocí mnoha dalších vylepšení.

Recenze

Na Metacriticu má Valkyria Chronicles 4 zatím hodnocení 85% z 8 recenzí, takže hra vypadá celkem slibně. Recenzenti chválí návrat ke kořenům série, rozsáhlý příběh s mnoha překvapivými a inovativními misemi, propracovaný a vylepšený bojový systém, silnou AI a obtížnost bojů, originální vizuální stránku, vtahující vyprávění a propracované postavy s minulostí a vlastními misemi.

Na druhou stranu ani tato hra není bez chyb, ke konci hry je údajně až příliš náročná, různá menu a uživatelské rozhraní také nepatří k nejvydařenějším, hodnocení misí se odvíjí pouze od toho, jak je rychle projdete místo přihlédnutí i k jiným faktorům, např. vašim ztrátám…

 

Souhrn

Vypadá to, že se nová hra ze série Valkyria Chronicles celkem vydařila a má velkou šanci oslovit i západní publikum a hráče, kteří o této sérii ani neuvažovali. Osobně ji myslím dám šanci, i když japonské hry jdou převážně mimo mě, hra s pořádně propracovanými systémy a vyprávěním už mě celkem chybí…

Na výkon PC zřejmě nebude náročná, alespoň podle minimálních požadavků, doporučené HW konfigurace ještě zveřejněna nebyla…

Minimální HW požadavky Valkyria Chronicles 4:
Microsoft Windows 7 64-bit | DirectX: Verze 9.0c| Procesor: 2 jádrový | 4 vláknový Intel Core i3 6100 nebo ekvivalent AMD

Paměť: 4 GB RAM | Grafická karta: NVIDIA GeForce 650Ti 2GB |Pevný disk: 36 GB volného místa

Pokud vás tato hra zaujala, můžete ji pořídit na Steamu za plnou cenu 60 Euro = 1 576 Kč, levněji ji seženete v českých eshopech. Aktuální ceny včetně 1.dílu, který vyšel na PC po 7 letech od vydání konzolové verze, jako vždy zjistíte na Heuréce

V krabicové verzi pro PC jsem ji na našem trhu nenašel, hra také nemá českou lokalizaci, takže jedinou možností je nyní pořízení digitální verze s aktivací na Steamu, o trošku levněji vás momentálně vyjde na Xzone:

Subscribe
Žádné upozornění
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Podobné články

Oznámení Kingdom Come Deliverance 2

19.04.2024 PC Hry, RPG ,

Po dlouhých 6 letech od vydání prvního Kingdom Come Deliverance jsme se konečně dočkali a 18.4. 2024 došlo k oficiálnímu oznámení druhého dílu, zveřejnění traileru a prvních podrobnějších informací o nové hře. Žádné velké překvapení se nekoná a vývojáři z Warhorse studia 6 let neodpočívali 🙂 ani se nevrhli na nový žánr nebo nezkusili kompletně (…)

Starfield – tipy do začátku

04.10.2023 PC Hry, RPG , ,

Tipy na začátek hry Starfield po prvním příchodu do New Atlantis, kde nakoupit zbraně, suroviny, oblečení s bonusy, jak zdarma získat mnohem lepší skafandr, jak přesouvat suroviny z lodě a do lodě na dálku, jak obejít omezení Fast travelu do Lodge s velkým přetížením, jak si označit potřebné suroviny pro úpravy zbraní a skafandrů a kde je skladovat v truhle s neomezenou kapacitou…

Hogwarts Legacy můžete hrát už dnes od 19:00

07.02.2023 PC Hry, RPG ,

Jedna z nejočekávanějších letošních her vychází oficiálně až 10.2. 2023, ale pokud si dnes pořídíte Deluxe edici, můžete mimo získání dalších bonusů, hrát tuto hru na PC už 7.2. 2023 od 19:00 našeho času. Hra má vcelku slušné recenze a zdá se, že půjde o vydařený, propracovaný titul, takže nejen pro fanoušky Harryho Pottera se (…)

Starfield – tvorba charakteru a začátek hry

13.06.2022 PC Hry, RPG ,

Na konci prezentace nových her, které vyjdou na PC a Xbox během následujících 12 měsíců jsme dostali poměrně rozsáhlou ukázku z hraní Starfieldu a spoustu nových nebo i potvrzení předchozích neoficiálních informací z různých úniků. Celkově už tak máme celkem dobrou představu toho, co od Starfieldu očekávat, i když samozřejmě spoustu věcí a možností této (…)

0
Would love your thoughts, please comment.x